W teorii wszystko wydaje się jasne. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, nitkować je, stosować specjalistyczne płukanki i regularnie kontrolować ich zdrowie u stomatologa. Niestety różnie z tym bywa, dlaczego często zapominamy o higienie, a dentystę odwiedzamy wyłącznie wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć.
Zobacz również: 9 błędów, przez które Twoje włosy zawsze wyglądają na przetłuszczone
To ogromny błąd - przekonuje dr Reena Wadia z Londynu. Cytowana przez dailymail.co.uk ekspertka zwraca uwagę na niepokojące objawy, które często bagatelizujemy. Wszystkie ujawniają się w jamie ustnej i mogą świadczyć o naprawdę poważnych problemach.
Jeśli nie po drodze ci do stomatologa, to przynajmniej zajrzyj do swojej buzi. I zgłoś się do niego, jeśli dostrzeżesz coś niepokojącego.
#1 Zaczerwienienie w kącikach ust
Wydaje się, że to defekt kosmetyczny lub ewentualnie zwyczajne zajady. W rzeczywistości może być oznaką niedoborów żelaza lub witaminy B. Te są bardzo ważne dla funkcjonowania całego organizmu.
#2 Krwawiące dziąsła
Zawsze należy potraktować to jako sygnał alarmowy. Paradontoza nie wydaje się specjalnie poważną dolegliwością, ale świadczy o ogólnym stanie zdrowia. Może mieć coś wspólnego z cukrzycą, chorobami serca lub nerek.
#3 Starte zęby
Chodzi o miejsce, gdzie stykają się ze sobą. Jeśli są idealnie płaskie, a na ich powierzchni widać rysy, prawdopodobnie to efekt zgrzytania. To odbywa się zazwyczaj w nocy i może świadczyć o problemach natury emocjonalnej.
Zobacz również: 10 błędów, przez które możesz zapomnieć o spektakularnych rzęsach
#4 Nawracające afty
Miewa je każdy, ale to nie powód, żeby je ignorować. Okazuje się, że one również mogą być efektem nadmiernego stresu, ale także infekcji wirusowej, niedoboru witaminy B12 i żelaza, choroby Crohna czy celiakii.
#5 Napuchnięte dziąsła
Ewidentnie dzieje się z nimi coś niedobrego. Jeśli nie jest to efekt urazu mechanicznego, całkiem możliwe że winne są przyjmowane przez ciebie leki - zwłaszcza na nadciśnienie, epilepsję i stosowane po przeszczepach. Warto zgłosić to lekarzowi.
#6 Nieświeży oddech
Pierwsze skojarzenie - nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Ale możliwości jest znacznie więcej: halitoza, cukrzyca, choroby nerek, wątroby, astma, mukowiscydoza. Dolegliwość ta zawsze wymaga diagnostyki.
#7 Półprzezroczyste zęby
Jeśli nagle straciły swój naturalny kolor i podejrzanie błyszczą, wtedy bardzo prawdopodobne jest uszkodzenie szkliwa. To zostało starte lub rozpuszczone. W jaki sposób? Winne mogą być kwasy obecne w diecie lub refluks.
#9 Ciemne dziąsła
Szczególnie zaniepokoić powinna nas sytuacja, gdy robią się coraz ciemniejsze. Dwa najpoważniejsze powody to choroba Addisona, którą wywołuje przewlekły niedobór hormonów produkowanych przez korę nadnerczy lub zespół Peutza-Jeghersa, który cechuje się obecnością polipów w przewodzie pokarmowym i predyspozycją do nowotworów złośliwych w różnych narządach.
#9 Suchość w ustach
Najprawdopodobniej to „tylko” odwodnienie, które może mieć jednak zgubny wpływ na kondycję całego organizmu. Zastanów się, czy pijesz wystarczająco dużo. Nie można też wykluczyć, że to efekt uboczny przyjmowanych leków lub cukrzycy.
Zobacz również: 7 codziennych błędów, przez które Twoje paznokcie ciągle się łamią