Polska zagrożona plagą HIV?

Podejmujemy coraz ryzykowniejsze zachowania seksualne, a opieka nad zakażonymi wirusem HIV należy do najgorszych w Europie. Czy Polska potrafi się bronić przed AIDS?
Polska zagrożona plagą HIV?
19.10.2009

Zakażenie wirusem HIV to jedno z najgroźniejszych następstw seksu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Obecnie jedynym dostępnym na rynku środkiem zapobiegającym zarażeniu AIDS jest prezerwatywa.  Jak jednak wynika z raportu Euro HIV Indeks, Polacy nie przepadają za używaniem kondomów i stają się coraz większymi miłośnikami przypadkowych, ryzykownych zachowań seksualnych. W efekcie, w Polsce, podobnie jak w innych krajach postkomunistycznych, ciągle rośnie liczba zakażonych. Niestety, naprzeciw tym statystykom nie wychodzi Ministerstwo Zdrowia – jeśli chodzi o profilaktykę oraz opiekę nad chorymi na AIDS, w rankingu Euro HIV Indeks zajmujemy niechlubną 20. pozycję wśród 29 państw europejskich. 

„W Polsce opieka nad dotkniętymi HIV/AIDS powinna być lepsza. Trzeba poprawić na przykład, monitoring i zbieranie danych, zwłaszcza w więzieniach. Dodatkowo osoby zarażone HIV nie są badane pod kątem żółtaczki, a chorzy na gruźlicę - pod kątem HIV” – podsumowuje dr Beatriz Cebolla, jedna z badaczek współpracujących przy tworzeniu statystyk.  

W obliczu tych danych wydaje się, że jednym z głównych zadań polskiego Resortu Zdrowia na przyszły rok powinno być zapobieganie wirusowi HIV oraz pomoc tym, którzy już borykają się z wywoływaną przez niego chorobą. Przykładem mogą być dla nas Luksemburg, Malta oraz Szwajcaria – kraje, które według Euro HIV Indeks najlepiej radzą sobie z profilaktyką przeciwwirusową oraz leczeniem osób zarażonych.

Lilka Tylman

Zobacz także:

Hitler i Stalin w kampanii przeciwko AIDS!

„AIDS to masowy morderca” to element akcji przestrzegającej niemieckie społeczeństwo przed przygodnym seksem bez prezerwatywy.

Swietłana Izambajewa – rosyjska miss HIV 

Ze Swietłaną Izambajewą z Kazania, 27-letnią miss Rosji zakażonych wirusem HIV, rozmawia Jacek Hugo-Bader. 

Polecane wideo

Komentarze (44)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2010 20:57
o losie .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.11.2009 15:14
O ZGROZO!!!..... od kiedy to można zarazić się AIDS?? Co za matoły piszą te tematy 8O
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.10.2009 09:51
to chore uprawiac seks bez zabezpieczenia..i robić to z wieloma mężczyznami ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.10.2009 23:13
mam straszna paranoje dotyczaca HIV'a. Ostatnio doszlo do naszego pierwszego razu. bez zabezpieczenia. on nie mial wczesniej zadnych kontaktow sexualnych, ja takze. radzicie mi sie przebadac? mowie z gory, ze hiv to cos czego straszliwie sie boje... nie wiem dlaczego, ale to chyba moj najwiekszy lęk.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.10.2009 17:52
Najnowsze badania dowodzą, że mikropory w prezerwatywie przepuszczają wirusa HIV.
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie