Rwa kulszowa – jak zaradzić bólowi?

Bóle pleców mogą wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa. Szczególnie dokuczliwe są okolice krzyża (kręgosłup lędźwiowy).
Rwa kulszowa – jak zaradzić bólowi?
22.09.2009

Silny, ostry i przeszywający ból okolicy lędźwiowej promieniujący wzdłuż kończyny dolnej związany jest z rwą kulszową. To często spotykany zespół bólowy. W Polsce stanowi ok. 2% wszystkich rozpoznań lekarskich, co daje jej 4. miejsce na liście głównych przyczyn absencji chorobowej.

Przyczyny bólu

Bóle pleców wynikają m.in. z przyjęcia w procesie ewolucji wyprostowanej postawy ciała, do której kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy nie został dobrze przygotowany. Częstotliwość występowania bólu rośnie wraz z wiekiem. W populacji ludzi dorosłych sięga 20%, a u osób powyżej 65. roku życia wzrasta do 49%.

Jednym z najbardziej dokuczliwych bólów w tej okolicy jest rwa kulszowa spowodowana zapaleniem nerwu kulszowego, uszkodzeniem krążka międzykręgowego lub zmianami zwyrodnieniowymi w dolnym odcinku kręgosłupa i uciskiem na nerw kulszowy.

Objawy

Ból silnie promieniuje od okolicy lędźwiowo-krzyżowej, przez pośladek, w kierunku uda i podudzia, wzdłuż nerwu kulszowego. Jego natężenie bywa tak silne, że uniemożliwia poruszanie się. Wystąpienie rwy kulszowej może być konsekwencją nagłego wysiłku, dźwignięcia bądź też wykonania gwałtownego ruchu. Intensywność odczuwania bólu wzmaga kaszel, uniesienie wyprostowanej kończyny, napięcie mięśni brzucha, zgięcie głowy lub tułowia.

Bóle krzyża o mniejszym nasileniu, ale mające charakter przewlekły, występują często u osób otyłych, o małej aktywności fizycznej, chociaż wyniki badań epidemiologicznych nie rozstrzygają jednoznacznie, czy tak jest w istocie. Bardziej prawdopodobne wydaje się założenie, że otyłość negatywnie wpływa na przewlekłość dolegliwości.

Środki zaradcze

W przypadku bólu pleców ulgę przynosi pozycja leżąca, podczas której kręgosłup jest odciążony. Na bolące miejsce dobrze jest przykleić hydrożelowy plaster PREL® red, który zapewnia kojący efekt rozgrzewający. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przynosząc szybką ulgę w bólu. Plastry można stosować długotrwale, nawet przez wiele tygodni, w przypadku bólów przewlekłych. PREL® red nie odparza skóry, pozwalając jej oddychać. Nie pozostawia trudnych do usunięcia śladów na skórze ani na ubraniu, co więcej - można go bezboleśnie odkleić, nie podrażniając skóry.

Hydrożelowy plaster PREL® red zapewni szybki efekt terapeutyczny, łagodząc skutecznie bóle mięśni i stawów, rozgrzewając bezboleśnie oraz bezpiecznie.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Z czym nie wolno łączyć leków?

Istnieją produkty oraz substancje, które mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z niektórymi farmaceutykami. Zobacz, czego powinnaś się wystrzegać podczas stosowania danego leku, aby nie obniżyć jego działania i nie narazić się na groźne skutki uboczne.

Uwaga na leki z Internetu! 

Wystarczy kilka kliknięć i sprawne poruszanie się w gąszczu różnych informacji, by odnaleźć te, których szukamy.

 

 

Polecane wideo

Komentarze (28)
Ocena: 5 / 5
lover (Ocena: 5) 30.01.2017 22:07
jak dla mnie to najlepszym sposobem jest plaster przeciwbólowy. ja stosuję Pyralginę i daje radę. Szybko uśmierza ból i radzi sobie. Dzięki niej mogę normalnie funkcjonować, nie przejmując się bólem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.01.2016 07:45
Wczoraj byłam z mamą u lekarza, i stwierdziła rwe kulszową .Przepisala ketonal i jeszcze inne leki na to, niestety ból jak na razie nie ustępuje .Mama momentami wyje z bólu nie wiem juz co robić leki powinny już coś działać a chyba na kolejną wizytę jeszcze za szybko co robić to straszne bóle ;(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2014 18:06
Ja tez mialam leczylam sie roznymi tabletkami ,zastrzykami az wreszcie poszlam na terapie chodzilam 16 razy po 10 poczulam ulge zeby pozbyc sie rwy kulszowej potrzebne sa cwiczenia zeby wzmocnic miesnie aby one same nie pozwolily wypadac dyskowi i masaze oeaz tabletki na stan zapalny .Samymi tabletkami nie wyleczymy rwy .Cwiczenia i jeszcze raz cwiczenia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.11.2009 21:56
Mnie boli odcinek krzyżowy kręgosłupa zawsze gdy mam okres. (mam 14 lat) :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.11.2009 10:23
Very nice site!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie