Problem ze snem dotyka coraz więcej osób. Doskonale znasz to uczucie, kiedy budzisz się nagle w środku nocy i nie możesz spać? Zasypiasz dopiero nad ranem, a za chwilę dzwoni budzik i czujesz się wykończona? Być może problem jest poważniejszy niż Ci się wydaje. Zacznij od przeanalizowania sześciu prawdopodobnych przyczyn nocnej pobudki i postaraj się im zapobiec. Pamiętaj, że sen to podstawa dobrego samopoczucia oraz naszego zdrowia.
Zobacz też: Cierpisz na bezsenność? Oddech Księżyca sprawi, że już na zawsze o niej zapomnisz
fot. unsplash
Mało wartościowa kolacja lub całkowity jej brak może powodować nocne wstawanie. Organizm daje znać Twojemu mózgowi, że jesteś głodna, dlatego budzisz się. Staraj się spożywać pełnowartościowe kolacje i dbaj o regularność posiłków w ciągu dnia.
Melatonina potocznie nazywana jest hormonem snu, ponieważ reguluje rytm dobowy człowieka, sen oraz czuwanie. Jeżeli poziom melatoniny jest zaburzony, cierpi na tym również nasz sen. Może towarzyszyć nam uczucie albo niewyspania albo w drugą stronę - nadmiernego snu. Powodem niedoboru melatoniny może być stres, zła dieta, brak odpoczynku czy zmiana pór roku. Aby uregulować jej poziom postaraj się wstawać i zasypiać zawsze o tych samych godzinach. Jeżeli to nie pomoże, pomyśl o suplementowaniu melatoniny.
Tak samo jak brak kolacji może prowadzić do nocnych pobudek, tak samo ciężki posiłek może mieć wpływ na jakość snu. Nie spożywaj kolacji bezpośrednio przed pójściem do łóżka, gdyż organizm nie może jednocześnie spać i trawić.
Nasze ciało jest bardzo inteligentne i daje sygnały, że jesteśmy zestresowani. Jednym ze sposobów jest nocna pobudka, ponieważ poziom kortyzolu stale wzrasta z powodu stresu. Kiedy kortyzol szaleje w naszym organizmie, nie ma szans na dobry sen. Postaraj się wyciszać tuż przed pójściem spać, możesz wypróbować herbatek uspokajających, które pomagają się zrelaksować.
Budzenie się w środku nocy może być również spowodowane ciążą. Ma to oczywiście związek z hormonami, a wiele ciężarnych ma problemy ze snem. Spróbuj wypić szklankę chudego mleka, najlepiej roślinnego. Wapń pomoże uspokoić umysł, ciało i napełnić żołądek.
Innym powodem, dla którego budzisz się w nocy, może być niski poziom cukru we krwi. Może to wynikać z diety ubogiej w węglowodany lub spożywanie wysoko przetworzonych posiłków. Przyjrzyj się swojej diecie i postaraj się zbilansować posiłki. Dla pewności możesz zrobić badania, aby wykluczyć cukrzycę.
Zobacz też: Tak wygląda życie prawdziwej Śpiącej Królewny. Przesypia nawet 8 miesięcy