W dobie pandemii warto zatroszczyć się o swoją odporność. Dopóki jesteśmy w stanie, powinniśmy starać się robić to za pomocą naturalnych metod. Istnieją rośliny, które szczególnie radzą sobie z wirusami i zapobiegają infekcjom. Robią to lepiej niż antybiotyki, a na dodatek są całkowicie bezpieczne. Podczas infekcji nie powinno przyjmować się leków, które osłabiają układ immunologiczny. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jakie zioła mają działanie przeciwwirusowe.
Zobacz również: 5 magicznych ziół, których działanie powinna znać każda kobieta
W medycynie ludowej dziewanna była powszechnie używana jako lek w chorobach dróg oddechowych. Roślina sprawdzała się przy takich objawach jak kaszel, zapalenie oskrzeli oraz astma.
W jej żółciutkich kwiatach zawarte są cenne składniki, które działają przeciwzapalnie i niszczą wirus ptasiej grypy FPV czy opryszczki. W czasie infekcji wystarczy zalać łyżkę kwiatów wrzątkiem i parzyć przez kwadrans. Następnie wypijać napar cztery razy dziennie.
O właściwościach nagietka lekarskiego już w XII wieku pisała św. Hildegarda. Miał odpędzać truciznę i oczyszczać wnętrzności. Kwiaty nagietka były stosowane przy bólach głowy, wrzodach żołądka oraz problemach ze snem. Aby zwalczyć rota i rinowirusy, zalej łyżeczkę kwiatów wrzącą wodą i odstaw na 15 minut, po czym wypijaj pół szklanki przed posiłkiem około 3-4 razy dziennie.
Choć dzieciom ten smak nie kojarzy się zbyt dobrze, to lukrecja od wieków jest wykorzystywana przez ajurwedę w celach medycznych jako lek przeciw wirusom opryszczki, grypy, SARS czy HIV. Wszystko za sprawą skutecznych związków terpenoidowych zawartych w jej korzeniu.
3 łyżeczki sproszkowanego korzenia należy gotować przez 3 minuty i przecedzić. Pić kilka razy po 100 ml wywaru.
Coraz częściej pojawia się w formie olejków eterycznych do aromaterapii i nic dziwnego, ponieważ oregano jest w stanie unieszkodliwiać wirusy układu oddechowego i opryszczki. Zawdzięczamy to aktywnej substancji, karwakrolowi, która niszczy bakterie i działa odkażająco. Taki olejek można wkropić do kominka zapachowego i rozpylić po pomieszczeniu lub przyrządzić syrop, dosłodzony miodem, z dodatkiem tymianku, lukrecji, soku z cytryny i gliceryny.
Owoce czarnego bzu są skuteczniejsze w walce z chorobą niż sprowadzane z daleka jagody acai. Za ich właściwości przeciwwirusowe odpowiada m.in delfinidyna. Czarny bez skutecznie hamuje replikację wirusów grypy w komórkach, a poprawa następuje nawet po trzech dniach. Syrop z tej magicznej rośliny łagodzi symptomy grypy i obniża gorączkę.
Nie ma chyba lepszego kompana w zwalczaniu wolnych rodników, bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów niż goździki. Ich intensywny smak to prawdziwa bomba dla naszego organizmu. To dlatego tak chętnie dodaje się je do zimowej herbatki, grzanego wina albo naparu z imbirem. Wystarczy ssać goździk co kilka godzin, aby pomóc sobie w grypie, przeziębieniu czy infekcjach dróg oddechowych. Można również przygotować rozgrzewającą miksturę z rozdrobnionych goździków, cynamonu, imbiru oraz miodu.
Zobacz również: Jakie lecznicze zioło jest przypisane do Twojego znaku zodiaku? Wesprze Cię zdrowotnie i zapewni spokój ducha
Źródło: sekrety-zdrowia.org