Koronawirus jest już w Polsce. „W nocy otrzymaliśmy dodatni wynik pierwszego pacjenta”

Minister zdrowia potwierdził, że u pacjenta hospitalizowanego w Zielonej Górze, potwierdzono koronawirusa.
Koronawirus jest już w Polsce. „W nocy otrzymaliśmy dodatni wynik pierwszego pacjenta”
Fot. Unsplash
04.03.2020

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem. Taką informację przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej. - Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa – wyjaśnił. Przy okazji dodał, że na ponad 560 testów, które wykonano, tylko jeden dał wynik dodatni.

Pacjent, u którego wykryto koronawirusa przyjechał z Niemiec. Hospitalizowany jest w Zielonej Górze i podobno czuje się dobrze. Nie wiadomo, w jakim jest wieku - minister zdrowia uspokoił jednak, że mężczyzna nie należy do grupy wysokiego ryzyka. - Pacjent został przewieziony do szpitala i tak jak zawsze to się dzieje, podobnie jak w Policach, wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową.

Zobacz także: LIST: „Robię zapasy na wypadek epidemii. Trzeba się przygotować na najgorsze”

Minister Szumowski zaznaczył na konferencji prasowej, że w związku z pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w naszym kraju, nie są planowane żadne nowe procedury. Zalecił, by zachować spokój oraz stosować podstawowe zasady higieny osobistej: myć ręce, a także nie wchodzić w duże skupiska ludzi, gdy mamy kaszel.

Co robić, jeśli zauważysz u siebie objawy koronawirusa?

Osoby, które w ostatnim czasie podróżowały do krajów, w których potwierdzono liczne przypadki zarażenia koronawirusem (m.in. Włochy, Chiny, Korea Południowa) a także zaobserwują u siebie następujące objawy: gorączkę, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem - powinny natychmiast telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Dla wszystkich osób, które mają jakiekolwiek wątpliwości w tym temacie, uruchomiono rządową infolinię dotyczącą koronawirusa. Numer telefonu: 800 190 590.

 

Polecane wideo

Ma 19 lat i nie wierzy w globalne ocieplenie. Poznajcie Naomi Seibt, kolejną „anty-Gretę”
Ma 19 lat i nie wierzy w globalne ocieplenie. Poznajcie Naomi Seibt, kolejną „anty-Gretę” - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 1) 16.07.2020 14:35
Bardzo mnie to cieszy. Może połowa imbecyki wyląduje w piachu
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.03.2020 10:02
Więcej ludzi i tak umrze na grypę..
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie