Jest duża szansa, że miałaś koronawirusa nie wiedząc o tym. Świadczą o tym te objawy

Wielu chorych dowiaduje się o zakażeniu dopiero po tym, jak już wyzdrowiało...
Jest duża szansa, że miałaś koronawirusa nie wiedząc o tym. Świadczą o tym te objawy
Fot. Unsplash
14.09.2020

Wydaje się, że w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni wielu Polaków na dobre zapomniało o pandemii koronawirusa. Z początkiem wakacji nasi rodacy tłumnie ruszyli nad morze oraz w góry, a popularne kurorty były pełne turystów. Niestety w tym wszystkim zabrakło zachowywania dystansu społecznego oraz zasłaniania nosa i ust. Wiele osób wciąż wychodzi z założenia, że nakaz noszenia maseczki w przestrzeni publicznej to zamach na ich wolność. 

Zobacz również: Exclusive: „Pandemia jest zmyślona. Nie wierzę w koronawirusa”

Wiele osób podchodzi do pandemii koronawirusa z dość dużą beztroską, głównie z racji młodego wieku i dobrego stanu zdrowia. Zdaniem ekspertów większość młodych osób przechodzi chorobę wyjątkowo łagodnie - do tego stopnia, że może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że zakaziło się wirusem COVID-19. Wymieniają też 6 objawów świadczących o tym, że chorobę ma się już za sobą. Czy ty też zaraziłaś się koronawirusem i nawet nie miałaś o tym pojęcia? 

Czy to koronawirus? Czy przeszłaś koronawirusa bezobjawowo?

Fot. Unsplash.com

Czy przeszłaś koronawirusa bezobjawowo? 

Miałaś “silne przeziębienie” 

Zdaniem lekarzy w wielu przypadkach trudno odróżnić łagodny przebieg koronawirusa od zwykłego, ale dosyć dokuczliwego przeziębienia. To, co wyróżnia COVID-19 to zwłaszcza duszności, silny ból głowy i mięśni oraz problemy żołądkowo-jelitowe. Pełna lista objawów koronawirusa to: 

 • gorączka lub dreszcze 
 • kaszel 
 • zadyszka lub trudności w oddychaniu 
 • zmęczenie 
 • bóle mięśni lub ciała 
 • l głowy 
 • utrata smaku lub węchu
 • ból gardła 
 • zatkanie nosa lub katar 
 • nudności lub wymioty 
 • biegunka 

Straciłaś zmysł węchu lub smaku 

Chociaż początkowo nikt o tym nie wspominał, z czasem utrata węchu i smaku została uznana za jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów zakażenia koronawirusem. Zdaniem lekarzy te objawy mogą utrzymywać się nawet przez parę miesięcy po wyzdrowieniu. 

Wypadają ci włosy 

Osoby, które przeszły koronawirusa w dużym stopniu zmagają się z wypadaniem włosów. W dobitny sposób zademonstrowała to aktorka Alyssa Milano, która pokazała na Instagramie, jak kosmyki wypadają jej garściami. Warto jednak dodać, że wypadanie włosów w wielu przypadkach jest spowodowane stresem, a w dobie pandemii wiele osób zmaga się z nim na co dzień. 

Masz zadyszkę 

COVID-19 atakuje przede wszystkim płuca i wywołuje ostre duszności - przynajmniej w poważnych przypadkach. Osoby, które przechodzą chorobę łagodnie niekoniecznie doświadczają problemów z oddychaniem, ale o przebytym zakażeniu może świadczyć pojawiająca się czasami zadyszka. Zdaniem lekarzy to efekt trwałego stanu zapalnego w płucach. 

Nie możesz pozbyć się kaszlu 

Mowa o długotrwałym, suchym kaszlu, czyli takim pozbawionym śluzu czy flegmy. Badania wykazują, że to jeden z najpowszechniejszych symptomów przebytego zakażenia - aż 43 proc. osób, które zachorowały na COVID-19 zmagało się z kaszlem nawet do 21 dni po pozytywnym wyniku testu na obecność wirusa.

Jesteś zmęczona  

Notoryczne zmęczenie to jedna z najpowszechniejszych oznak przebytego koronawirusa. 53 proc. zakażonych osób skarży się na zwiększone zmęczenie przez ok. 60 dni od momentu pojawienia się pierwszych objawów choroby. Być może ma to związek z obciążeniem układu odpornościowego człowieka. 

Zobacz również: Jestem kasjerką i codziennie walczę z klientami, którzy nie noszą maseczek

Polecane wideo

Jury „Top Model” zachwycone chłopakiem z castingu: „Najpiękniejszy człowiek świata”
Jury „Top Model” zachwycone chłopakiem z castingu: „Najpiękniejszy człowiek świata” - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 3.17 / 5
05 R Białystok (Ocena: 3) 23.11.2020 08:23
Witam i o zdrowie PYTAM .. Co do listy TO CONIEKTÓRE OSOBY CAŁE SWE ŻYCIE MAJĄ TAK w niektórych punktach .. i jak TO MA SIĘ DO TEGO WIRUSA ? Skoro od DZIECIŃSTWA chorują .. A lekarze TEGO NIE WYLECZYLI ... / nie umieli ? / ... Brak dobrych SPECIALISTÓW ... brak finansowania na leczenia ... i tak całe życie ... W WIELKIEJ SAMOTNOŚCI z powodu .. takich chorób ... I NIKT CI NIE POMOŻE ...nawet finansowo ! MIŁEGO DNIA / ŻYCIA w zdrowiu ..
odpowiedz
Ala (Ocena: 1) 22.11.2020 14:24
Odwalcie się już od tego tematu bo sie zygac chce, ileż mozna w kółko to samo
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.09.2020 14:12
Akurat te objawy można przypisać do tysiąca innych chorób w tym astmy, więc walić ściemę to sobie możecie wiecie gdzie.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 15.09.2020 11:45
Propaganda, propaganda, propaganda !!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 15.09.2020 11:44
Hahahaha, następne zjeeeby.....Wy też dostajecie kasę za te pisanie głupot? Czy po prostu jesteście tak tępi, że gracie w tą gre razem z mediami głównego ścieku?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie