Rak to nie tylko guz. 8 nietypowych symptomów nowotworu piersi

Kilka szczegółów, na które powinnaś zwrócić uwagę.
Rak to nie tylko guz. 8 nietypowych symptomów nowotworu piersi
Fot. iStock
05.10.2020

Choroby nowotworowe są wyjątkowo podstępne, bo zazwyczaj rozwijają się długo, początkowo mogą nie dawać żadnych objawów, a niektóre symptomy nie wzbudzają naszych podejrzeń. Zwłaszcza, jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy na ten temat i zapominamy o stałej obserwacji swojego ciała.

Zobacz również: Rak piersi. Na początek kilka liczb

W przypadku raka piersi niezwykle ważna jest świadomość i konsekwencja. Powodem do niepokoju, wbrew powszechnej opinii, nie jest wyłącznie wyczuwalny pod skórą guzek. Zmiany mają bardzo różny charakter, a te najczęściej ignorowane przypomina organizacja charytatywna CoppaFeel.

Oto szczegóły, których nie powinnaś przegapić.

piersi

Symptomy raka piersi

#1 Zmiana struktury skóry

Badanie piersi to nie tylko mammografia. Pierwszym krokiem powinna być obserwacja. Zwróć uwagę na wygląd swojego biustu i sprawdzaj, czy nie uległ zmianie. Jednym z symptomów może być pojawienie się widocznych zmarszczek przypominających skórkę pomarańczy.

#2 Obrzęk pod pachą i przy obojczyku

Pierś jest znacznie większym organem, niż możemy zobaczyć gołym okiem. Znajdujące się pod skórą gruczoły mają spory zasięg i sięgają wspomnianych miejsc. Pojawienie się opuchlizny powinno wzmóc naszą czujność.

#3 Ból piersi lub pod pachą

Nie każdy dyskomfort jest od razu zapowiedzią nowotworu, bo nawet zdrowe piersi czasami bolą. Zwłaszcza w okolicach okresu. Jeśli jednak pojawia się nagle, jest silniejszy niż zwykle i promieniuje w nietypowy sposób - koniecznie trzeba to zbadać.

#4 Wysięk z sutka

Ten pojawia się zazwyczaj w momencie ucisku, ale kiedy dochodzi do niego samoczynnie - nie można tego ignorować. Niekontrolowany wyciek może być jednym z pierwszych objawów choroby.

Zobacz również: #POMACAJSIE, czyli kampania, o której powinna usłyszeć każda kobieta

biust

#5 Zgrubienie skóry

Sygnałem alarmowym powinien być nie tylko guz, ale także wszystkie inne wyczuwalne zmiany. Czasami to po prostu twoja uroda, ale jeśli pierś nagle zmieniła swoją strukturę, wtedy najlepiej skonsultować to z lekarzem. Nie czekaj, aż sprawy zajdą za daleko.

#6 Zmiana rozmiaru biustu

Przez całe życie piersi rosną, maleją, opadają, podnoszą się - to absolutnie normalne, zwłaszcza jeśli waha się także nasza waga. Swoje robi również wiek, grawitacja i zmiana struktury skóry. Miej jednak na uwadze, że może to być także objaw choroby. Każda nagła metamorfoza wymaga kontroli.

#7 Wklęsły sutek

Czasami tak po prostu mamy, ale kiedy cofa się nagle i bez konkretnego powodu - miej oczy dookoła głowy. Także wtedy, gdy nadal jest wypukły, ale zmienia się jego kształt czy wielkość. To może być sygnał, że pod skórą dzieje się coś alarmującego.

#8 Wysypka wokół sutka

Istnieje mnóstwo przyczyn, dlaczego dochodzi do podrażnienia wrażliwej skóry wokół sutka i większość nie jest groźna. To jednak nie powód, by ignorować pojawienie się wszelkiego rodzaju zgrubień i zaczerwienienia.

Sama wiesz najlepiej, jak wyglądają i reagują twoje piersi. Wszelkie odstępstwa od dotychczasowej normy warto po prostu skonsultować z lekarzem. To nic nie boli, a może uratować życie.

Zobacz również: Co symbolizuje różowa wstążka i jaka jest jej historia?

Polecane wideo

„Moje piersi przeszły na wcześniejszą emeryturę”. Pokazała się po podwójnej mastektomii
„Moje piersi przeszły na wcześniejszą emeryturę”. Pokazała się po podwójnej mastektomii - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.10.2020 15:52
ja mam wklęsły sutek :( sądziłam, że taka moja uroda, a teraz zaczęłam się zastanawiać, czy przypadkiem to nie jest objaw czegoś złego :( oby nie :(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie