Rak piersi dotyka także kobiety w młodym wieku. Oto objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę

Zachorowalność u kobiet w wieku przedmenopauzalnym wzrosła ciągu ostatnich trzech dekad ok. 1,7 razy.
Rak piersi dotyka także kobiety w młodym wieku. Oto objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę
Fot. Instagram.com (@zuzu_design/@luce_rsy)
05.10.2022

Co roku raka piersi wykrywa się u 1,7 mln kobiet na całym świecie. Rocznie umiera na niego pół miliona kobiet. Ten typ nowotworu jest najczęstszą przyczyną zgonu kobiet. Większość zachorowań dotyczy pań po 50. roku życia - w Polsce jest to 80 proc. pacjentek. 

Zobacz również: Rak to nie tylko guz. 8 nietypowych symptomów nowotworu piersi

Ale to wcale nie oznacza, że młode kobiety mogą czuć się w 100 procentach bezpieczne i zapominać o badaniach pod kątem raka piersi. Każda z nas powinna wybierać się na badania kontrolne przynamniej raz w roku, a raz na miesiąc wykonywać samobadanie piersiW przypadku wczesnego zdiagnozowania choroby szanse na jej pełne pokonanie są o wiele większe. 

Rak piersi w młodym wieku a statystyki 

Prof. Maria Małgorzata Litwiniuk, Ordynator Oddziału Chemioterapii w Wielkopolskim Centrum Onkologii w rozmowie z portalem medexpress.pl wyjaśnia, że rak piersi u młodych kobiet to około 5-15 proc. wszystkich nowotworów piersi. Ale, jak zauważa portal onkologia.org.plzachorowalność na raka piersi u dorosłych kobiet w wieku przedmenopauzalnym (20-49 lat) wzrosła ciągu ostatnich trzech dekad około 1,7 razy. To wyraźny sygnał, że młody wiek nie powinien powstrzymywać nas przed kontrolowaniem swojego stanu zdrowia i zapominaniem o piersiach. 

Czy rak piersi u młodych kobiet objawia się inaczej niż u tych w grupie największego ryzyka? Na jakie niepokojące symptomy powinny zwrócić uwagę kobiety przed 50. rokiem życia oraz co zwiększa ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu? Na te pytania odpowiadają eksperci z zakresu onkologii związani z portalem healthline.com. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Megan Helöise | Designer-Maker (@meganheloisedesigns)

Rak piersi i czynniki ryzyka

Na początek specjaliści wymieniają czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór piersi u kobiet przed 50. rokiem życia. Chodzi przede wszystkim o kobiety, które: 

  • mają w rodzinie zdiagnozowane przypadki raka piersi, zwłaszcza u mamy, siostry czy ciotki oraz przed ukończeniem 50. roku życia 
  • mają mutację genu BRCA1 albo BRCA2 
  • miały radioterapię w obrębie klatki piersiowej albo piersi przed ukończeniem 30. roku życia 
  • mają otyłość 
  • pierwszą miesiączkę dostały przed ukończeniem 12. roku życia 
  • urodziły pierwsze dziecko po 30. roku życia 
  • nigdy nie były w ciąży 

Jak rak piersi objawia się u młodych kobiet? 

Czy rak piersi objawia się inaczej u młodych kobiet? Eksperci wyjaśniają, że ogólnie rzecz biorąc symptomy choroby są takie same bez względu na wiek. Jest jednak jedno “ale”. W przypadku kobiet przed 40. rokiem życia lekarzom ciężko jest zdiagnozować ten typ nowotworu ze względu na większą gęstość tkanki piersiowejGuz w piersi u młodszych kobiet zazwyczaj nie jest też wykrywany podczas mammografii. 

Na jakie symptomy zatem zwracać uwagę? Przede wszystkim chodzi o zgrubienia w okolicy piersi. Większość kobiet jest w stanie wykryć wszelkie odstępstwa od normy podczas samobadania. Inne objawy, które powinny skłonić nas do konsultacji lekarskiej i dalszych badań to zmiany w wyglądzie piersi, zwłaszcza skóry wokół sutków, wydzieliny z sutka, bólu, nadwrażliwości, a także zgrubienia w okolicy pachy czy obojczyków. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kelly Johnson (@kokokelliwomble)

Z kolei Helen Forristal z organizacji onkologicznej Marie Keating Foundation dodaje, że podczas samobadania piersi kobiety w wieku przedmenopauzalnym (20-49 lat) powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na moment cyklu menstruacyjnego 

Objawy raka piersi są w gruncie rzeczy takie same bez względu na wiek, ale młodsze i menstruujące kobiety powinny wykonywać samobadanie na tydzień, dwa tygodnie po okresie. To najlepszy moment na badanie. Podczas miesiączki tkanka piersiowa może wydawać się bardziej grudkowata, a piersi mogą wyglądać oraz wydawać się inne w dotyku z powodu zmian hormonalnych. W związku z tym samobadanie powinno wykonywać się przynajmniej tydzień po zakończeniu okresu 

- radzi ekspertka. 

Zobacz również: Co zrobić, jeśli wyczułaś guzek w piersi?

Polecane wideo

Panna młoda karmiła dziecko piersią podczas składania przysięgi ślubnej. Te zdjęcia zachwyciły cały Internet
Panna młoda karmiła dziecko piersią podczas składania przysięgi ślubnej. Te zdjęcia zachwyciły cały Internet - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 4) 06.10.2022 13:06
A może byście w końcu napisali, że wieloletnie przyjmowanie hormonów może zwiększać ryzyko raka? Temat tabu, a szkoda.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie