Zanim ludzkość zaczęła korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej medycyny, z najróżniejszymi dolegliwościami zdrowotnymi próbowaliśmy sobie radzić w bardziej naturalny sposób.
Zobacz również: Nie będziesz chciała pić niczego innego. Ten aromatyczny napar czyni cuda
Medycyna ludowa, której tajniki przekazywano z pokolenia na pokolenie, w dużej mierze opierała się na ziołach. Dziś wracają do mody. Nie zastępują tradycyjnych lekarstw, ale działają wspomagająco i zapobiegawczo.
Dobroczynnym wpływem roślin na nasze zdrowie zajmuje się ziołolecznictwo. To dział medycyny wykorzystujący zioła w profilaktyce i terapii chorób. Działanie wielu roślin znane jest od wieków i zostało potwierdzone przez współczesną naukę. Sprawdź, po które z nich sięgnąć, jeśli borykasz się z problemem natury zdrowotnej.
W stanach zapalnych i chorobach wątroby najczęściej stosowany jest ostropest plamisty, który regeneruje, odtruwa i zapobiega dostawaniu się toksyn do tego organu. Wspomagająco warto sięgnąć również o mniszek lekarski, który reguluje wytwarzanie żółci oraz karczocha - ten obniża poziom złego cholesterolu.
Nic nie zastąpi zdrowego odżywiania i wysiłku fizycznego, ale niektóre zioła sprzyjają odchudzaniu. W tym celu stosuje się napary z fiołka trójbarwnego, kruszyny pospolitej, lubczyku lekarskiego, łopianu, krwawnika pospolitego, mięty pieprzowej, skrzypu polnego czy szałwii lekarskiej.
Pomagają w stanach zapalnych układu moczowego, a także w usunięciu nadmiaru wody i toksyn z organizmu. Najczęściej stosuje się napary z pokrzywy, skrzypu polnego, mniszka lekarskiego, czarnego bzu czy lubczyku. Działają moczopędnie, ale nie wypłukują elektrolitów.
Stosowane w czasie leczenia kamicy nerkowej, a nawet niewydolności nerek. Działają moczopędnie i przeciwzapalnie. Z takich właściwości znane są m.in. nawłoć, glistnik, mącznica, rumianek, rozmaryn, podbiał, babka lancetowata, czystek, a także pietruszka.
Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu to zmora naszych czasów, gdy spożywamy sporo tłustych i przetworzonych pokarmów. Niektóre zioła wspomagają jego obniżenie, a są to np. korzeń cykorii, lucerna i mniszek lekarski. Wspomagają trawienie, działają żółciopędnie i zmniejszają wchłanianie cholesterolu.
Zobacz również: Nie bój się pokrzywy. Ta niepozorna roślina to bomba witaminowa i eliksir piękna
W leczeniu tej dolegliwości nie należy rezygnować z preparatów przepisanych przez lekarza. Wspomagająco można jednak sięgnąć po mniszka lekarskiego, głóg, melisę, perz, kruszynę, fiołka trójbarwnego, morszczyn pęcherzykowaty, skrzyp czy serdecznik.
To częsta dolegliwość dojrzałych mężczyzn, która wymaga konsultacji medycznej. Tradycyjne leczenie można jednak wzbogacić o zioła, które regulują oddawanie moczu. Zaliczamy do nich: palmę sabałową, wyciąg z korzenia pokrzywy, kory afrykańskiej śliwy, nasion dyni, a także zieloną herbatę.
Przy chorobach trzustki należy sięgnąć po zioła przeciwzapalne i pobudzające wydzielanie enzymów trzustkowych. W tym celu sprawdzą się: mniszek lekarski, glistnik jaskółcze ziele, chmiel zwyczajny, pokrzywa oraz tymianek właściwy.
Mężczyźni borykający się z tego typu problemami także powinni skorzystać z dobrodziejstw ziołolecznictwa. Do naturalnych leków na potencję zalicza się buzdyganek naziemny, guaranę, korzeń maca, żeń szeń oraz owoc palmy sabal.
W przypadku chorób skóry niektóre zioła wykazują działanie wewnętrzne, a inne należy stosować zewnętrznie w formie np. toników. Osobom cierpiącym z powodu pryszczy polecane są m.in. nagietek lekarski, fiołek trójbarwny lub oczar wirginijski. Wspomagająco także pokrzywa, skrzyp, rumianek i mniszek lekarski.
Ziołolecznictwo znajduje również zastosowanie w przypadku skołatanych nerwów. Wyciszają, poprawiają nastrój i ułatwiają zasypianie. Najpopularniejsze rośliny lecznicze stosowane przy problemach z układem nerwowym to melisa, kozłek, chmiel, rumianek i lawenda.
Stres, nieregularny tryb życia i uboga dieta bardzo często prowadzą do kłopotów z układem pokarmowym. Na szczęście istnieją naturalne sposoby, by poprawić przemianę materii u ułatwić wypróżnianie. Z takich właściwości znane są takie zioła jak senes, babka płesznik czy rzewień.
Szczególnie polecane w czasie przeziębienia i grypy. Wzmacniają organizm i obniżają gorączkę. Stosowane regularnie zapobiegają infekcjom lub łagodzą ich przebieg. To m.in. kurkuma, imbir lekarski, goździki, cynamon, rozmaryn oraz pieprz kajeński.
Zobacz również: Pokochasz te niepozorne ziarenka. Odchudzają, upiększają i kupisz je wszędzie