Jak wybrać odpowiednią maseczkę ochronną?

Teraz to już konieczność.
Jak wybrać odpowiednią maseczkę ochronną?
Fot. pexels
17.10.2020

Chroni, jest wygodna, a do tego ma fajny design. Czy właśnie taka powinna być idealna maseczka? W dobie pandemii i narastających obostrzeń, taki dodatek stał się już codziennością. To trudny czas dla nas wszystkich. Skoro mamy zakładać maskę ochronną każdego dnia, dobrze, gdyby jej rozmiar i faktura nam odpowiadała, nie powodowała też większego dyskomfortu i nie utrudniała oddychania.

Zobacz również: Przykry efekt uboczny noszenia maseczki. Na szczęście jest na to sposób

Jak wybrać maseczkę ochronną?

Rodzaj maseczki

Na rynku dostępne są zarówno maseczki jednorazowe oraz wielorazowe. Te pierwsze nieprzyjemnie kojarzą się z tymi, które noszą chirurdzy w szpitalach. Maseczki jednorazowe są w stanie chronić nas przed drobnoustrojami przenoszonymi drogą kropelkową jedynie przez godzinę. Później zaczynają już wchłaniać wilgoć, dlatego należy ją zmienić. Taki model możemy wybrać, gdy wybieramy się np. na spacer z psem. W miejscu pracy raczej nie zda egzaminu.

Właściwy kształt

Upewnij się, że maseczka dokładnie przylega do Twojej twarzy. Każdy z nas ma inaczej wyprofilowany nos i odmienny kształt twarzy. Nie zawsze uniwersalny model będzie skuteczny pod kątem ochrony. To samo tyczy się zbyt ciasnych maseczek, które mogą utrudniać oddychanie i powodować dyskomfort. 

Funkcja ochronna

Aby wybrać maseczkę wielorazową, która posłuży nam dłużej, warto postawić na model uszyty z kilku warstw materiału. Powinna być gruba i gęsto utkana, jak radzi Ministerstwo Zdrowia. Tkanina powinna jednak umożliwiać swobodne oddychanie. W tym wypadku dobrze sprawdzi się np. bawełna, z której polskie marki tworzą rozmaite modele. Jest w czym wybierać.

Wyjątkowy wygląd

Na koniec opcja, która może trochę poprawić nam nastrój w dobie pandemii, mianowicie design maseczki. Rynek szybko odpowiedział na nasze potrzeby i możemy w tej chwili przebierać w przeróżnych wzorach, kolorach i graficznych nadrukach, które znajdują się na maseczkach.

Nie każdy z nas jest miłośnikiem mody, ale kiedy obowiązek noszenia masek ochronnych trwa, warto zatroszczyć się, aby znajdował się na niej jakiś wzór, który lubimy. Wtedy łatwiej będzie nam pamiętać o ochronie i przyjemniej przebywać w tym gadżecie w miejscach publicznych. Dotyczy to przede wszystkim dzieci.

Na pewno lepiej poczujemy się, gdy spojrzymy w lustro, co zapewni chociaż minimalny komfort psychiczny, o który teraz należy szczególnie dbać.

Zobacz również: „Jestem legalnym Polakiem i nie będę nosił kagańca”. Najgorsze historie o napotkanych antymaseczkowcach

Polecane wideo

Na parkingu, w kuchni, na ulicy - najpiękniejsze śluby w dobie pandemii koronawirusa
Na parkingu, w kuchni, na ulicy - najpiękniejsze śluby w dobie pandemii koronawirusa - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.43 / 5
gość (Ocena: 5) 17.10.2020 20:00
Wy naprawde wiezycie w skutecznosc tych maseczek ? Kawalek szmatki ma chronic przed zarazeniem? W sumie jaki wirus taka ochrona :) ktos musi zarabiac na glupocie
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie