Zła wiadomość dla kobiet, które mają więcej niż dwoje dzieci

Wyniki badań brzmią przerażająco.
Zła wiadomość dla kobiet, które mają więcej niż dwoje dzieci
Fot. Unsplash
30.06.2018

W Polsce najczęściej spotyka się dwa modele rodziny. Pierwszy to dwoje rodziców i jedno dziecko, a drugi dwoje rodziców i dwoje dzieci. Na ilość posiadanego potomstwa najczęściej wpływają dochody, warunki mieszkaniowe oraz zdrowie i psychika kobiety. Nie każda łatwo znosi okres ciąży i macierzyństwo.

Masz jasne półkola na paznokciach? Sprawdź, czy to może być powód do niepokoju

Portal dailymail.co.uk opyblikował informacje potwierdzające, że liczba dzieci ma duży wpływ na zdrowie kobiety. W przypadku, gdy posiada ich więcej niż dwoje, może spodziewać się problemów zdrowotnych.

Z badań przeprowadzonych przez Cambridge University wynika, że im więcej dzieci, tym większe ryzyko zawału, niewydolności serca oraz udaru mózgu. Kobiety, które mają pięcioro i więcej dzieci są bardziej narażone na atak serca w ciągu najbliższych 30 lat niż te, które mają dwoje czy troje dzieci. Jak wiadomo, dzieci podnoszą poziom stresu. Poza tym ciąża i poród obciążają serce matki. Badanie polegało na analizie danych ponad 8 tys. kobiet ze Stanów Zjednoczonych w wieku 45-64 lata.

ile mieć dzieci

Fot. Unsplash

Poprowadziła je dr Clare Oliver-Williams z Cambridge. Z jej słów wynika, że ciąża i poród mają negatywny wpływ na serce, a wychowywanie dzieci może być bardzo stresujące. Ryzyko chorób serca wzrasta aż o 30 proc. Przebadane osoby były o 25 proc. bardziej podatne na udar. Jeżeli chodzi o niewydolność serca, miała je co szósta kobieta z dużą gromadką dzieci. To o 17 proc. więcej niż w przypadku kobiet z małą liczbą dzieci.

Nie bez znaczenia są też poronienia. Kobiety, które ich doświadczyły, były o 60 proc. bardziej podatne na powstanie chorób serca. Trzeba jeszcze wspomnieć o chorobach układu krążenia. Z wcześniejszych badań wynikało, że karmienie piersią chroni przed ich powstaniem. Okazało się jednak, że nie ma ono wpływu na zdrowie serca matek.

W Wielkiej Brytanii ponad 3 mln kobiet żyje z chorobą układu krążenia. Według British Heart Foundation choroby układu krążenia i choroby serca powodują ¼ zgonów w kraju. Rocznie ta liczba wynosi 160 tys.

Wyniki badania zostały zaprezentowane podczas konferencji British Cardiovascular Society w Manchesterze. Profesor Jeremy Pearson, wicedyrektor ds. Medycznych w fundacji British Heart Foundation skomentował je następująco: „Chociaż może nie jest zaskakujące, że posiadanie większej liczby dzieci może oznaczać, że mamy mają mniej czasu na dbanie o własne zdrowie, badania te pokazują, jak każdy powinien mieć na oku zdrowie serca, szczególnie zapracowani rodzice” – czytamy na dailymail.co.uk.

Czy zauważyłyście, że bardziej się stresujecie, od kiedy macie dzieci?
 
 

 

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.06.2018 08:52
"zła wiadomość dla kobiet co mają jedno dziecko","zła wiadomość dla bezdIetnych","zła wiadomość dla kobiet co mają dużo dzieci".....UWAGA! Zła wiadomość dla wszystkich kobiet: jesteście kobietami. Zarabiacie mniej,pracujecie więcej,nie ważne co zrobicie społeczeństwo was potępi. Robicie karierę=źle . Wychowujecie dzieci=źle. Wychowujecie dzieci i robicie karierę=najgorzej.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie