Nie możesz oddychać w maseczce ochronnej? Znamy trik, który to ułatwi

Wystarczy pamiętać o jednej rzeczy.
Nie możesz oddychać w maseczce ochronnej? Znamy trik, który to ułatwi
Fot. iStock
20.04.2020

W związku z pandemią koronawirusa nasze życie zostało objęte szeregiem restrykcjiSzkoły i uczelnie wciąż pozostają zamknięte, podobnie jak instytucje kultury, restauracje, a nawet granice kraju. Rząd zapowiedział jednak powolne łagodzenie obostrzeń. Już od dziś, 20 kwietnia 2020 roku, ponownie otwarte mają zostać m.in. parki oraz lasy. 

Zobacz również: Rząd łagodzi obostrzenia w związku z koronawirusem. Będziemy żyć zgodnie z zasadą trzech „I”

Jednak inne restrykcje wciąż nas obowiązują. Jedna z nich zakłada obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, co wymusza na nas obowiązek noszenia maseczek ochronnych (albo zakrywania twarzy np. chustą czy szalikiem). Nakaz wszedł w życie 16 kwietnia 2020 roku, a minister zdrowia Łukasz Szumowski na jednej z ostatnich konferencji prasowych powiedział, że powinniśmy przyzwyczaić się do noszenia maseczek, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że będą towarzyszyć nam nawet przez kolejne 2 lata.  

Większość społeczeństwa już zaopatrzyła się w różnego rodzaju maski ochronne, ale okazuje się, że dla wielu osób ich noszenie jest wyjątkowo problematyczne. Maseczka ma chronić przed zakażeniem koronawirusem, który wywołuje wielkie trudności z oddychaniem. Tymczasem wiele osób skarży się na to, że zasłaniając maseczką nos i usta nie sposób normalnie oddychać. Jak zatem nosić maseczkę ochronną poprawnie, tak aby nie sprawiała ona żadnych problemów w oddychaniu? 

Jak oddychać w maseczce?

Fot. Unsplash.com

Jak oddychać w maseczce?

Zdaniem dr Elżbiety Dudzińskiej, specjalistki w zakresie terapii zaburzeń wzorca oddychania problemem jest nie tyle maseczka ochronna, ale nieprawidłowe oddychanie. W rozmowie z portalem polsatnews.pl ekspertka wyjaśniła, jak należy oddychać, gdy nos i usta są zasłonięte maseczką. 

Powinniśmy oddychać spokojnie przez nos, biorąc wdech i wydech, jak również przeponowo. Innymi słowy - nasz wzorzec oddychania nie powinien się zmienićWydech przez nos chroni nas częściowo przed koronawirusem, czyli wzmacnia ten filtr, jakim jest maseczka. A przede wszystkim poprawia kondycję płuc, poprawia pobór tlenu, uruchamia przeponę i, co jest bardzo ważne, pogłębia odpowiedź relaksacyjną organizmu, czyli buforuje nieco ten stres, którego wszyscy doświadczamy z racji istniejącej sytuacji  

- mówiła ekspertka. Jednocześnie dodała też, jakie osoby mogą mieć największe trudności z oddychaniem podczas noszenia maseczki. 

Chodzi m.in. o osoby, u których zaburzenia sposobu oddychania wynikają z chorób (układu krążenia czy oddechowego - np. astma, obturacyjna choroba płuc), które mają napady paniki, lęku oraz takie, które chrapią. 

Na koniec ekspertka udzieliła też rad na temat tego, jak nauczyć oddychania przez maseczkę dzieci. 

Obserwujemy, że 40-50 proc. dzieci oddycha przez usta. Dlatego jeżeli w domu zaczniemy ćwiczyć spokojne oddychanie przez nos, to dziecko będzie wtedy również mniej nerwowo, spokojnie oddychało przez maseczkę. Możemy się bawić z dzieckiem, np. zakleić sobie usta plastrem, zakleić dziecku, oddychając tylko przez nos, zrobić z tego zabawę. 

Zastosujecie się do tych rad? Też zaobserwowaliście u siebie problemy z oddychaniem gdy nosicie maseczki ochronne? 

Zobacz również: „Będzie gorzej niż we Włoszech”. Polski jasnowidz ujawnił swój niepokojący sen

Polecane wideo

Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej
Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 21.04.2020 15:53
Ta, spokojne oddychanie. To nie są maseczki do funkcjonowania tylko ochronne podczas operacji. Robi się coraz cieplej i ja mam trudności oddychać w tym dłużej niż 40-50’minut. Powinno to być obowiązkowe tylko w zamkniętych pomieszczeniach albo dużych skupiskach. Poza tym to durnota!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie