Hangxiety: Coraz więcej ludzi rezygnuje z alkoholu, bo... (Prawdopodobnie też tego doświadczyłaś)

Wcale nie chodzi o kaca!
Hangxiety: Coraz więcej ludzi rezygnuje z alkoholu, bo... (Prawdopodobnie też tego doświadczyłaś)
Fot. iStock
12.09.2019

W naszej kulturze alkohol towarzyszy nam przy wielu okazjach (a nawet bez okazji). Śluby, urodziny, chrzciny, święta, a nawet pogrzeby - każdy pretekst jest dobry, aby postawić na stole butelkę z procentamiDo tego trzeba dodać presję społeczną i nieśmiertelny argument: “No ze mną się nie napijesz?!”. 

Zobacz również: Kac morderca nie ma serca: W tym wieku ludzie cierpią na najgorsze kace! (Ile czasu Ci zostało?)

Wszystko to sprawia, że w naszym kraju pije się dość często, sporo, a gdy już sięgamy po alkohol, najczęściej są to napoje wysokoprocentowe, a nie wino czy piwo. Póki trwa impreza, a alkohol leje się strumieniami, wszyscy bawią się dobrze. Ale następnego dnia sprawa ma się zupełnie inaczejBudzimy się z potwornym bólem głowy, mdłościami i ogólnym uczuciem rozbicia. A to wcale nie koniec, bo do tego dochodzą jeszcze poważne stany lękowe. Ta wyjątkowo toksyczna mieszanka sprawia, że coraz więcej ludzi zaczyna znacznie ograniczać picie alkoholu albo żegna się z nim na dobre. 

Podczas gdy parę drinków ma właściwości relaksujące i odprężające, dzień po zakrapianej imprezie alkohol zaczyna nieźle mieszać z naszym umysłem, przekonuje David Nutt, profesor  neuropsychofarmakologii z Imperial College w Londynie. To doskonale znane większości ludzi uczucie stresu i zażenowania, a także niepokoju określane mianem hangxiety. Jest to połączenie słów hangover” (kac) oraz “anxiety” (niepokój) 

Fot. iStock

Jak wyjaśnia profesor Nutt, alkohol uderza w receptor GABA (kwas gamma-aminomasłowy)który wysyła sygnały chemiczne przez mózg i centralny układ nerwowy w celu zahamowania aktywności komórek nerwowych. Innymi słowy napoje procentowe uspokajają mózg i zmniejszają uczucie podekscytowania.  

Alkohol stymuluje GABĘ, dlatego gdy pijesz alkohol, stajesz się zrelaksowany i wesoły 

- wyjaśnia Nutt. Pierwsze dwa drinki wprowadzają pijącego w błogi stan odprężenia. Ale już przy trzecim czy czwartym kieliszku pojawia się inny efekt – organizm zaczyna blokować glutaminian, główny przekaźnik pobudzający aktywność mózgu. Więcej glutaminianu oznacza większy niepokój, a mniej glutaminianu - mniej niepokoju.  

Kiedy jesteś pijany, twój organizm próbuje obniżyć poziom GABA do normy i przywrócić odpowiedni stan glutaminianu. Dlatego kiedy przestajesz pić, powoduje to nienaturalnie niski poziom funkcjonowania GABY i skok glutaminianu, co z kolei prowadzi do odczuwania wzmożonego niepokoju.  

Co gorsza, niepokój pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy próbujesz przespać kaca 

Osoby pijane zasypiają dość szybko. Zapadają w o wiele głębszy sen niż zazwyczaj i z tego względu części z nich zdarza się moczyć łóżko albo cierpieć na nocne napady paniki. Parę godzin później pojawia się syndrom odstawienia - właśnie wtedy budzimy się cali roztrzęsieni 

- wyjaśnia profesor Nutt. Poczucie “hangxiety” wzmaga także brak pamięci na temat tego, co właściwie wyprawialiśmy poprzedniej nocy, co także wiąże się z zaburzonym poziomem glutaminianu. Gdy zostaje on zablokowany przez alkohol, przestajemy rejestrować, co się dzieje i nie mamy na ten temat wspomnień 

Doświadczyliście kiedyś uczucia takiego “hangxiety”? 

Zobacz również: Syndrom dnia wczorajszego: 5 napojów, które szybko postawią Cię na nogi

Polecane wideo

14-latka zaszła w ciążę. Teraz szczerze pokazuje, jak wygląda jej życie
14-latka zaszła w ciążę. Teraz szczerze pokazuje, jak wygląda jej życie - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.09.2019 13:24
Raz w życiu się upiłam i nie chce powtórki. leczyłam się wtedy cisowianką i rosołem, nic więcej nie byłam w stanie zjeść. Teraz już nie piję mocnych alkoholi. Kieliszek wina mi wystarczy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.09.2019 10:10
moja siostra zamówiła figurena ponieważ bardzo jej koleżanka polecała. Pracuje na siłowni przy fitnesie.. Siostra schudła w miesiąc 5 kg więc figurena fajnie działa :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.09.2019 09:12
To żadne “hangxiety” tylko zwykła delirka i nie pojawia się po jednym nawet suto zakrapianym wieczorze, na to trzeba znacznie dłużnej zapracować
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 12.09.2019 04:17
To o mnie, nie pije dużo ale mam następnego dnia uczucie niepokoju. Głównie polega ono na tym że bo jej czy przypadkowo z nikim się nie poklocilam i czy nikt nie zachowywał się w stosunku do mnie inaczej niż zwykle. Głupie to.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie