Zobacz, co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy zarywasz noc (8 tragicznych skutków bezsenności)

Nawet nie wiesz, czym ci grozi zarywanie nocy. M.in zwiększa się ryzyko zachorowania na raka.
Zobacz, co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy zarywasz noc (8 tragicznych skutków bezsenności)
Fot. Unsplash
15.12.2018

Dorosły człowiek powinien spać 8 godzin na dobę. Sen jest bardzo ważny, ponieważ w jego trakcie człowiek odpoczywa fizycznie i psychicznie. Brak snu może doprowadzić do poważnych chorób oraz ogólnego obniżenia jakości życia.

Co kolor języka mówi o Twoim zdrowiu?

Jeżeli jesteś jedną z osób, które zaniedbują sen, bo przesiadują w Internecie, poniższe zagrożenia powinny cię skłonić do porzucenia tego nawyku. Nie zawsze jednak same jesteśmy winne swojemu niewyspaniu. Coraz więcej osób skarży się na bezsenność. Muszą one wiedzieć, że jeżeli ten stan trwa ponad miesiąc, należy podjąć leczenie. Skutki niewyspania, które trwa przez dłuższy czas, mogą być opłakane. Oto one.

Większy stres

Podczas snu organizm regeneruje się. Proces ten dotyczy zwłaszcza odpoczynku od nieustannego planowania i myślenia o problemach. Kilka godzin snu mniej sprawi, że nie zregeneruje się tak, jak powinien. W ciągu dnia będziesz przez to bardziej zestresowana.

Większe nerwy

Ludzi niewyspanych można też poznać po tym, jak bardzo się denerwują. Są oni bardziej podatni na rozdrażnienie. Wszystko może wyprowadzić ich z równowagi. Nawet taka błahostka jak brak mleka do kawy z rana. Za ten stan odpowiada wytworzenie hormonu, który odpowiada za wzrost czynnika stresu.

Pogorszenie wyglądu

Podkrążone oczy, matowa, przesuszona cera, ponure spojrzenie pozbawione blasku, a na dodatek większa skłonność do przybierania na wadze. Właśnie tym grozi brak snu pod względem wyglądu.

10 rzeczy, których NIE WOLNO robić po usunięciu zęba

Ryzyko zapalenia spojówek

Brak snu może doprowadzić nawet do zapalenia spojówek. To dlatego, że oczy będą się stawały coraz bardziej suche i piekące.

Większe ryzyko zachorowania na raka

Do tego wniosku doszli amerykańscy badacze na podstawie badania. Okazało się, że u osób, które śpią mniej niż 6 h na dobę, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wynosi aż 50 proc. W ich przypadku występuje również większe ryzyko zachorowania na raka prostaty, piersi i jajnika.

Kłopoty z koncentracją

Będziesz reagować w zwolnionym tempie. Przy takich czynnościach jak prowadzenie samochodu, pojawia się zatem duże ryzyko, że spowodujesz wypadek. Również nauka i rozwiązywanie problemów w pracy będzie ci sprawiać trudności.

Mniejsze libido

Stres i nerwy wpłyną również na twoją aktywność seksualną. Będziesz miała mniejszą ochotę na seks. To z kolei odbije się na twoim związku.

20 najbardziej bolesnych chorób. Wywołują cierpienie na granicy wytrzymałości

Marudzenie

Jesteś senna, słabo kontaktujesz i marudzisz częściej niż zazwyczaj. Odreagowujesz też ten stan na innych. Ludzie po jakimś czasie będą mieli cię dość.

Polecane wideo

Chcesz wiedzieć, jak naprawdę wygląda blizna po cesarce? Młode mamy pokazują zdjęcia bez cenzury
Chcesz wiedzieć, jak naprawdę wygląda blizna po cesarce? Młode mamy pokazują zdjęcia bez cenzury - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.06.2020 14:49
ja na szczęście już lepiej śpię, biorę medere anti aging tiny.pl/795h9 i lepiej i głębiej śpię, wcześniej to była masakra.... teraz łatwiej mi zasnąć a w ciągu dnia mam więcej energii
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.12.2018 14:10
A co mają powiedzieć ci co pracują w nocy np w szpitalach? Jakos daja rade
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.12.2018 13:43
Osoby cierpiące na bezsenność na pewno poczują sie lepiej po przeczytaniu tego artykułu. Tak jakby nie miały wystarczająco powodów do stresu. Poziom głupoty odwrotnie proporcjonalny do poziomu empatii!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.12.2018 06:39
Jak tu żyć, jak mam niemowlę i od 4 miesięcy zarywam noce?
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 15.12.2018 01:10
Ja niestety od urodzenia jestem "sową". Rano chce mi się spać najbardziej, później już coraz mniej i mniej, aż w końcu w nocy jestem maksymalnie pobudzona nawet jeśli nie spałam w dzień... normalnie to kładłabym się spać nad ranem i spała do wieczora, ale muszę jakoś funkcjonować w ciągu dnia, bo w nocy za wiele nie zdziałam. Przez to po prostu śpię zdecydowanie za krótko i nie mogę się nigdy wyspać. :/
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie