Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Wakacje to dobra pora na zmiany. Ładna pogoda i duża ilość słońca poprawiają stan ducha, wykorzystaj to w walce z tytoniowym nałogiem.
Jak rzucić palenie i nie przytyć?
01.07.2008

Chcąc rzucić palenie, warto zacząć od zapoznania się z wpływem tego nałogu na twoje zdrowie, a w konsekwencji i całe życie.

Palenie zaburza i upośledza zmysły, zmienia smaki, zapachy, prowadzi do chorób górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Powoduje również choroby wśród osób w twoim otoczeniu.

Lato powinno cię dobrze nastroić, a możliwość delektowania się słońcem i świeżymi owocami powinna zastąpić przyjemności płynące z palenia papierosów. Już po pierwszych 72 godzinach od ostatniego nikotynowego wdechu wyreguluje się twój oddech, ponieważ zmniejszy się skurcz oskrzeli. Dwa tygodnie później poczujesz zmiany w kondycji fizycznej, a w kilka miesięcy później poprawi się praca układu oddechowego, ustąpi kłopotliwy kaszel, powoli zacznie wracać smak i węch.

Pewnie jedną z głównych rzeczy, która powstrzymuje cię przed rzuceniem palenia, jest obawa o zwiększenie wagi ciała. To normalna reakcja, potwierdzona przez życie. Wiele osób, które zerwało z nałogiem, zaczyna tyć. Dzieje się tak, ponieważ nikotyna zmniejsza łaknienie na niektóre pokarmy i zmienia smaki, przez co pewne rzeczy najzwyczajniej w świecie nam nie smakują. Dodatkowo przyspieszony zostaje metabolizm i zwiększa się tempo spalania kalorii. Wyzwalana podczas palenia adrenalina daje do mózgu sygnał o nasyceniu. Palenie jest też zajęciem samym w sobie, które zabiera czas, przez co zapominamy o jedzeniu i mamy na nie mniej czasu.

Ważne, żeby podczas rzucania palenia prowadzić kontrolę, pomoże to zapobiec dublowaniu posiłków, będzie też można obserwować, jak zmienia się nasz apetyt i trzymać nad nim pieczę:

  • Zapisuj wszystko, co jesz, prowadź coś w rodzaju dziennika.
  • Jedz regularnie, o stałych porach, twój organizm będzie wiedział, kiedy się spodziewać pokarmu i kiedy wysyłać sygnały o głodzie.
  • Relaksuj organizm, mogą to być zajęcia fitness, joga albo tai-chi.
  • Między posiłkami, jeśli jesteś głodna, możesz sobie pozwolić na niewielkie przekąski: marchewka, jabłko, pestki dyni.
  • Przynajmniej raz w tygodniu pozwól sobie i swojemu ciału na drobne przyjemności, idź na masaż do kosmetyczki, spotkaj się z przyjaciółką (w miejscu dla niepalących).
  • Poświęć co najmniej 20-30 minut dziennie na uprawianie jakiegoś sportu albo chociaż spacer.

Aby uniknąć przybierania na wadze po rzuceniu palenia, warto sprawdzić, czy źródłem tycia są przyczyny fizjologiczne czy psychiczne. Spożywanie większej ilości jedzenia może być wywołane przez łaknienie i przez chęć zajęcia czymś rąk. W momentach największego kryzysu warto mieć pod ręką wodę, jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu albo chociaż gumę bez cukru. Pozwoli to zapomnieć o głodzie.

Musisz pamiętać o regeneracji organizmu, wypoczęta czujesz się lepiej, nie masz częstych zmian nastrojów. Warto się udać do lekarza, który pomoże dobrać metodę rzucania idealną dla ciebie i twojego ciała. Pomoże też w wyborze diety.

Rady Papilota pomogą ci przetrwać najcięższe chwile podczas rzucania palenia i pozwolą stać na straży wagi.

Polecane wideo

Komentarze (42)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2015 23:15
ja nie pale od 6 tygodni apalilam bagatela 35 lat na poczatku bylo okropnie wspomagalam sie wowczas guma niccoret pije duzo wody duzo chodze np do pracy schudlam 1kg mysle ze juz nie wroce do nalogu zycze wytrwalosci dla wszystkich rzucajacych palenie
odpowiedz
gfdsgfd (Ocena: 5) 17.12.2013 09:35
ten wątek z niejedzeniem bo tracimy czas na palenie czy nie jemy czegos bo nam nie smakuje to dla mnie bzdura. Jak paliłam zawsze wszystko jadłam, wszystko mi smakowało itd. teraz rzuciłam i jem tak samo jak przed rzuceniem, nie mam zachcianek i wcale nie jem innych rzeczy bo mi "nagle smakują" jedyna zmiana jaka nastąpiła to mam więcej energii i taki power że muszę codziennie ćwiczyć bo inaczej mnie p.o.z.p.i.e.r.d.a.l.a.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.07.2012 15:57
rady są profesionalne ale jak to przelożyc w praktyce
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.03.2012 13:16
ja znalazłem na www.chomikuj.pl/instrukcje ALLEN CARR KSIĄŻKA JAK RZUCIC PALENIE MP3.rar do słuchanie i czytania
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.03.2012 13:10
ALLEN CARR KSIĄŻKA JAK RZUCIC PALENIE www. chomikuj.pl/instrukcje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie