Mity na temat koronawirusa, w które powinnaś jak najszybciej przestać wierzyć. Obalają je lekarze

Najgorsze, co można zrobić, to poddać się zbiorowej panice.
Mity na temat koronawirusa, w które powinnaś jak najszybciej przestać wierzyć. Obalają je lekarze
Fot. iStock
06.03.2020

Nie ma dnia, aby w mediach nie pojawiały się nowe doniesienia na temat koronawirusa. Codziennie jesteśmy informowani o nowych przypadkach zakażeń, nowych miejscach wystąpienia epidemii oraz o rosnącej liczbie ofiar śmiertelnych. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na dzień 6 marca 2020 roku na koronawirusa zmarło już 3406 osób na całym świecie. 

Zobacz również: W drogerii już ich nie kupisz. Jak zrobić domowy żel antybakteryjny?

Takie doniesienia rzeczywiście brzmią dość zatrważająco, więc wiele osób wpada w prawdziwą panikę. Ludzie robią zapasy żywnościowe obawiając się, że wkrótce zostanie wprowadzona przymusowa kwarantanna, a sklepy zostaną zamknięte albo będzie brakować w nich towaru. Inni dopatrują się u siebie pierwszych objawów zarażenia koronawirusem, chociaż... zupełnie nie mają ku temu powodów. Lekarze obalają 3 największe mity, które krążą w związku z epidemią koronawirusa. Co jest nieprawdą na jego temat? 

Mit #1: Koronawirus jest ekstremalnie śmiertelny 

Nawet jeśli okaże się, że został u ciebie zdiagnozowany koronawirus – co jest bardzo mało prawdopodobne – ryzyko, że okaże się śmiertelny wynosi prawie zero. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia, na dzień 3 marca 2020 roku śmiertelność wynosi zaledwie ok. 3,4 proc. 

Mit #2: Koronawirus objawia się tak samo jak grypa 

Na pierwszy rzut oka rzeczywiście może się tak wydawać. Jednak jeśli odczuwasz u siebie takie dolegliwości jak ból gardła albo katar, nie ma żadnych powodów do paniki. Grypa i koronawirus rzeczywiście mają szereg wspólnych symptomów, ale część z nich jest zupełnie różna.  

90 proc. chorych ma gorączkę, 80 proc. cierpi na suchy kaszel, a 30 proc. skarży się na problemy z oddychaniem i złe samopoczucie. Jedną z najbardziej istotnych różnic jest ta, że grypa zazwyczaj nie powoduje problemów z oddychaniem, o ile nie przekształci się w zapalenie płuc 

- mówi lekarz Ramzi Yacoub.  

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak gorączka, dreszcze, ból mięśni, kaszel i ból gardła, ale nie masz problemów z oddychaniem, prawdopodobnie to tylko zwykła grypa. 

Fot. iStock

Mit #3: Maseczki ochronne to konieczność 

Wszyscy zwariowali na punkcie maseczek ochronnych – obecnie nie można ich już dostać ani w aptekach, ani w hurtowaniach, natomiast w Internecie kwitnie handel różnymi maseczkami, które jednak trudno nazwać ochronnymi. Eksperci są zgodni – profesjonalne maseczki ochronne są przeznaczone dla personelu medycznego, a nie do noszenia w celach prewencyjnych. Mowa zarówno o maseczkach typu N95, czyli takich ze specjalnym filtrem, jak i maseczkach chirurgicznych.  

Bazując na obecnie dostępnych informacjach nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że maseczki chirurgiczne w jakikolwiek sposób zapobiegają zarażeniu się koronawirusem 

- twierdzi dr Romero z Providence Saint John's Health Center w Santa MonicaEksperci zalecają, aby maseczki nosiły tylko osoby zakażone, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. 

Zdaniem lekarzy należy pamiętać przede wszystkim o dokładnej codziennej higienie i częstym myciu rąk. Powinno się też unikać dotykania okolic oczu, nosa i ust. A przede wszystkim – nie wpadać w panikę. 

Zobacz również: Koronawirus jest już w Polsce. Ksiądz: „To kara za homoseksualizm, aborcję i życie bez ślubu”

Polecane wideo

Śpi w kołysce i wydaje fortunę na pieluchy. 25-latka wierzy, że jest niemowlakiem
Śpi w kołysce i wydaje fortunę na pieluchy. 25-latka wierzy, że jest niemowlakiem - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.03.2020 14:20
Miałam to samo napisać;p
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.03.2020 07:26
W końcu cos mądrego napisaliście
odpowiedz

Polecane dla Ciebie