Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

Współczesna stomatologia wykorzystuje najnowsze osiągnięcia inżynierii biologicznej, czego przykładem są tytanowe implanty zębowe, które w specjalistycznych klinikach wszczepia się podczas rutynowych zabiegów. Przedstawiamy prawdy i mity na ich temat!
Implanty zębowe – czy są bezpieczne?
13.08.2009

W dobie bardzo szybkiego postępu technologicznego, osiągnięcia medycyny są zdumiewające. Materiały, które po wprowadzeniu do organizmu nie zakłócają funkcjonowania tkanek, pozwalają nam na poddanie się zabiegom rekonstrukcyjnym bez ryzyka utraty zdrowia, co zdarzało się jeszcze 20 -30 lat temu. Współczesna stomatologia wykorzystuje najnowsze osiągnięcia inżynierii biologicznej, czego przykładem są tytanowe implanty zębowe, które w specjalistycznych klinikach wszczepia się podczas rutynowych zabiegów. Bezpieczeństwo stosowania idzie w parze z długoterminowym efektem kosmetycznym, na którym pacjentom zależy najbardziej.

Prawdy i mity o wykorzystaniu implantów w stomatologii omawia Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 20-letnim doświadczeniem zawodowym, z Kliniki Implantologii i Ortodoncji Unident Union Dental Spa.

Prawdy i mity o implantach:

Implanty są ryzykownym rozwiązaniem - MIT

Badania naukowe przeprowadzone na setkach tysięcy pacjentów na całym świecie, poparte wieloletnim okresem obserwacji,  dowodzą, że implanty zębowe są biologicznie bezpieczne. Statystyki pokazują, że w 98,9% przypadków, wszczepienie implantów zębowych kończy się sukcesem. Ponadto cechuje je długofalowy efekt estetyczny.

Implanty należy wszczepiać jak najszybciej - PRAWDA

Po utracie zęba, nie należy zbyt długo rozważać jego odtworzenia. Czas działa na naszą niekorzyść. Pogarsza się estetyka twarzy, zapada się profil i następuje zaburzenie funkcji zgryzowych. Przy braku zęba (lub zębów), dochodzi do przeciążenia pozostałych grup zębowych, co po czasie skutkuje ich bólem, rozchwianiem, a także przechylaniem w kierunku nieodtworzonej przestrzeni. W okresie kilku lat prowadzi to do utraty kolejnych - pierwotnie zdrowych zębów.

Jeden implant = jeden ząb - MIT

Technologia często pozwala nam być lepszymi od natury - na jednym implancie możemy odtworzyć więcej niż jeden ząb!!!

Implanty to biologicznie przyjazne wszczepy. Na kilku możliwe jest wsparcie nawet grupy zębów, w postaci rozległego mostu porcelanowego. Implanty mogą też ostatecznie pełnić funkcje stabilizującą dla wyjmowanych protez zębowych.

Nie można wszczepić implantu bezpośrednio po usunięciu zęba - MIT

Najkorzystniejsze jest wszczepienie implantu w czasie jak najkrótszym po usunięciu zęba - najlepiej w tym samym dniu. Gwarantuje to natychmiastowe odtworzenie estetyki uśmiechu i prawidłowej funkcji zgryzu.

Każdy może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów - PRAWDA

Implantologia stomatologiczna to jedna z dziedzin medycyny rekonstrukcyjnej. Niezależnie od wieku, pozwala na odtworzenie pełnego, promiennego uśmiechu.

Wieloletnie braki zębowe mogą wymagać przeprowadzenia dodatkowych zabiegów, umożliwiających prawidłowe osadzenie implantów, lecz nie wykluczają leczenia.

Zabieg wszczepienia implantu, jak i okres rekonwalescencji, trwa długo i jest bolesny - MIT

Dostępne obecnie na światowym rynku preparaty do znieczuleń miejscowych, zapewniają pacjentowi komfort bezbolesnego przeprowadzenia zabiegu. W przypadku wszczepienia pojedynczego implantu, procedura trwa zaledwie 20 minut, a dolegliwości polegać mogą jedynie na niewielkim obrzęku w okolicy implantu. Nie przeszkadza to w kontynuacji pracy zawodowej już w kolejnym dniu.

Na wszczepiony implant pacjent otrzymuje gwarancję - PRAWDA

Każdy gabinet stomatologiczny do kwestii gwarancyjnych podchodzi inaczej - niektóre nie dają jej w ogóle, inne oferują pięcio- lub nawet dziesięcioletni okres, jak w przypadku Unident Union.

Warunkiem uzyskania tak długiej gwarancji jest uzupełnienie wszystkich brakujących zębów. W przeciwnym razie istnieje możliwość nadmiernego obciążenia implantu, co ostatecznie doprowadzi do jego dezintegracji.

Zobacz także:

Co musisz wiedzieć przed założeniem aparatu? 

Skuteczność działania aparatu zależy od wieku. Nastolatkom wystarczą 2 - 3 lata, osobom dorosłym minimum pięć.

Pozbądź się nieświeżego oddechu

W sytuacji, gdy specjalista określi przyczynę nieświeżego oddechu, należy niezwłocznie podjąć leczenie. Jeśli jednak nie można wskazać konkretnego powodu, przez który cierpimy na tę dolegliwość, pozostaje nam wykorzystanie sprawdzonych, naturalnych sposobów na walkę z przykrym zapachem z ust.

Polecane wideo

Komentarze (68)
Ocena: 5 / 5
marika8928 (Ocena: 5) 06.11.2018 12:58
Są bezpieczne, ale pod warunkiem, że zostaną wykonane w dobrym miejscu. Ja myślę, że spokojnie mogę polecić Ci gabinet Villa Dentica w Krakowie. Tam zajmą się Tobą w taki sposób, jak trzeba, więc bez żadnych obaw o Twoje zdrowie i Twoje zęby.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.11.2018 12:51
super!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.08.2017 00:54
implanty robiono mi w Krakowskim Studio Stomatologii Estetycznej SE+ na Batorego. Efekt świetny, warto było http://www.studiose.med.pl/
odpowiedz
Ewa (Ocena: 5) 02.06.2016 11:59
Nie polecam nikomu implantów. Czy wasz dentysta powiedział na ile lat? Co po kilku lub kilkunastu latach będzie? Na pewno nie. Tak było w moim przypadku, same superlatywy żadnych konkretów. Mam 10 lat, to w Polsce bardzo długo, bo robi się je od kilkunastu. Dwa lata problemy zdrowotne, różne, w końcu ropa, krew pod implantami itd. mój dentysta i inni -bo konsultowałam, że absolutnie nie wyciągać, jest ok. Tylko czyszczenie i bla bla bla. W końcu trafiłam do dobrego chirurga szczękowego, nie implantologa materialisty( bo za te zabiegi czyszczenia, jakiś śrób leczących) chcieli kupę kasy jak się domyślacie. Zobaczył pierwsze zdjęcie- do usunięcia!!! A dentyści implantolodzy nie chcieli!!!! A na zdjęciu każdym widać jak odchodzą od kości!!!! Ludzie uważajcie!!!! To wyciąganie kasy a za parę, parenaście lat czeka was gehenna, mnóstwo leków, antybotyków, zniszczony żołądek i w końcu może pomoc!!!!!
odpowiedz
Dawid (Ocena: 5) 18.03.2016 11:35
Ja przyjechałem specjalnie z Katowic do kliniki Inident Union, bo naprawdę profesjonalizm naprawdę się wyróżnia w skali całego kraju. Nie żałuję żadnej złotówki - tym bardziej, że pracuję w branży, w której nienaganny wygląd to podstawa.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie