20 najbardziej bolesnych chorób. Wywołują cierpienie na granicy wytrzymałości

„Piekło za życia” - opisują je chorzy.
20 najbardziej bolesnych chorób. Wywołują cierpienie na granicy wytrzymałości
Fot. Unsplash
08.11.2018

Ból to pojęcie względne i teoretycznie nie da się go zmierzyć. Każdy z nas odczuwa różnego rodzaju dolegliwości w odmienny sposób. Dla jednego zapalenie ucha to nieprzyjemne doświadczenie, które da się znieść. Dla innego - największa trauma w życiu. Tych 20 chorób łączy jedno: są wyjątkowo dokuczliwe.

Zobacz również: Zobacz, co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy za długo przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne

NHS, brytyjski odpowiednik polskiego NFZ, opublikował właśnie listę tych najbardziej bolesnych. Została przygotowana przez lekarzy na podstawie wyznań cierpiących pacjentów. Chodzi o wyjątkowo ciężkie przypadki, kiedy ból odczuwany jest ciągle i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Należy pamiętać, że to nie ranking, więc kolejność jest przypadkowa. Wszystkie te dolegliwości mogą być równie straszne.

1. Zapalenie wyrostka robaczkowego

Ostre schorzenie jamy brzusznej spowodowane zapaleniem wywołanym najczęściej zatrzymaniem treści pokarmowej w wyrostku.

2. Półpasiec

Ostra wirusowa choroba zakaźna. Objawia się występowaniem bolesnych pęcherzyków i wysypki, zlokalizowanej w charakterystycznych miejscach, wzdłuż przebiegu nerwów.

3. Zamrożony bark

Powstanie stanu zapalnego torebki stawu ramienno-łopatkowego. Bark zamrożony powoduje ból, sztywność, ograniczenie ruchomości w stawie.

4. Klasterowy ból głowy

Nazwa pochodzi od angielskiego słowa cluster, które oznacza m.in. zgrupowanie, skupisko. Stąd charakterystyczne w tym rodzaju bólu głowy jest to, że napady występują okresowo. Okresy te zwane rzutami lub klasterami pojawiają się w różnych odstępach czasu.

5. Złamanie kości

Całkowite przerwanie ciągłości kości nogi, ręki lub innych części ciała.

6. Kompleksowy zespół bólu regionalnego

Rzadki zespół chorobowy, charakteryzujący się bólem i obrzękiem kończyny, połączony z zaburzeniami krążenia w jej obrębie, zmianami troficznymi skóry i osteoporozą.

7. Zawał mięśnia sercowego

Martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem wskutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca.

8. Wypadnięcie dysku

Objawia się najczęściej ostrym bólem kręgosłupa, który promieniuje do sąsiednich struktur – ud, łydek, pośladków.

9. Zapalenie stawów

U chorego występują: obrzęk i ból stawów, guzki reumatoidalne, zaniki mięśni. Mogą pojawić się także objawy oczne, neurologiczne i sercowe.

10. Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa

Rodzaj wrodzonej niedokrwistości spowodowanej nieprawidłową budową hemoglobiny.

Zobacz również: 5 nieoczywistych nawyków, przez które Twój okres staje się nie do wytrzymania

11. Migrena

Powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy. Migrena trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin.

12. Rwa kulszowa

Zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy (największy nerw obwodowy człowieka) lub na przebiegu samego nerwu kulszowego.

13. Kamica nerkowa

Choroba polegająca na powstawaniu złogów (tzw. „kamieni”) w nerkach lub drogach moczowych na skutek wytrącania się związków chemicznych stanowiących prawidłowe lub patologiczne składniki obecne w moczu.

14. Neuralgia trójdzielna

Nerwoból jednej lub więcej gałęzi nerwu trójdzielnego. Klasyczna neuralgia trójdzielna jest jednostronna i charakteryzuje się krótkotrwałymi, nagłymi napadami bólu.

15. Ostre zapalenie trzustki

Nienowotworowa choroba trzustki o gwałtownym przebiegu. Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia trzustki jest nadużycie alkoholu (50%), kamica żółciowa (30%) lub uraz.

16. Endometrioza

Obecność błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy.

17. Dna moczanowa

Choroba charakteryzująca się zwykle nawracającymi epizodami ostrego zapalenia stawów – zaczerwienionego, tkliwego, gorącego obrzęku stawu.

18. Choroba wrzodowa

Obecność wrzodów trawiennych, czyli ubytków w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy.

19. Fibromialgia

Zespół chorobowy charakteryzujący się uogólnionym bólem w układzie ruchu z występowaniem charakterystycznych punktów, rozmieszczonych symetrycznie, wrażliwych na ucisk, któremu towarzyszy uczucie przewlekłego zmęczenia, wrażenie sztywności oraz sen niepowodujący poczucia odpoczynku.

20. Ból pooperacyjny

Pojawiający się po zabiegu chirurgicznym.

Opisy chorób na podstawie: wylecz.to i wikipedia.org.

Zobacz również: Rozmiar buta zdradza, ile lat będziesz żyć. Nie każdy ma odwagę, by to sprawdzić

Polecane wideo

Próbowała usunąć pryszcze WYBIELACZEM. Zobacz efekty
Próbowała usunąć pryszcze WYBIELACZEM. Zobacz efekty - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.11.2018 20:53
Endometrioza mam nie polecam. Umieram co miesiac
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2018 22:59
A gdzie nerwica lękowa ?! To najbardziej uprzykrzające życie schorzenie jakie może występować. A za nią szereg innych chorób psychicznych, które są bardziej ,,bolesne,, niż jakiekolwiek choroby fizyczne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2018 17:05
Rak kości i wszystkie choroby nowotworowe, poparzenie 50% ciala to sa bole z koszmarow , reszte da sie przezyc
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2018 11:16
mialam kolke nerkowa.mialam.2 cesarki.wypadl mi dysk.zlamalam noge w kostce..migrena czy ząb do kanalowego. wszystko boli.ale wszystko mozna przezyc. nie wolno sie ze soba cackac i z byle bolem od razu brac leki.ja tam nie biore nic.tylko po cc mialam w kroplowce. zyje i mam sie dobrze.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2018 09:58
Endometrioza, rwa kulszowa, ból pooperacyjny, migreny, złamanie. Te miałam i złamanie było zdecydowanie do przeżycia (nos i noga), właściwie to zwichnięcie bardziej mnie bolało. Endometrioza - z nią tez można normalnie funkcjonować, choć wiadomo, ze jest to w jakimś stopniu uciążliwe. Dla mnie osobiście zapalenie okostnej ulokowane koło nerwów było gorsze niż wszystkie powyższe rzeczy które przeszłam. Ale to chyba wszystko jest kwestia indywidualna, bo jeden toleruje lepiej konkretny rodzaj bólu, a inny lepiej znosi zupełnie inny.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie