Dlaczego jedni ludzie mają wklęsły, a inni wypukły pępek? Zagadka rozwiązana!

Jaki masz pępek i co to oznacza?
Dlaczego jedni ludzie mają wklęsły, a inni wypukły pępek? Zagadka rozwiązana!
Fot. Unsplash
05.09.2019

Pępek to jedno z tych wyjątkowo frapujących miejsc na ciele człowieka, tym bardziej, że właściwie u każdej osoby wygląda on nieco inaczej. Jedni mają małe pępki, a u innych są one naprawdę spore. W dodatku pępek może być albo wklęsły, albo wypukły. Od czego to zależy i co to właściwie oznacza? 

Zobacz również: Mój brzuch byłby idealny, gdyby nie... pępek

Pępek to po prostu ślad po miejscu, w którym byliśmy połączeni z matką pępowiną. Kiedy dziecko się rodzi, pępowinę ściska się, a następnie przecina, a jej niewielka część pozostaje połączona z brzuchem dziecka. W ciągu kolejnych paru tygodni pozostałość pępowiny uschnie i w końcu odpadnie. W tym miejscu zaś pojawi się pępek 

- wyjaśnia dr Diana Gall w rozmowie z mediami. Nieprawdą jest, że wygląd pępka zależy od tego, w jaki sposób lekarz odbierający poród przetnie pępowinę. Dr Diana wyjaśnia, że jest to zupełnie poza kontrolą lekarza, a ma większy związek z tym, w jaki sposób pępowina jest połączona z ciałem. To, czy twój pępek będzie wypukły czy wklęsły zależy tylko i wyłącznie od przypadku. Mówi się jednak, że wypukły pępek jest związany z występowaniem przepukliny pępkowej. Jest to przemieszczenie się zawartości jamy brzusznej pod skórę przez otwarty pierścień pępkowy, a przepuklina przybiera postać miękkiego guza. To zjawisko występuje najczęściej u wcześniaków, które rodzą się z niską masą ciała. 

Inna przypadłość, która może sprawić, że pępek będzie wypukły to zapalenie pępkaW tym przypadku pępowina odpada, a tkanka pozostała w pępku formuje się w postaci małej, czerwonej grudki. Czasami pokrywa się przezroczystą lub żółtą wydzieliną, ale ten stan nie jest groźny i sam ustępuje. 

Fot. Unsplash.com

Czy wygląd pępka może się zmienić? Z reguły - nie. Jest jednak jeden wyjątek. Kształt pępka może czasowo zmienić się u kobiet ciężarnych. 

Rozszerzanie się macicy podczas ciąży wywiera nacisk na brzuch i wypycha go do przodu, powodując, że wklęsły pępek staje się wypukły. Jest to normalna i nieszkodliwa zmiana występująca w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, a pępek prawdopodobnie powróci do pierwotnego kształtu wkrótce po porodzie 

- wyjaśnia dr Diana. 

Wygląda więc na to, że wygląd pępka nie ma absolutnie żadnego znaczenia i w żaden sposób nie świadczy o naszym zdrowiu ;)

Zobacz również: Istnieje kilka typów damskich brzuchów. Dwóch z nich faceci woleliby nie oglądać

Polecane wideo

Faceci twierdzą, że ta dziewczyna ma idealny brzuch. Poznajcie śliczną Hilde
Faceci twierdzą, że ta dziewczyna ma idealny brzuch. Poznajcie śliczną Hilde - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 3) 26.09.2019 14:28
Niestety nie wszystko w artykule jest prawdą. Po kilku latach bardzo intensywnych badań nad pępkami i przyglądania się im prezentuję następujące wnioski. Podstawowym czynnikiem, od którego uzależniony jest wygląd pępka jest zawiązanie pępowiny. Każda z położnych robi to nieco inaczej, lecz w danej placówce(a często nawet i całym mieście) powtarzają od siebie ten wzorzec. Sporo zależy więc od miejsca naszego urodzenia. Jeśli pępowina została dobrze zawiązana, to kikut pępowinowy odpada w całości(taka osoba zawsze będzie miała wklęsły pępek niezależnie od figury), z kolei jeśli nie, to część zostaje tworząc tzw. wypukły pępek. Może on jednak zostać ukształtowany przez mięśnie w taki sposób, że one wciągną go i powstanie tzw. dziurka". Jednak w wyniku intensywnych ćwiczeń mięśni brzucha może on stać się ponownie wystający. Podobnie rzecz się ma wtedy, gdy taka osoba przytyje. Pępek chowa się wtedy, a jeśli schudnie, to z powrotem staje się wystający. Zdarza się więc, że są miasta, w których praktycznie wszyscy mają wklęsły pępek, ponieważ wszystkie położne robią to dobrze.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.09.2019 08:11
ja szukałam odpowiedniego rozwiązania dla mnie. zawsze miałam mega problemy z odchudzaniem a mój organizm niestety zawsze odkładał (słaba przemiana). Trafiłam na figurena bo czytałam o nich na tym portalu. Odmieniły mi życie muszę przyznać. Zmieniły moją przemianę, poprawiły w znacznym stopniu. Kilogramy zaczeły bardzo przez to spadać. Schudłam 12kg a wcześniej jak schudłam 2kg to był sukces.. na prawdę bardzo polecam figurena.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie