Czym jest syndrom TATT? Sprawdź, dlaczego czujesz się permanentnie zmęczona

Cierpi na niego 11 milionów Polaków.
Czym jest syndrom TATT? Sprawdź, dlaczego czujesz się permanentnie zmęczona
fot. iStock (jacoblund)
21.05.2020
Zuzanna Niedzielska

Mimo że przesypiasz zalecaną ilość godzin, nadal czujesz się zmęczona. Od dłuższego czasu w ciągu dnia odczuwasz senność, drażliwość, a zamiast energii pojawia się słabość.

Nie możesz skoncentrować się na swojej pracy. Pojawia się złość i frustracja, że nie możesz dawać z siebie 100% na polach, na których byś chciała, ani rodzinie czy znajomym. Zastanawiasz się, czy chodzi o sen, dietę, czy to problem natury psychicznej. Bardzo możliwe, że cierpisz na syndrom TATT, czyli z angielskiego Tired All the Time = Zmęczona Cały Czas. Jak sobie pomóc?

Zobacz również: Nie tylko płacz i leżenie w łóżku. Jak wygląda uśmiechnięta depresja?

Syndrom TATT: Jak sobie z nim radzić?

Na początek: spokojnie. Nie jesteś z tym problemem sama. Okazuje się, że ta przypadłość dotyczy ludzi na całym świecie, w tym deklaruje ją 11 milionów Polaków.

Walczysz z wyczerpaniem w pracy, za kierownicą i na spotkaniach ze znajomymi. Oprócz męczącego uczucia, że cały czas czujesz się zmęczona, ten problem rzutuje też negatywnie na Twoje zdrowie. W obliczu bezradności sięgasz po kolejną kawę, aby się obudzić, a jeśli to nie zdaje egzaminu, kupujesz napój energetyczny. Zasilając organizm zbędnym cukrem, tylko pogarszasz sytuację. Nie tędy droga. W ten sposób narażasz na problemy z ciśnieniem, cukrzycą sercem czy nadwagą. 

Jeżeli objawy zmęczenia fizycznego i psychicznego utrzymują się już niepokojąco długo, powinnaś zacząć działać. To nie minie od jednego odpoczynku czy odespanej nocy w weekend. Dodatkowo jesteś rozbita i brakuje Ci motywacji? To znaczy, że TATT prawdopodobnie Cię dotyczy. Jeżeli wykluczyłaś już wszelkie inne badania np. na serce lub tarczycę, sprawdź, co możesz dla siebie zrobić.

Sen to podstawa

Przyzwyczaiłaś się do zarywania nocy i uważasz, że taki tryb życia jest normą? Nic bardziej mylnego. Sen to podstawowe źródło naszego dobrego samopoczucia. Jest najlepszym lekarstwem na zmęczenie. Powinnaś spać od 7 do 9 godzin dziennie i odpowiednio się do tego przygotować: wyciszyć, wyłączyć urządzenia, przewietrzyć pokój i posłać świeżą pościel. Może rozpalisz jakiś olejek uspokajający jak melisa czy lawenda? Nawet jeśli nie uda Ci się na początku zasnąć od razu, możesz poleżeć, pomedytować - to również odpoczynek dla organizmu. A rano będziesz bardziej zregenerowana. 

Aktywność fizyczna

Wysiłek fizyczny powinien stać się Twoim nieodłącznym przyjacielem. Nie dość, że zdrowo pobudza, natychmiast poprawia samopoczucie dzięki endorfinom i oczyszcza z negatywnych emocji, to jeszcze łatwiej Ci się po nim zaśnie. Ćwicz minimum 20 minut dziennie, trzy razy w tygodniu, a zobaczysz różnicę

śpiąca koala

Jedzenie to paliwo

Zadbaj o pięć mniejszych posiłków dziennie oraz ten najważniejszy - obfite śniadanie - które zapewnią Ci energię na cały dzień. Pamiętaj o zdrowych warzywach, białkach, dobrych tłuszczach i kaszach, zamiast makaronu. Zapomnij z kolei o cukrze, soli, żywności przetworzonej i ogranicz spożycie alkoholu. Skąd w innym wypadku masz brać siłę i dobre samopoczucie? Jesteś tym, co jesz! Nie zapominaj też o codziennym nawodnieniu. Możesz zainstalować aplikację w telefonie, która z chęcią Ci o tym przypomni.

Znajdź swoją odskocznię

Jeżeli towarzyszy Ci ciągły stres, poszukaj czegoś, co pozwoli Ci się wyładować lub zrelaksować. Może to zapomniana pasja, kontakt z przyjacielem, joga, albo nawet gotowanie? Każdego dnia wyznacz sobie termin, kiedy poświęcisz czas wyłącznie dla siebie. Postaraj się zwolnić i zredukować ilość obowiązków, albo naucz się zlecać je innym. Korzystaj z pomocy.

Jeśli gubisz się w codziennych zadaniach, przygotuj sobie codziennie listę z zadaniami do odhaczenia, w ten sposób będzie Ci łatwiej je zapamiętać, odciążysz głowę, a przy okazji podbudujesz się obserwując efekty swoich działań.

Zobacz również: Sisu – na czym polega fiński sposób na wzmocnienie psychiki?

Źródło: kobieta.pl

Polecane wideo

Jak wyglądają mężowie topowych modelek? Zobacz, za kogo wyszły te piękności!
Jak wyglądają mężowie topowych modelek? Zobacz, za kogo wyszły te piękności! - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 1) 16.07.2020 17:02
A czy sex też się liczy? Codzienne wieczorne dymanko?
odpowiedz
Magda (Ocena: 5) 24.05.2020 11:41
też mi się zdarzało ale pomogło medere anti aging, łykałam, żeby zapobiec starzeniu i podrasować skórę, aż któregoś dnia zauważyłam, że bardziej mi się chce i łatwiej wstaje z łóżka! nic innego nie zmieniłam, to musiały być te tabletki
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.05.2020 17:49
"obfite śniadanie" Bzdura!!!! właśnie po dużym śniadaniu chcę się od razu spać 😴 porady dla tych chyba co nie znają życia i spadli z kosmosu 😆
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.05.2020 11:57
Mam tak kilka dni w miesiącu, do tego ból głowy bez powodu, wyniki badań książkowe, 8 godzin snu, chyba więcej ruchu trzeba...aaa idę się zdrzemnąć :D
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.05.2020 10:32
Ja całe życie chodzę jak zombie, ale od kilku tygodni mam tak, że śpię od południa do samego rana, czyli prawie 20h, budzę się i dalej jestem zmęczona i nie mam na nic siły, tak że po kilku godzinach znowu idę spać. Co ciekawe, nad moim mieszkaniem jest remont, taki solidny z kuciem ścian, aż u mnie podłoga się trzęsie i w ogóle nie przeszkadza mi to w zasypianiu i spaniu. Wyniki badań mam w porządku, odżywiam się raczej przeciętnie, tylko aktualnie nie pracuje, ale nie wiem czy to może mieć jakikolwiek wpływ na coś takiego, bo lenistwo lenistwem, można być leniem, ale np.oglądać cały dzień seriale i nie spać jakoś ponadprzeciętnie długo.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie