Różowy październik: Jak wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia?

Dbanie o siebie powinno stać się naszym stylem życia.
Różowy październik: Jak wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia?
fot. Pinterest (pl.pinterest.com/pin/232709505715507882, pl.pinterest.com/pin/457959855859785954)
12.10.2020

Jesteśmy właśnie w trakcie wyjątkowego miesiąca, który przypomina wszystkim kobietom o tym, jak ważna jest profilaktyka w kwestii raka piersi, który co roku przyczynia się do śmierci kilkuset tysięcy z nich. Co roku ten nowotwór jest wykrywany u 1,7 milionów kobiet!

Zobacz również: Rak piersi dotyka także kobiety w młodym wieku. Oto objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę

Na szczęście dzięki czujności i regularnym badaniom, jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie zareagować. Jakie nawyki powinny na stałe zagościć w naszym życiu, aby długo cieszyć się zdrowiem i spać spokojnie?

Profilaktyka raka piersi: zdrowe nawyki

Samobadanie piersi w połowie cyklu

Specjaliści zalecają, aby mniej więcej w połowie cyklu wykonać samobadanie piersi. Możesz w tym celu ustawić sobie np. przypomnienie w telefonie. To bardzo ważne, ponieważ tylko regularnie oglądając swoje ciało, jesteśmy w stanie na bieżąco wyłapywać zmiany i szybko na nie reagować.

Najlepiej po prostu stanąć przed lustrem po wyjściu spod prysznica i po kolei sprawdzić palcami obie piersi oraz węzły chłonne. Poza uważnym dotykiem należy upewnić się, czy z brodawek nie wycieka żaden niepokojący płyn. 

Kalendarz regularnych badań

Nie wolno też zapominać o USG piersi przynajmniej raz w roku (to nie jest tak, że pamiętamy o badaniach wyłącznie podczas Różowego Października). Niestety, znając kolejki ustawiające się do gabinetów na NFZ, warto zanotować sobie konkretne badania z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Zapisując się na wizytę wcześniej śpimy spokojnie i czujemy się odpowiedzialne za nasze zdrowie. Ważne, aby przypominać też bliskim o konieczności regularnych badań profilaktycznych

Zdrowie intymne: kontrola

Niestety, mimo zwiększonej świadomości społecznej, coraz więcej młodych osób zostaje zakażonych chorobami przenoszonymi drogą płciową. Poza Różowym Październikiem nie wolno zapominać o regularnych badaniach pod kątem zdrowia intymnego m.in. wykonywaniu cytologii, testów na onkogenne typy HPV, a także HIV, HCV, kiłę, rzeżączkę czy chlamydię. Jest to wyraz nie tylko troski o nasze życie i zdrowie, ale i partnera, z którym współżyjemy.

Takie badania można przeprowadzić bezpłatnie i anonimowo w wybranych punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie Polski.

Podsumowując, szukać pomocy to żaden wstyd. Powodem do wstydu może być jedynie zaniedbanie własnego zdrowia i ryzykowanie cennego życia.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

‍Jak kobieta kobiecie. Dotykaj się, proszę. Dotykaj się rano pod prysznicem, dotykaj się w łóżku, jak kładziesz się spać. Twoje dłonie potrafią więcej, niż Ci się wydaje. Mogą ratować życie️ Samobadanie piersi to prosty sposób na wczesne wykrycie zmian w postaci guzków. Wiem, że odkładasz wizytę u ginekologa. Zawsze jest coś, ktoś, ale nie ten czas, nie ten dzień. Wszyscy są ważniejsi, bo Twoja córka musi iść na lekcję baletu, syn ma trening hokeja, a mąż musi ogarnąć milion swoich spraw. Tylko, czy gdy Ciebie zabraknie, Twoja córka równie chętnie pójdzie tańczyć? A komu Twój syn pokaże puchar? Żyj dla siebie i dla swoich bliskich. Walcz z chorobą, bo masz na to siłę. Moje Pacjentki odzyskują siłę wraz z nowymi brwiami, brodawkami sutkowymi, czy kreską na oku, które straciło wyraz przez agresywną chemię. Kawa smakuje lepiej, gdy jesteśmy razem. Zapraszam Cię do swojego gabinetu. #magiera #rakpiersi #rak #cancer #amazonka #samobadanie #magdamagiera

Post udostępniony przez Magdalena Magiera PMU Artist (@mmagiera_pmu_artist)

Zobacz również: Czy spanie w staniku jest szkodliwe?

Polecane wideo

Blogerka plus size zdradziła, dlaczego nie ma zamiaru schudnąć. „Wolę być większa i zdrowa psychicznie”
Blogerka plus size zdradziła, dlaczego nie ma zamiaru schudnąć. „Wolę być większa i zdrowa psychicznie” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie