15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Jak wykonać samobadanie w 7 krokach?

Gwiazdy dołączyły do ważnej akcji DOTYKAM=WYGRYWAM.
15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Jak wykonać samobadanie w 7 krokach?
fot. www.izabelasakutova.com
15.10.2020
Zuzanna Niedzielska

15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Co roku ponad 18 tysięcy kobiet słyszy diagnozę: „Ma Pani nowotwór złośliwy piersi”. Główny powód to zbyt późne wykrycie nowotworu, przez co ponad 5000 pacjentek co roku umiera. Wczesne wykrycie choroby daje prawdopodobieństwa nawet całkowitego jej wyleczenia. 

Zobacz również: Różowy październik: Jak wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia?

Aby lepiej poznać swoje piersi i móc zainterweniować w porę, powinno się wykonywać samobadanie przynajmniej raz w miesiącu. Mimo działań edukacyjnych, w dalszym ciągu niewiele kobiet robi to regularnie i co najważniejsze, poprawnie. Jak to zmienić?

DOTYKAM=WYGRYWAM 2020

Do samobadania zachęcają, jak co roku, ambasadorzy kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM, a wśród nich: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Marzena Rogalska, Kinga Zawodnik, Aleksandra Kisio, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Anna Iberszer, Anna Męczyńska, Paulina Koziejowska, a nawet dwóch panów: Qczaj i Michał Piróg.

Celem kampanii wraz z hashtagiem #mojewdotykusą jest zachęcenie kobiet do samobadania, czyli dotykania i poznania własnych piersi.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez fundację Wsparcie na Starcie, kobiety mają kłopot ze znalezieniem odpowiednich słów, które mogłyby opisać ich piersi. Nie wiedzą, jaki ich biust jest w dotyku i nie znają go, ponieważ się nie dotykają. 

Jakie są Twoje piersi?

Spróbuj opisać swoje piersi jednym słowem. Jaki mają kształt, jakie są w dotyku, czy je lubisz? Nie ma tutaj żadnych zasad ani ograniczeń. Pytanie jest dosyć zaskakujące, ponieważ rzadko ktoś nam je zadaje. Okazuje się, że to mężczyźni częściej opisują nasz biust, niż my same.

Na potrzeby tegorocznej akcji powstał film promujący hashtag #mojewdotykusą. Możemy w nim zobaczyć ambasadorów tegorocznej kampanii. Każdy z nich znalazł inne, oryginalne i inspirujące określenie biustu, wynikające z posiadania pełnej świadomości własnych piersi i ich regularnego samobadania.

Samobadanie piersi: krok po kroku

Zdrowe piersi powinny być samobadane raz w miesiącu. Samobadanie najlepiej wykonywać po miesiączce. Lekarze zalecają moment pomiędzy 6. a 9. dniem cyklu, ale aby nie pomylić się w obliczeniach i nie ominąć terminu, najlepiej ustalić sobie, że wykonujemy samobadanie zaraz po okresie. Piersi są wtedy najmniej grudkowate i wrażliwe, więc o wiele łatwiej uniknąć pomyłki.

Samobadanie zajmuje zaledwie 3–5 minut, ale zapewnia komfort psychiczny, że nasze piersi są zdrowe i może uratować nasze życie. Możemy wykonać je przed lustrem, pod prysznicem lub w łóżku. Jeśli wyczujemy coś innego niż zwykle, czego tam wcześniej nie było, umówmy się profilaktycznie na wizytę do lekarza.

Jak wykonać samobadanie piersi?

Jak wykonać samobadanie piersi w 7 krokach opowiada inicjatorka kampanii Izabela Sakutova, braffiterka z 20 letnim stażem, autorka charytatywnej książki „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla nastolatek i ich mam”.

Krok 1

Unieśmy obie ręce do góry i sprawdźmy, czy nie widzimy zmian w kształcie piersi, kolorze czy teksturze skóry. Zaobserwujmy, czy skóra się nie marszczy oraz czy nie widać jakiegoś wgłębienia, którego wcześniej nie było. Czy brodawki wyglądają tak jak zawsze, czy skierowane są w tym samym kierunku?

Krok 2

Oprzyjmy ręce na biodrach, naciśnijmy nimi na tułów, napinając klatkę piersiową, przeprowadźmy takie same obserwacje.

Krok 3

Ściśnijmy kolejno brodawki i przyjrzyjmy się, czy nie wycieka z nich wydzielina. W wyniku ściśnięcia może zdarzyć się, że wypłynie z nich wydzielina, bo w przewodach mlekowych zawsze znajduje się niewielka ilość płynu. Płyn nigdy nie powinien się jednak sączyć sam, bez dotykania brodawki. Jeśli zauważymy, że plami nam biustonosz lub piżamę, skonsultujmy się z lekarzem.

Następnie kontynuuj samobadanie piersi pod prysznicem, na namydlonej skórze, abyś łatwiej mogła wyczuć ewentualne zmiany.

Krok 4

Lewą rękę kładziemy z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi, aby jak najbardziej rozpłaszczyć pierś. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi po najszerszym jej obwodzie, zmierzając do brodawki, naciskajmy opuszkami trzech środkowych palców (wskazującego, środkowego i serdecznego) i zataczajmy nimi w każdym miejscu piersi drobne kręgi. Te ruchy wykonujmy najpierw przy lekkim ucisku, a następnie, w tym samym punkcie piersi. Powtórzmy je ze zwiększonym uciskiem.

Krok 5

Płynnie przesuwamy trzy palce do następnego punktu, starając się nie ominąć żadnego miejsca.

Krok 6

Zbadajmy również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.

Krok 7

Tak samo skontrolujmy drugą pierś i pachę. Sprawdźmy, czy nie wyczuwamy zgrubień, których wcześniej tam nie było.

Możemy również przeprowadzić samobadanie piersi po kąpieli, leżąc w łóżku:

  1. Połóżmy się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuwamy zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę wkładamy pod głowę. Na palce nakładamy balsam. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadajmy lewą pierś. Wykonujemy te same ruchy, które opisane są przy samobadaniu pod prysznicem. Powtarzamy to samo z drugą piersią.
  2. Leżąc, zbadajmy lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę.

W samobadaniu najważniejsze jest, by było ono wykonywane regularnie, co miesiąc, tego samego dnia. Tylko znając swoje piersi, będziemy w stanie wychwycić ewentualne, niepokojące sygnały i szybko na nie zareagować, nie czekając na kolejne badanie USG czy mammografię, pomiędzy którymi zwykle mija sporo czasu.

Regularne wykonywanie samobadania daje nam możliwość poznania unikalnego „ukształtowania terenu” naszych piersi. To bezcenna wiedza, której nikt poza nami samymi nie jest w stanie nam dać. 

Zobacz również: RÓŻOWA SIŁA: Kampania na rzecz profilaktyki raka piersi wspólnie z Federacją Stowarzyszeń Amazonki

Polecane wideo

„Moje piersi przeszły na wcześniejszą emeryturę”. Pokazała się po podwójnej mastektomii
„Moje piersi przeszły na wcześniejszą emeryturę”. Pokazała się po podwójnej mastektomii - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie