Wieczorny prysznic weź dokładnie o tej godzinie. Od razu zauważysz efekty

Zaśniesz jak dziecko.
Wieczorny prysznic weź dokładnie o tej godzinie. Od razu zauważysz efekty
Fot. Unsplash
01.02.2020

Ludzie dzielą się na tych, którzy nie są w stanie pójść spać bez wcześniejszej kąpieli oraz zwolenników porannego prysznica. Pozostali dbają o higienę bez względu na porę dnia. A ta jednak ma znaczenie - przekonują naukowcy, którym udało się zauważyć bardzo ciekawą zależność.

Zobacz również: Co w kobiecej sypialni wzbudza męską niechęć? 5 rzeczy, które musisz schować przed randką

Okazuje się, że tak niepozorna czynność jak mycie ciała może mieć zbawienny lub destrukcyjny wpływ na naszą kondycję. A konkretnie - sen. Jeśli zrobimy to w odpowiednim momencie, wtedy wypoczynek jest bardziej skuteczny.

Należy o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy narzekamy na bezsenność i wieczne zmęczenie.

Badanie zrealizowane przez naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin wykazało jednoznacznie: dzięki kąpieli o odpowiedniej porze możemy zasnąć szybciej i lepiej wypocząć.

Nie może to być jednak chłodny prysznic, bo tajemnica sukcesu tkwi w temperaturze wody. Gdy jest odpowiednio ciepła, wtedy rozszerzają się nasze naczynia krwionośne i ciało może się rozluźnić.

Temperatura ma ogromny wpływ na cykl snu. Sugerujemy, by wieczorną toaletę odbyć na 90 minut przed położeniem się do łóżka, czyli ok. godziny 20.30

- czytamy na thesun.co.uk.

Zobacz również: „Test dłoni” robi furorę. W ten prosty sposób sprawdzisz stan swojego zdrowia

Dlaczego akurat o tej porze? Statystycznie większość z nas musi wstać do pracy między 6 a 7 rano. Aby spać wystarczająco długo - należy położyć się ok. 22.00. Prysznic o 20.30 to dokładnie 90 minut wcześniej, a tyle potrzebuje nasz organizm, by osiągnąć odpowiednią temperaturę.

Kiedy myjemy się na chwilę przed wypoczynkiem, wtedy ciało jest jeszcze zbyt mocno rozgrzane. Najczęściej prowadzi to do problemów z zaśnięciem. A im dłużej trwa ten proces, tym płytszy sen w kolejnych fazach.

Idealny plan wieczoru to udanie się do sypialni o 22.00 - dokładnie 1,5 godziny po wizycie w łazience - sugerują naukowcy. Może warto ich posłuchać?

Zobacz również: 3 powody, dlaczego ubrania brzydko pachną. I to od razu po wyjęciu z pralki

Polecane wideo

Godzina, o której chodzisz spać, to nie przypadek. Wiemy, co dokładnie oznacza
Godzina, o której chodzisz spać, to nie przypadek. Wiemy, co dokładnie oznacza - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.02.2020 18:38
Nie mam już 10 lat, żeby chodzić spać o 22.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie