Kolor oczu zdradza, na co możesz zachorować. Złe wieści zwłaszcza dla niebieskookich

Powiązanie pomiędzy pigemntacją tęczówki a konkretnymi schorzeniami jest bardzo duże.
Kolor oczu zdradza, na co możesz zachorować. Złe wieści zwłaszcza dla niebieskookich
Fot. Unsplash.com
27.12.2018

Jaki masz kolor oczu? Czy wiesz, że od tego zależy nie tylko wygląd twojej twarzy i zalotność spojrzenia, ale także zdrowie? Do poszczególnych kolorów zostały przypisane konkretne skłonności wynikające z pewnych uwarunkowań i nie mamy dobrych wiadomości głównie dla osób z jasnoniebieskimi i jasnozielonymi oczami. W ich przypadku istnieje większe ryzyko zapadnięcia na raka skóry, czerniaka i dojścia do zwyrodnienia plamki żółtej.

Zobacz, co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy zarywasz noc (8 tragicznych skutków bezsenności)

Serwis kobieta.onet.pl podaje, że w czasopiśmie „Clinical and Experimental Ophthalmology” opublikowano badania, z których wynika, że posiadacze jasnych oczu są bardzej narażeni na powstanie zwyrodnienia plamki żółtej. Jest to spowodowane tym, że jasna tęczówka nie blokuje światła ultrafioletowego w takim stopniu jak ciemna. Ale wiąże się to również z negatywnym skutkiem dla ciemnookich ludzi. Ponieważ do ich mózgów przenika mniej światła, są bardziej podatni na sezonowe zaburzenia afektywne (sezonowe zaburzenie nastroju - red.). Wskazują na to wyniki badań ujawnione na spotkaniu Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wzięli w nich udział studenci z Girne American University (Cypr) i Uniwersytetu Południowej Walii.

Niepokojące informacje dotyczą również ryzyka pojawienia się raka skóry u osób z jasnymi oczami. Portal kobieta.onet.pl informuje o badaniu opublikowanym w Epidemiology Cancer, Biomarkers & Prevention. Na podstawie próbek DNA dzieci mających styczność z promieniowaniem słonecznym stwierdzono, że niebieskookie były bardziej niż inne narażone na powstawanie różnego rodzaju znamion. Sytuacja nie przedstawia się ciekawie także jeżeli chodzi o czerniaka oka. Zarówno oczy niebieskie, jak i zielone mają mniej pigmentu chroniącego je przed uszkodzeniem.

Co ciekawe, kolor oczu może przesądzać także o skłonnościach do picia. Również pod tym względem nie mamy dobrych informacji dla osób o jasnych oczach. Badanie przeprowadzone przez specjalistów z Georgia State University ujawniło, że ciemnoocy ludzie piją mniej od jasnookich. Naukowcy uznali, że mogą oni być bardziej wrażliwi na działanie alkoholu i dlatego piją go mniej, czytamy dalej na kobieta.onet.pl.

7 codziennych nawyków, przez które rujnujesz sobie wzrok

Jak widać, oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale wskazują także na skłonności do powstawania konkretnych schorzeń. Naukowcy wciąż mają pod tym względem duże pole do badań.

Polecane wideo

Chcesz wiedzieć, jak naprawdę wygląda blizna po cesarce? Młode mamy pokazują zdjęcia bez cenzury
Chcesz wiedzieć, jak naprawdę wygląda blizna po cesarce? Młode mamy pokazują zdjęcia bez cenzury - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
Krytyk (Ocena: 1) 10.04.2020 13:20
Mam niebieskie oczy, nigdy nie miałam nawet zapalenia płuc więc...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie