Większość ludzi nieświadomie popełnia ten błąd, myjąc zęby. Chodzi o kolejność

Ty też to robisz?
Większość ludzi nieświadomie popełnia ten błąd, myjąc zęby. Chodzi o kolejność
Fot. iStock
07.05.2020

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda - śpiewały niegdyś Fasolki i od tego czasu nic się nie zmieniło. Szkoda tylko, że niektórzy o tym zapomnieli. Przeprowadzone jakiś czas temu badanie wykazało ogromny problem Polaków z higieną jamy ustnej. Co dziesiąty rodak w ogóle nie myje zębów. Jedyna nadzieja w edukacji i to od wczesnego dzieciństwa.

Zobacz również: 10 zaskakujących powodów, dlaczego masz wiecznie spierzchnięte usta

Problem w tym, że nawet dorośli nie zawsze sobie z tym radzą, na co najlepszym dowodem jest krótkie nagranie opublikowane przez użytkowniczkę TikToka. Filmik z łazienki zrobił furorę wśród internautów, a wielu uznaje go za przełomowe odkrycie. Nikt wcześniej im tego nie powiedział.

Chodzi o kolejność.

@kassyslays90

I seriously had a root canal on Monday and he’s just now sharing this info ##dentalhygiene ##husbandsecret ##todaywelearned

original sound - kassyslays90

Ze wszystkich stron słyszymy, że zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie. Warto je także nitkować, a świetnym uzupełnieniem jest antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej. W ten sposób unikniemy groźnych chorób, nieestetycznych przebarwień i zachowamy świeży oddech. Oczywista oczywistość? Nie do końca.

Zobacz również: 5 higienicznych błędów, które popełniamy na siłowni. To się może źle skończyć

Użytkowniczka Kassyslays90 ujawniła, jak robi to jej mąż, a wśród komentatorów zawrzało. Praktycznie żaden z nich nie zwracał wcześniej uwagi na prawidłową kolejność, a ta przedstawia się następująco: najpierw należy wypłukać usta, później użyć nitki, a dopiero na samym końcu wyszczotkować zęby.

Dlaczego?

szczoteczka do zębów

Wiele płynów do płukania jamy ustnej zawiera w składzie alkohol. A nawet jeśli jest to delikatniejszy specyfik - skutecznie wypłukuje fluor, którym wcześniej wzmocniliśmy szkliwo przy pomocy pasty. Kiedy zaczynamy od szczotkowania, wtedy możemy jedynie osłabić zęby. Najlepiej odwrócić kolejność, tak jak pokazała TikTokerka.

Nagranie skomentował stomatolog, który potwierdził odkrycie internautki. Wiedzieliście o tym?

Zobacz również: 5 błędów, które popełniasz podczas mycia zębów. Nic dziwnego, że ciągle się psują

Polecane wideo

Angelina Jolie zdetronizowana. Oto właścicielka najpiękniejszych ust na świecie
Angelina Jolie zdetronizowana. Oto właścicielka najpiękniejszych ust na świecie - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.05.2020 08:30
Serio? To dosyc oczywiste i kazda higienistka o tym mowi, ale wiekszosc ludzi w Polsce nie korzysta z takich uslug, ani nie myje nawet regularnie zebow. Widze sama po swoich znajomych..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.05.2020 01:25
ja najpierw płuczę póżniej nitka znowu płukanie potem pasta,po wszystkim szczoteczki międzyzębowe tzw.wyciorki i płyn wybielający.3 razy dzień w dzień
odpowiedz

Polecane dla Ciebie