Czy cierpisz na zespół opóźnionej fazy snu? Sprawdź, czy te objawy dotyczą Ciebie

Jak to możliwe, że niektórzy ludzie kładą się spać dopiero nad ranem?
Czy cierpisz na zespół opóźnionej fazy snu? Sprawdź, czy te objawy dotyczą Ciebie
fot. iStock (ruslanshramko)
05.06.2020
Zuzanna Niedzielska

Czy zastanawiałaś się, jak to możliwe, że niektórzy ludzie kładą się spać dopiero w środku nocy, albo swobodnie imprezują do białego rana, podczas gdy Ty robisz się senna już koło 22? 

A może samej ciężko dostosować Ci się do społecznego harmonogramu pracy czy rytmu dnia? To, że ktoś wstaje później niż członkowie jego rodziny, wcale nie oznacza, że jest leniwy, albo ma depresyjne stany. Być może taka osoba o godzinie 23 nie jest w stanie zmrużyć oka i przewraca się z boku na bok.

Zobacz również: Czym jest syndrom TATT? Sprawdź, dlaczego czujesz się permanentnie zmęczona

Okazuje się, że osoby z tą dolegliwością odczuwają potrzebę położenia się spać dużo później niż pozostali, o co najmniej dwie godziny. Najczęściej pojawia się ona w okresie dojrzewania (co może utrudnić dostosowanie się do wymogów edukacyjnych), ale staje się popularna również wśród dorosłych. Co warto wiedzieć o zespole opóźnionej fazy snu i jak sobie z tym radzić?

Czym jest zespół opóźnionej fazy snu?

Osoby cierpiące na zespół opóźnionej fazy snu (z ang. delayed sleep-phase syndrome – DSPD) nie są w stanie dostosować się do ustalonych przez społeczeństwo wymogów oraz harmonogramów snu i jawy. Z powodu braku wiedzy na ten temat, często są krytykowani za lenistwo i nazywani ignorantami. Niestety, nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że w czasie, kiedy wszyscy śpią, te osoby są najbardziej aktywne i kreatywnie pracują. Śpią dokładnie tyle samo co Ty, a nawet krócej, po prostu ich wewnętrzny zegar nieco się różni. Wcześniejsza pobudka nie sprawi, że to się zmieni.

Gdy taka osoba będzie zmuszona przestrzegać codziennych obowiązków, może to chronicznie pozbawić ją snu, co objawi się zmęczeniem i sennością w ciągu dnia. Co więcej, nie zastosuje ona popołudniowej drzemki w celu regeneracji. Dopiero w czasie weekendu czy wakacji porządnie naładuje swoje baterie, śpiąc tyle, ile potrzebuje, w określonych godzinach. 

Popularne cechy

  • Taka osoba mimo, że nie sypia w założonych godzinach, jest w stanie zapewnić sobie odpowiednią higienę snu. Na przykład doskonale wysypia się w godzinach 3 - 10.

  • Z dolegliwością raczej nie idą w parze lęki, nerwice, depresja czy bezsenność. Takie problemy nie mają wpływu na to zjawisko. 

  • Kiedy osoba dotknięta DSPD zasypia, nie miewa problemów z utrzymaniem snu. Potrafi spać głęboko i regenerować się przez noc (i poranek).

  • W pierwszej połowie dnia mogą pojawić się senność oraz spadek czujności. Sytuacja poprawia się w okolicach zachodu słońca, kiedy uruchamia się ich koncentracja i zasoby energii.

  • Kiedy taka osoba może sama zdecydować o godzinach snu i pobudki, zasypia oraz budzi się bez żadnego kłopotu.

Metody leczenia

Elementy społecznościowe, takie jak godziny pracy lub posiłków, służą do dokładniejszego dostosowania godzin snu i czuwania. Jednak najpotężniejszym zewnętrznym synchronizatorem jest naturalny cykl dzień – noc. Harmonogram snu powinien być przestrzegany nawet w trakcie urlopu.

Zaleca się również dbanie o przestrzeń, w której się śpi oraz unikanie używek. Również światło emitowane przez telefon czy komputer pobudza i utrudnia zasypianie.

Zmniejszenie ekspozycji na światło o zmierzchu i zwiększenie go rano może również przyczynić się do przełomu w zegarze biologicznym osoby zmagającej się z zespołem opóźnionej fazy snu. Aby to zrobić, ważne jest, aby używała ona słabego światła w ciągu ostatnich godzin dnia, a także pozbyła się zasłon lub żaluzji

- tłumaczy portal pieknoumyslu.com, który zaleca nocnym markom fototerapię

Na kilka godzin przed snem można też przyjąć melatoninę (1-5 mg), aby przyspieszyć cykl snu i czuwania. Dawkę warto ustalić indywidualnie, według potrzeb i reakcji organizmu.

Z kolei chronoterapia, czyli metoda polegająca na stopniowym przesuwaniu godzin snu, pomoże zmodyfikować dotychczasowy harmonogram i utrzymać go na zadowalającym poziomie.

Zobacz również: Jakie lecznicze zioło jest przypisane do Twojego znaku zodiaku? Wesprze Cię zdrowotnie i zapewni spokój ducha

Źródło: pieknoumyslu.com

Polecane wideo

Najpiękniejsze dziecko na świecie. Jak wygląda po 9 latach?
Najpiękniejsze dziecko na świecie. Jak wygląda po 9 latach? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
bartek (Ocena: 5) 10.06.2020 23:09
Odkąd śpie na materacu z pianki niemam problemów z bezsennością, takie cudo mozna kupić za rozsądne pieniądze na materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.06.2020 14:22
mi bardzo pomogło Medere Anti Aging tiny.pl/795h9 lepiej śpię i mam więcej energii w ciągu dnia
odpowiedz

Polecane dla Ciebie