Październik już od 35 lat jest miesiącem świadomości raka piersi. W ramach akcji Różowy Październik tysiące organizacji na całym świecie prowadzą kampanie informacyjne na temat tej choroby oraz zachęcają kobiety do regularnych badań, które mogą ocalić nie tylko ich zdrowie, ale także życie. Szacuje się, że co roku z powodu nowotworu piersi umiera pół miliona kobiet.
Zobacz również: Rak piersi. Na początek kilka liczb
Jednym z najczęstszych objawów tego typu raka jest guzek, czyli zgrubienie w jednej z piersi. Można go wyczuć podczas samobadania piersi, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu, najlepiej od 7 do 10 dni po zakończeniu okresu. A co jeśli wyczujemy pod skórą nietypowe zgrubienie? Czy taka zmiana w piersi zawsze oznacza nowotwór? Co zrobić, jeśli wyczujesz u siebie guzek na piersi? Na te pytania odpowiada dr Bernie Carter, pielęgniarka onkologiczna z irlandzkiej Marie Keating Foundation.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Ekspertka wyjaśnia, że w takiej sytuacji należy przede wszystkim zachować spokój.
W dziewięciu przypadkach na dziesięć guzki w piersi są normalne. Jeśli jednak wyczujesz zgrubienie w piersi zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, zwłaszcza jeżeli od momentu samobadania minęły 3 tygodnie. Jak w przypadku wszystkich chorób nowotworowych, jeśli rak piersi zostanie wcześnie wykryty efekty leczenia mogą być bardzo pozytywne. Wczesna diagnoza jest tutaj kluczowa. Jednak najważniejsze to zachować spokój. Twoje ciało przechodzi wiele zmian, a twoje piersi mogą z czasem wyglądać inaczej. Nie zawsze jest to objaw raka piersi
- przekonuje dr Carter.
Fot. iStock
Specjalistka wyjaśnia też, że w większości przypadków okazuje się, iż zgrubienie w piersi nie jest powodem do niepokoju. Często guzek okazuje się być cystą, gruczolakowłókniakiem lub zwapnieniem w tkance gruczołowej piersi. Co oznaczają takie zjawiska?
Co dzieje się po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu? Jeśli stwierdzi on jakieś zmiany w piersiach powinien skierować cię na dalsze badania, w pierwszej kolejności na USG. Kobiety przed 35. rokiem życia zazwyczaj nie są kierowane na mammografię, ponieważ ich tkanka gruczołowa w piersiach jest gęstsza, a zatem wykrycie zmian podczas badania radiologicznego może być utrudnione.
Dr Carter mówi też o tym, co każda z nas może robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.
Chodzi przede wszystkim o zdrowy tryb życia, a także monitorowanie właściwej wagi. Warto też ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, poniżej 11 jednostek tygodniowo
- radzi ekspertka.
Zobacz również: Rak to nie tylko guz. 8 nietypowych symptomów nowotworu piersi