Masz jasne półkola na paznokciach? Sprawdź, czy to może być powód do niepokoju

Brak jaśniejszego półkola pod płytką paznokci to sygnał wysyłany przez organizm.
Masz jasne półkola na paznokciach? Sprawdź, czy to może być powód do niepokoju
Fot. iStock
26.04.2018

Wygląd naprawdę sporo zdradza. Na podstawie naszej urody inni są w stanie ocenić, w jakiej jesteśmy formie, czy o siebie dbany, a nawet jaki mamy charakter. Wizerunek zazwyczaj współgra z osobowością, więc to wcale nie wróżenie z fusów. Tym bardziej, jeśli skupimy się na szczegółach przebadanych przez naukę i potwierdzonych przez specjalistów.

Zobacz również: Nowa (i BARDZO GROŹNA) moda wśród kobiet. Wkładają sobie do pochwy...

Jednym z nich jest tzw. lenula, czyli obłączek albo inaczej rąbek. To „białawy obszar luźnej skóry o mniej rozwiniętych włóknach kolagenu w kształcie półksiężyca u dołu paznokcia. Widoczny tylko na niektórych palcach, najczęściej na kciukach. Jest widoczną częścią macierzy paznokcia. Białe zabarwienie wynika ze słabszego przylegania płytki paznokcia do macierzy”.

Teoretycznie nic takiego, ale w praktyce jaśniejsze półkole widoczne na paznokciu może dużo powiedzieć o zdrowiu i charakterze człowieka - informuje serwis healthylifetricks.com. Sprawdź, co mówi o Tobie.

lenula na paznokciach

fot. Unsplash

Brak obłączka na małym palcu

Jedną z najczęstszych przyczyn mogą być problemy z metabolizmem, czyli przemianą materii. Warto wykonać badanie krwi, by wykluczyć ewentualne niedobory witamin czy innych mikroelementów. Fakt ten wskazuje również na obecność dużej ilości substancji toksycznych w organizmie. Być może przyda się detoks. Przeprowadzony oczywiście pod okiem lekarza.

Nieobecność lenuli na palcu serdecznym

Jak przekonuje portal, brak jasnego półkola na tym właśnie palcu może wiązać się z problemami natury hormonalnej. Prawdopodobnie twój układ endokrynny nie działa do końca prawidłowo. W tym przypadku warto zgłosić się do lekarza. Ten, jeśli uzna to za konieczne, zleci dodatkowe badania na poziom poszczególnych hormonów.

Zobacz również: Masz taką linię na uchu? Lepiej zgłoś się do lekarza

lenula na paznokciach

fot. Unsplash

Zanik rąbka na palcu środkowym

Brak obłączka na środkowym palcu może (ale oczywiście nie musi) być związany z ciśnieniem tętniczym krwi. W tym przypadku, choć nie tylko wtedy, warto zacząć dokonywać regularnych pomiarów, aby wykluczyć ewentualne nadciśnienie. Jeśli wskazanie ciśnieniomierza cię zaniepokoi - zgłoś się do lekarza, aby wykluczyć ewentualną chorobę.

Niewidoczny obłączek na palcu wskazującym

To chyba najbardziej niepokojący objaw, jeśli chodzi o lenule na naszych palcach. Według redakcji portalu brak rąbka na palcu wskazującym może wiązać się z chorobami wątroby, układu pokarmowego czy trzustki. W przypadku kobiet dochodzi do tego także problem z układem rozrodczym, czyli choroba natury ginekologicznej. Warto się zbadać.

Zobacz również: Oznaki, że jesz za mało czekolady

lenula na paznokciach

fot. Unsplash

Brak lenuli na kciuku

W tym przypadku to raczej nic pewnego, ale serwis HealthyLifeTricks sugeruje problemy natury psychicznej. Być może to chwilowy spadek nastroju, depresja albo jakieś poważniejsze zaburzenie. Zastanów się, w jakim stanie emocjonalnym jesteś. Być może warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Wizyta u psychologa lub psychiatry to na pewno nie jest coś, czego należy się wstydzić.

Kolor rąbka na paznokciach

Obłączek powinien być zawsze jasny. Jeśli jego odcień nie przypomina bieli - warto zgłosić się do lekarza, bo może to być oznaka poważnej choroby. Jak przekonuje redakcja, kolor nie odnosi się tylko do stanu zdrowia. Podobno im jaśniejsza lenula, tym silniejszy charakter ma jej właściciel.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 24.01.2020 13:23
To jakaś bzdura, mam lenulę tylko na jednym kciuku i jednym palcu wskazującym i jest tak od 46ciu lat. Biegam, mam wysportowane ciało, dobrą kondycję i zero problemów ze zdrowiem...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie