7 codziennych nawyków, przez które rujnujesz sobie wzrok

Konsekwencje mogą być bardzo poważne.
7 codziennych nawyków, przez które rujnujesz sobie wzrok
Fot. Unsplash
13.12.2018

Coraz więcej ludzi zaczyna dbać o swoje zdrowie. Sprawdzają oni etykiety produktów, gotują w domu zdrowe posiłki i ćwiczą. Starają się też kontrolować swój stan poprzez wizyty u specjalistów i regularne badania. To jednak nie wystarczy. Codziennie robimy rzeczy, które sprawiają, że nasze zdrowie się pogarsza. Chodzi zwłaszcza o jeden narząd – oczy.

Naukowcy ostrzegają przed ścieleniem łóżka zaraz po wstaniu. Nie uwierzysz, dlaczego...

Ponieważ jest on bardzo ważny i generalnie lepiej jest zapobiegać dolegliwościom, niż je leczyć, warto zapoznać się z pewnymi informacjami. Na serwisie naobcasach.pl czytamy, co takiego ludzie robią na co dzień, co sprawia, że ich wzrok się pogarsza.

Zaniedbywanie wizyt kontrolnych

Wzrok należy kontrolować co najmniej raz w roku. Zmiany postępują bardzo szybko. Jeżeli w porę udasz się do specjalisty, możesz zapobiec rozwojowi poważnej choroby, zanim będzie za późno.

Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących użytkowania soczewek

Tak jak w przypadku kosmetyków, niektórym zdarza się korzystać z nich dłużej niż zaleca producent. Soczewki trzeba wymieniać regularnie. Inaczej możesz sobie bardzo zaszkodzić.

Czytanie w złej pozycji

Zdarzyło ci się czytać w pozycji leżącej? Taki nawyk może doprowadzić cię do krótkowzroczności. Gałka oczna wydłuża się pod wpływem „ciągnięcia” jej przez nerw wzrokowy.

Czy możesz używać szczoteczki sonicznej, jeżeli masz wrażliwe zęby?

Czytanie przy słabym świetle

Nigdy nie lekceważ zalecenia, że trzeba czytać przy dobrym świetle. Jeżeli nie będziesz go przestrzegała, twój wzrok szybko się pogorszy.

Oszczędzanie na okularach przeciwsłonecznych i zapominanie o noszeniu ich

Zarówno jedno, jak i drugie przynosi tragiczne skutki. Po pierwsze noszenie okularów przeciwsłonecznych jest konieczne. Po drugie powinny być dobrej jakości. Traktowanie ich jako stylizacyjnego gadżetu to duży błąd. Przede wszystkim mają one funkcję ochronną i dla własnego dobra należy się tego trzymać.

Oglądanie filmów na telefonie

Jeżeli trwają około godzinę, wyrządzasz sobie krzywdę. Obraz jest mały, w związku z czym najprawdopodobniej trzymasz telefon blisko oczu. Twój wzrok bardzo się wtedy męczy.

10 rzeczy, których NIE WOLNO robić po usunięciu zęba

Dotykanie oczu brudnymi rękami

Nigdy tego nie rób! W ten sposób możesz doprowadzić do powstania poważnych infekcji.

Jej olbrzymie piersi są dla niej błogosławieństwem i... przekleństwem. Z ich powodu grożą jej śmiercią!
Jej olbrzymie piersi są dla niej błogosławieństwem i... przekleństwem. Z ich powodu grożą jej śmiercią! - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 3.5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.01.2019 09:12
Pracuje przy komputerze 8-10 godzin dziennie i to główny powód , dlaczego mi się wzrok popsuł. Okulary od niedawna noszę, jak dobrze pamiętam to jakoś od wakacji kupowałam je w iqoptiq przy rondzie onz. Znalazłam ofertę na grouponie i trochę taniej mnie one wyszły. Pani, która tam pracuje doradziła mi jakie okulary będą mi pasowały. Pierwszy raz je kupuję więc pomoc się przydała.
odpowiedz
Zielonka (Ocena: 2) 14.12.2018 01:09
Borze szumiący, kolejne bzdury... Aż mi niedobrze jak to czytam. Po 1. jeśli z oczami nic się nie dzieje, tak jak z każdym innym organem, nie ma potrzeby by do specjalisty chodzić co roku i generować sztuczne kolejki. Nikt nie chodzi o kardiologia, neurologa, psychiatry, etc. "bo tak w ramach kontroli" i dobrze. Dobrze też, że do okulisty od kilku lat trzeba mieć skierowanie, przynajmniej nie trzeba czekać 1,5 roku (!) na wizytę gdy coś się NAPRAWDĘ dzieje. 2. tutaj nie da się nie zgodzić akurat... 3. Gałka oczna się nie wydłuża od "ciągnięcia" nią poprzez nerw, na litość boską! Co to za brednie?! 4. Dla każdego inne natężenie światła będzie odnowienie do czytania. "Słabe" światło to zbyt ogólnikowy termin. 5. Może jakieś konkrety???? "Dobrej jakości" nie oznacza "od projektanta, a nie z biedronki". Oczy powinniśmy chronić przed promieniowaniem UV (tak samo jak skórę). Niezależnie od pory roku. Spokojnie można dostać szkła do okularów jak i soczewki kontaktowe z filtrem UV. W dodatku nie muszą być przyciemniane. U porządnego optyka można zamówić zarówno "zerówki" z filtrem jak i szkła/soczewki korekcyjne. 6. Obecnie ekrany tak nie męczą oczu jak kiedyś. Nie wydzielają promieniowania, które by miało wpływ na nasz wzrok. Za to wydzielają dużo światła niebieskiego, co już nie jest przyjazne dla naszego aparatu wzroku. Ekran telefonu sam w sobie nie psuje nam wzroku ;) Ale o tym później. 7. Nie popadajmy też w paranoję. Poza tym przecież nikt sobie palcami gałki ocznej nie maca. -------------------------- Od czytania, siedzenia przed komputerem czy używania dużo telefonu psuje się nam wzrok, bo ciągle patrzymy na obiekty, które są blisko nie patrząc w dal. Jeśli chodzi o telewizor to sytuacja jest podobna - patrzymy w jeden punkt, który jest w stałej odległości, często dość blisko. By temu zapobiec powinno się co jakiś czas (najlepiej co kilka/kilkanaście minut) popatrzeć na obiekty oddalone od nas, najlepiej na zieleń (czyli zdrowo dla oczu jest mieć za oknem park). Jeśli musimy dużo pracować przy komputerze/książkach/etc. zalecane jest, dodatkowo, robić sobie ćwiczenia dla oczu co godzinę. Nie demonizujmy ekranów. Teraz praktycznie każdy telefon ma funkcję ograniczania światła niebieskiego (nazywa się ją często "trybem nocnym" lub "trybem czytania"). W dodatku równie dobrze, co patrzeniem na ekran, możemy sobie popsuć wzrok patrząc się godzinami w ścianę, która jest blisko nas.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie