Uwaga, roztocza atakują!

Roztocza kurzu to jeden z najbardziej rozpowszechnionych, wszechobecnych pasożytów. Są niewidzialne gołym okiem, ale wielu alergikom spędzają sen z powiek…
Uwaga, roztocza atakują!
07.10.2009

Roztocza kurzu to jeden z najbardziej rozpowszechnionych, wszechobecnych pasożytów. Są niewidzialne gołym okiem, ale wielu alergikom spędzają sen z powiek. To mikroskopijne pajęczaki, żywią się pleśniami oraz złuszczoną skórą. Najwięcej tych nieprzyjemnych sublokatorów zamieszkuje w materacach i pościeli. Znajdziemy je także na wszystkim, co gromadzi kurz – dywany, wykładziny, zasłony, otwarte regały z książkami, tapicerowane meble, a także pluszowe zabawki.

Dla alergików groźne są odchody roztoczy, znajdujące się właśnie w kurzu domowym. Zawierają one silnie alergizujące białko, które może powodować katar sienny, migrenowe bóle głowy i skórne wysypki, a nawet astmę. Odchody podrażniają też błony śluzowe układu pokarmowego. Może to prowadzić do nieżytu żołądka i dwunastnicy, a także atopowego zapalenia skóry. Należy pamiętać, że im więcej roztoczy w kurzu, tym silniejsze napady alergii. Niebezpieczna może być już ilość 100 pajęczaków w jednym gramie kurzu.  

Objawy alergii występują najczęściej w nocy. Głowa dotyka wtedy pościeli i materaca, które są ulubionym siedliskiem roztoczy. W łóżku może być ich nawet 10 razy więcej niż w kurzu podłogowym. A w kocu jest ich nawet 50 razy więcej. 

Uczuleni na kurz domowy cierpią przez cały rok. Roztocza najbardziej komfortowo czują się w temperaturze 22 - 28 stopni, przy dużej wilgotności powietrza (70 - 80%) oraz na nizinach. Na wysokościach powyżej 1000 m roztocza praktycznie nie występują. 

Profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem walki z roztoczami. W domu powinno być chłodno i sucho, dlatego lepiej zrezygnować z nawilżaczy powietrza. Mieszkanie należy kilka razy dziennie przewietrzyć, zwłaszcza zimą. To ważne, szczególnie przed snem.

W sypialni lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon, otwartych biblioteczek, puchatych dywanów i tapicerowanych mebli. Zwykłą kołdrę oraz poduszkę najlepiej zastąpić specjalnymi antyalergicznymi. Dobrze jest całą pościel często wietrzyć, latem w słoneczne dni, a zimą, gdy jest mróz. Powłoczki należy zmieniać raz w tygodniu.  

Najtrudniej pozbyć  się roztoczy z materaca, dlatego dobrze go również wietrzyć i odwracać co miesiąc. A co kilka lat kupić nowy. Odkurzanie materaca na sucho nie daje zadowalających efektów, ponieważ część kurzu zostaje ponownie rozpylona po mieszkaniu. Idealnym rozwiązaniem są odkurzacze z filtrami zatrzymującymi roztocza. Prestiżowa organizacja British Allergy Foundation nagrodziła odkurzacz Raycop (987 zł).  

Raycop to rewolucyjne urządzenie polecane do materacy, łóżek oraz innych mebli tapicerowanych. Posiada 3 funkcje, które potęgują skuteczność jego działania. Lampa UV-C przez specjalny kanał rozprowadza bakteriobójcze promieniowanie, likwidując do 99,9% populacji bakterii E.coli i Staphylococcus aureus. Promienie UV-C powodują również uszkodzenie DNA roztoczy, bakterii i innych patogenów, a tym samym niszczą ich zdolność do namnażania się i powodowania chorób. Dodatkowo funkcja wibracji pozwala wydobyć szkodliwe mikroorganizmy z głębszych partii materacy. Warto dodać, iż wysoka skuteczność Raycop w usuwaniu kurzu jest wzmocniona zastosowaniem podwójnej filtracji antyalergicznej. Odkurzacz Raycop sprawdza się również w czyszczeniu tapicerki samochodu, która także jest siedliskiem roztoczy. To ważne, gdy często w samochodzie przebywamy z dziećmi.

Materiały prasowe 

Zobacz także:  

Czego nie wolno pożyczać od koleżanek?

Przybory oraz akcesoria kosmetyczne, buty, naczynia – mogą być prawdziwym siedliskiem bakterii i wirusów! Dowiedz się, czego nie powinnaś pożyczać nawet od najlepszej przyjaciółki! 

Kobiety przyciągają bakterie!

Naukowcy udowodnili, że bakterie czterokrotnie rzadziej gromadzą się na męskich dłoniach. Podobno zarazki lgną do nas na potęgę, ponieważ skóra kobiet jest osłabiona działaniem kosmetyków...

Polecane wideo

Komentarze (43)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.01.2020 07:13
Ja sobie z roztoczami radzę dzięki parownicy ariete. Nawet materace nią czyszczę
odpowiedz
Klaudia (Ocena: 5) 23.12.2019 20:32
Polecam parownice firmy Ariete, super czyści
odpowiedz
Kowalik (Ocena: 5) 21.08.2019 12:11
dokładnie tak jest, moja córka ma alergię na roztocza i walka jest ogromna z tym, ja w większości przerzuciłam się na czyszczenie paą, mam czyścik z ariete na parę i nim myję więksość rzeczy w domu, odświeżam łóżko itp. myślę jeszcze o oczyszczaczu powioetrza, podobno to dobrze działa.
odpowiedz
Jolanta (Ocena: 5) 20.08.2019 14:48
dobry odkurzacz to nie wszystko jeszcze podłogi umyć trzeba - polecam mopa parowego Ariete bardzo dobrze umyje podłogę a nawet i drzwi czy kafelki jak trzeba :)
odpowiedz
Baba Jaga (Ocena: 5) 17.07.2019 20:20
moja mała ma alergię więc kupiliśmy robota odkurzającego Roomba, żeby odkurzał jak nikogo nie ma w domu. zbiera tyle niewidocznego gołym okiem kurzu... jest o wiele lepiej
odpowiedz

Polecane dla Ciebie