Czy w związku z koronawirusem trening na siłowni to dobry pomysł?

Czy rezygnacja z ćwiczeń jest wskazana?
Czy w związku z koronawirusem trening na siłowni to dobry pomysł?
Fot. iStock
11.03.2020

W związku z coraz większą liczbą przypadków zakażenia koronowirusem w Polsce władze podejmują coraz bardziej radykalne kroki w walce z rozprzestrzenianiem się epidemii. Dziś, 11 marca 2020 roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie wszystkich szkół, uczelni, a także kin, teatrów i muzeów na co najmniej kolejne dwa tygodnie. Minister zdrowia dodał: “To nie jest czas wolny. To czas kwarantanny naszego społeczeństwa. 

Zobacz również: Wszystkie szkoły i uczelnie zamknięte z powodu koronawirusa. To oficjalna decyzja rządu

Jednocześnie władze apelują o zachowanie spokoju i nie wpadanie w panikę. Jednak wiele osób rezygnuje z dotychczasowego trybu życia. Coraz więcej firm wprowadza pracę zdalną, a osoby, które miały wykupione zagraniczne wycieczki rezygnują z nich i próbują odzyskać pieniądze. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wychodzenie z domu w ogóle jest bezpieczne. Czy w związku z epidemią koronawirusa powinnaś zrezygnować z regularnych ćwiczeń na siłowni? Na to pytanie odpowiada dr Aruna Subramanian ze Stanford University oraz dr John Whyte.  

Siłownia, jak każde inne miejsce publiczne, jest bezpieczna, o ile zachowasz środki ostrożności. To dlatego, że koronawirus rozprzestrzenia się w największym stopniu poprzez drogę kropelkową, np. w trakcie kichania i kaszlenia. Mniej prawdopodobne (chociaż teoretycznie możliwe) jest, żeby zarazić się koronawirusem poprzez dotknięcie zakażonej powierzchni 

- mówi w rozmowie z mediami dr Whyte. Innymi słowy bardziej prawdopodobne jest zarażenie się poprzez przebywanie w towarzystwie kaszlącej i kichającej osoby niż poprzez dotykanie sprzętu siłowego. 

O ile w twojej okolicy nie obowiązuje ścisła kwarantanna, wizyta na siłowni nie wydaje się złym pomysłem. Wiele klubów fitness używa płynów do dezynfekcji o klasie szpitalnej. 

Fot. iStock

Czy można zarazić się koronawirusem przez pot? 

Zdaniem dr Whyte nie ma żadnych dowodów na to, aby wirus COVID-19 był przenoszony przez pot. Ekspert zaleca, aby przecierać maty oraz sprzęt do ćwiczeń środkami dezynfekującymi przed każdym użyciem, jedna zwraca uwagę na fakt, że sam pot nie przenosi wirusaRadzi też, jakie środki ostrożności podjąć podczas wizyty na siłowni: 

  • unikaj osób, które kaszlą albo kichają 
  • zachowaj dystans ok. 2 metrów od innych osób 
  • często myj ręce przynajmniej przez 20 sekund 
  • noś ze sobą płyn do dezynfekcji 
  • przemywaj płynem do dezynfekcji sprzęt przed i po jego użyciu 
  • kładź na matę do ćwiczeń własny ręcznik 
  • po treningu weź prysznic 

Zobacz również: Mity na temat koronawirusa, w które powinnaś jak najszybciej przestać wierzyć. Obalają je lekarze

Polecane wideo

20-latka zarabia na swojej urodzie prawdziwą fortunę. Nie musi nawet pracować
20-latka zarabia na swojej urodzie prawdziwą fortunę. Nie musi nawet pracować - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gracjan (Ocena: 5) 30.03.2020 00:08
No teraz to mamy już siłownie pozamykane. Ja mam z pracy pakiet sportowy od ok system i tyle dobrego, że na okres pandemii zawiesili ważność karnetów, więc nie stracę kasy. Niby oczywiste ale kobieta ma kartę sportową od innej popularnej firmy i kasa leci a w zamian ma możliwość ćwiczeń w domu z filmikami online...jakby takich nie było pełno za darmo na youtube ;P no ale jak widac są firmy które lubią robić z ludzi idiotów.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 12.03.2020 04:32
Jaka kwarantanna ja oczywiście jako zwykły szary człowiek muszę chodzić do pracy z czego poniektórzy mogą sobie zostać w domu.. Wstyd..
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 11.03.2020 14:10
Już nie mogę słuchać o tej chorobie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie