Ważny powód, dlaczego w czasie epidemii lepiej nie nosić soczewek kontaktowych

Słowa okulistki powinny dać nam do myślenia
Ważny powód, dlaczego w czasie epidemii lepiej nie nosić soczewek kontaktowych
Fot. Unsplash
02.04.2020

Chyba jeszcze nigdy nie dbaliśmy o higienę osobistą tak skrupulatnie, jak w czasie pandemii koronawirusa. Czyste ręce i ograniczanie kontaktu z innymi ludźmi to jedyne metody radzenia sobie z zagrożeniem. SARS-CoV-2 czai się dosłownie wszędzie, dlatego musimy zmienić swoje przyzwyczajenia.

Zobacz również: 7 rzeczy, które warto jeść w czasie epidemii koronawirusa

Eksperci są zgodni, że dezynfekcja dłoni i maseczka ochronna to absolutna podstawa, ale czasami może okazać się niewystarczająca. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 jest na tyle nowy, że wciąż nie do końca go rozumiemy. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność.

Co to w praktyce oznacza? Dr Sabina Shah-Desai zwraca uwagę na bardzo istotny szczegół.

koronawirus

Specjalistka w dziedzinie chirurgii oka zachęca, by w tym trudnym czasie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Jeśli masz wadę wzroku - zdecydowanie lepszym rozwiązaniem ma być korzystanie z tradycyjnych okularów. Są ku temu dwa konkretne powody.

Po pierwsze - okulary działają niczym tarcza ochronna, zabezpieczając nasze oczy (przynajmniej częściowo) przed środowiskiem zewnętrznym. Po drugie - aplikacja soczewek wymaga kontaktu gałki ocznej z dłonią, a to na pewno nie jest wskazane.

Epidemiolodzy są zdania, że SARS-COV-2 można się zakazić także poprzez błonę śluzową wokół oczu.

Zobacz również: Coraz więcej ludzi zostawia buty przed drzwiami. Mają bardzo ważny powód

okulary

Wirus przedostaje się do organizmu nie tylko przez usta i nos, ale także oczy, których szczególnie teraz nie należy dotykać dłonią. Okulary stanowią barierę ochronną

- przekonuje dr Shah-Desai. Przy okazji zwraca uwagę na bardzo ważny aspekt - nosząc okulary musimy być świadomi, że trzeba je myć równie często, co dłonie. Na nich też czai się zagrożenie.

Jak to zrobić? Przez 20 sekund myj dłonie wodą z mydłem. Następnie zrób dokładnie to samo z okularami, bo dopiero w ten sposób pozbędziesz się wirusa z ich powierzchni. Dokładnie je wytrzyj. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie 60-procentowego alkoholu.

Czynność należy powtarzać po każdym wyjściu z domu oraz gdy przypadkiem dotkniemy szkieł dłonią.

Zobacz również: Ważny apel pielęgniarki. Powinny go przeczytać właścicielki długich paznokci

Polecane wideo

Makijażowe triki, które powinna znać każda okularnica
Makijażowe triki, które powinna znać każda okularnica - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie