Płeć dziecka ma wpływ na ból porodowy? Badacze doszli do zaskakujących wniosków

Nie uwierzysz.
Płeć dziecka ma wpływ na ból porodowy? Badacze doszli do zaskakujących wniosków
Fot. Unsplash
19.12.2018

Czy płeć dziecka może wpływać na intensywność bólu podczas porodu? Naukowcy i lekarze z Hiszpanii wspólnie postanowili przyjrzeć się tej kwestii. Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że tak. Zdaniem badaczy w gorszej sytuacji są matki spodziewające się chłopców. To one są narażone na większy ból i uszkodzenia ciała.

Młode mamy ujawniają brutalne szczegóły porodu: „Krew lała mi się po nogach”

Badaniem zajęli się hiszpańscy specjaliści z Uniwersytetu w Granadzie i szpitala uniwersyteckiego San Cecilio, czytamy na ofeminin.pl. Przebadana grupa liczyła 56 zdrowych kobiet. 29 z nich urodziło dziewczynki, a 27 chłopców. Okazało się, że porody dzieci płci męskiej były gorsze – bardziej skomplikowane i bardziej bolesne.

Jak to możliwe, że poród chłopca boli bardziej niż dziewczynki? Badacze podają odpowiedź, że przyczyna tkwi w dojrzałości układów enzymatycznych w organizmach noworodków. U chłopców są one mniej dojrzałe niż u dziewczynek. U tych ostatnich wytwarzają one specjalną barierę, chroniącą przed uszkodzeniami komórek, czytamy dalej na ofeminin.pl. W związku z tym rodzące je kobiety są na nie mniej narażone.

Miałam koszmarny poród...

Co myślicie o tych wnioskach?

Tak zachowują się faceci na porodówce. Udało się to uchwycić na zdjęciach
Tak zachowują się faceci na porodówce. Udało się to uchwycić na zdjęciach - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.02.2019 15:02
A ja urodzilam w 30 minut - porod silami natury, bez znieczulenia. O ile sam porod w miare sprawnie i pozniejsza regeneracja tez nawet ok to 12 godzin po porodzie to jedna wielka tragedia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.12.2018 18:53
Co prawda nie rodziłam naturalnie, bo musiałam mieć zrobioną cesarke w trybie pilnym, ale ból przed podaniem znieczulenia do cc był okropny (jestem w miarę odporna na ból). Moja mama mówiła, że jak mnie rodziła było dużo łatwiej niż z moimi braćmi, przy mnie nie miała bóli krzyżowych i szło o wiele sprawniej. Jej siostra przy synu miała ciężki, długi i bardzo bolesny poród, druga siostra ma córkę i poród był stosunkowo łatwy. Babcia też miała z synen o wiele łatwiejszy niż córkami. Także u mnie w rodzinie się to sprawdza, ale czy faktycznie tak jest czy to tylko przypadek - nie wiem, bo z drugiej strony mam też znajomą która jest drobna, ma wąskie biodra, miednice a urodziła naturalnie 2 synów (oboje jakoś trochę ponad 3 kg) i porody nie były jakies bardzo długie czy ciężkie, nie miała też boli krzyżowych ani przy jednym ani przy drugim, inna znowu przy córce miała ciężko. No ale niby od każdej zasady są odstępstwa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.12.2018 17:55
Mam 3 dzieci: dwie dziewczynki i chłopca. Cała trójka rodzona naturalnie. Ból taki sam przy każdym porodzie. Nie było żadnych komplikacji. Jedyna różnica to w długości porodu. Pierwsza córkę rodzilam 12 godzin, drugą 8 godzin a syna 6 godzin.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.12.2018 09:40
ha ha ha, ja to zawsze współczułam matce znjomego i jego brata. taka drobna kobieta, a oni dwaj, zwłaszcza ten starszy łeb jak sklep i wielkie to to i spasione, paskudne (jako noworodki też pewnie byli więksi niż normalne dzieci).
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 19.12.2018 08:34
Rodziłam chlopca bez znieczulenia w mire krótko 3,5 godziny i to byl koszmar nigdy więcej
odpowiedz

Polecane dla Ciebie