Pępek to jedno z tych wyjątkowo frapujących miejsc na ciele człowieka, tym bardziej, że właściwie u każdej osoby wygląda on nieco inaczej. Jedni mają małe pępki, a u innych są one naprawdę spore. W dodatku pępek może być albo wklęsły, albo wypukły. Od czego to zależy i co to właściwie oznacza?
Zobacz również: Mój brzuch byłby idealny, gdyby nie... pępek
Pępek to po prostu ślad po miejscu, w którym byliśmy połączeni z matką pępowiną. Kiedy dziecko się rodzi, pępowinę ściska się, a następnie przecina, a jej niewielka część pozostaje połączona z brzuchem dziecka. W ciągu kolejnych paru tygodni pozostałość pępowiny uschnie i w końcu odpadnie. W tym miejscu zaś pojawi się pępek
- wyjaśnia dr Diana Gall w rozmowie z mediami. Nieprawdą jest, że wygląd pępka zależy od tego, w jaki sposób lekarz odbierający poród przetnie pępowinę. Dr Diana wyjaśnia, że jest to zupełnie poza kontrolą lekarza, a ma większy związek z tym, w jaki sposób pępowina jest połączona z ciałem. To, czy twój pępek będzie wypukły czy wklęsły zależy tylko i wyłącznie od przypadku. Mówi się jednak, że wypukły pępek jest związany z występowaniem przepukliny pępkowej. Jest to przemieszczenie się zawartości jamy brzusznej pod skórę przez otwarty pierścień pępkowy, a przepuklina przybiera postać miękkiego guza. To zjawisko występuje najczęściej u wcześniaków, które rodzą się z niską masą ciała.
Inna przypadłość, która może sprawić, że pępek będzie wypukły to zapalenie pępka. W tym przypadku pępowina odpada, a tkanka pozostała w pępku formuje się w postaci małej, czerwonej grudki. Czasami pokrywa się przezroczystą lub żółtą wydzieliną, ale ten stan nie jest groźny i sam ustępuje.
Fot. Unsplash.com
Czy wygląd pępka może się zmienić? Z reguły - nie. Jest jednak jeden wyjątek. Kształt pępka może czasowo zmienić się u kobiet ciężarnych.
Rozszerzanie się macicy podczas ciąży wywiera nacisk na brzuch i wypycha go do przodu, powodując, że wklęsły pępek staje się wypukły. Jest to normalna i nieszkodliwa zmiana występująca w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, a pępek prawdopodobnie powróci do pierwotnego kształtu wkrótce po porodzie
- wyjaśnia dr Diana.
Wygląda więc na to, że wygląd pępka nie ma absolutnie żadnego znaczenia i w żaden sposób nie świadczy o naszym zdrowiu ;)
Zobacz również: Istnieje kilka typów damskich brzuchów. Dwóch z nich faceci woleliby nie oglądać