Uwaga na robaki!

Nadeszło lato. Zobacz, jakie insekty są teraz najbardziej niebezpieczne dla twojego zdrowia!
Uwaga na robaki!
06.07.2009

Najcieplejsza pora roku, jaką  niewątpliwie obecnie mamy, kojarzy nam się z odpoczynkiem, słońcem, beztroską i radością. Wiele z was wyjechało bądź wyjedzie na wczasy, aby zrelaksować się i oderwać od problemów dnia codziennego. I choć wszystkie mamy do tego prawo, powinnyśmy mieć się na baczności. To właśnie latem robaczki nie próżnują i przez te małe stworzenia możemy mieć bardzo duże problemy!

Kleszcz

Jest małym instektem z rodziny pajęczaków. Dorosłe osobniki osiągają od 2 do 4 mm, a po spiciu krwi ludzi i zwierząt, na których pasożytują, mogą osiągnąć rozmiar jednego centymetra. Jak podaje portal kleszcz.owady.info: "kleszcze spotyka się na trawie i w niskich krzakach. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Kleszcz zwykle nie przemieszcza się dalej niż kilka metrów w ciągu swojego życia i oczekując na ofiarę, może wytrzymać 2 lata bez jedzenia.

Ryzyko ukąszenia przez kleszcza jest obecnie znacznie większe niż kilka lat temu – głównie ze względu na łagodne zimy. Najwięcej kleszczy występuje w woj. białostockim, suwalskim, olsztyńskim na terenach łąk, mokradeł oraz lasów. Kleszcz najaktywniejszy jest od kwietnia do listopada. Skutki ukąszeń mogą być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Te robaki przenoszą wirusy i pierwotniaki, powodują kleszczowe zapalenie mózgu, dur powrotny, tularemię (ostrą chorobę zakaźną) czy najpoważniejszą chorobę – boreliozę. Według Wikipedii, chcąc uchronić się przed ukąszeniem na spacerze w lesie, należy nosić nakrycie głowy oraz odzież ściśle osłaniającą jak największą powierzchnię ciała, długie rękawy, długie nogawki, pełne, kryjące buty oraz starać się poruszać środkiem ścieżki, omijać krzewy i wysokie trawy. Odzież można spryskać 0.25-0.5% permetryną (np. preparat Muszka), która jest zabójcza dla kleszczy, a sucha nie jest wchłaniana przez ludzką skórę. Młode i bardzo małe formy kleszczy, tzw. nimfy, mogą przebywać na pniach drzewnych oraz leżących gałązkach i patyczkach. Dlatego siadanie na zwalonych pniach drzewnych i zbieranie chrustu bywa szczególnie niebezpieczne. Ubranie w jasnym kolorze znacznie ułatwia dostrzeżenie wędrującego po nim kleszcza. Po powrocie z obszarów zagrożonych należy pozostawić Ubranie i sprzęt poza domem, by nie przynieść insekta do domu. Warto dodać, że gorąca suszarka zabija kleszcze zaplątane w ubraniu, ale bez problemu przeżywają one pranie.

Kleszcza najlepiej wyciągać pęsetą. Jak podaje Wikipedia, wgryziony kleszcz może zarazić chorobami odkleszczowymi już podczas ukąszenia. Nie wolno więc zwlekać z przeglądem ciała. Należy złapać kleszcza jak najbliżej skóry (nie ma wtedy obawy, że szczypce rozgniotą kleszcza lub spowodują, że wydzieli on zawartość jamy brzusznej do ranki) i delikatnie, ale zdecydowanym ruchem pociągnąć przeciwnie do kierunku wkłucia. Kleszcze "wkręcają" się w ciało prawie zawsze w prawo, zatem wyciągając, trzeba skręcić go lekko w lewo.

Komar

Która z nas nie zna tego uciążliwego insekta? Człowiek najbardziej narażony jest na nie wiosną i latem, kiedy są najaktywniejsze. W Polsce najpopularniejszy jest komar brzęczący (chyba wiesz dobrze, który to, prawda?:)), a także kilka innych, rzadziej występujących gatunków. Komary mogą przenosić m. in. żółtą febrę, malarię, wirusowe zapalenie mózgu czy filariozę. Na szczęście, te rodzime nie przenoszą żadnej z tych chorób, jednak ze względu na zmiany klimatyczne, przedostają się one do Europy – na razie do jej południowej części. Niestety, bąble i plamki powstające na ciele po ugryzieniu komara powodują swędzenie, mogą doprowadzić do infekcji. Dlatego najlepiej zapobiegać ukąszeniom poprzez okrywanie ciała odzieżą i stosowanie środków, które są nieznośne dla komarów. W przypadku ukłucia, rankę można zdezynfekować wyjałowionym gazikiem, wodą utlenioną, spirytusem bądź wódką. Miejsc ukąszeń nie powinno się drapać, wtedy szybciej się goją i znikają. Uwaga! W przypadku użądlenia dziecka, osób w podeszłym wieku lub alergików, może dość do groźnego wstrząsu toksycznego, objawiającego się obrzękami. W przypadku wystąpienia obrzęków, opuchnięć, trudności w oddychaniu i zaburzeń pracy serca, należy natychmiast spotkać się z lekarzem, ponieważ istnieje zagrożenie życia!

Osa, pszczoła

Osa bądź pszczoła może użądlić zawsze i wszędzie. Przebywanie w pobliżu pasiek, spożywanie na powietrzu ciastek, słodkich napojów czy owoców, a także spacer boso po łąkach grozi ukąszeniem przez te latające insekty. Osa w momencie użądlenia nie zostawia w ciele żądła, w przeciwieństwie do pszczoły. Jednak absolutnie nie wolno wyciągać go igłą czy pęsetą! W przypadku ukąszenia, należy na kilka minut przyłożyć do obrzęku rozkrojoną połówkę cebuli (najlepiej owinąć rękę materiałem, by cebula się nie przesuwała). To stary, ale sprawdzony sposób.

Jak informuje dr Hanna Wardak-Sędzicka, niebezpieczne jest ukąszenie osób uczulonych na jad tych insektów, bo wtedy może on stanowić zagrożenie dla życia! Obrzęk można obłożyć lodem lub polać strumieniem zimnej wody, aby zmniejszyć ból, jednak należy bezwzględnie udać się do lekarza. W domu można przemyć rankę wodą z mydłem oraz zastosować lek przeciwhistaminowy w postaci kremu. Żeby uniknąć ukąszenia przez osę bądź pszczołę, należy unikać intensywnych zapachów, perfum oraz jaskrawych kolorów, które je przyciągają. Należy zawsze nosić buty podczas spacerów po polach, łąkach czy ściółkach leśnych. Nie wolno także niepokoić instektów w gnieździe bądź roju. Pogryzienie przez rój może spowodować śmierć.

Kleszcze, osy, komary i pszczoły to najpopularniejsze robaki, jakie czyhają na ciebie latem. Mimo beztroski zawsze należy uważać na to, jak się ubierać i ochraniać w czasie wypoczynku, a wtedy jeden mały instekt nie zepsuje nam wczasów.

Ewa Podsiadły    

Zobacz także:

Polki wstydzą się chodzić do ginekologa!

Wydawać by się mogło, że po tylu społecznych, uświadamiających kampaniach każdy obywatel naszego kraju powinien wiedzieć, skąd się biorą dzieci.

Thinspirations – chude wzory do naśladowania

Kim są? Najczęściej młodymi, wysokimi oraz bardzo chudymi kobietami, które dla odchudzających się dziewczyn lub generalnie dla niezadowolonych z własnego ciała osób, stają się wzorem, ideałem, natchnieniem do pozostawania na diecie i zrzucenia zbędnych kilogramów.

Polecane wideo

Komentarze (148)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2012 23:52
Córką złapała boreliozę i strasznie długo z tym walczyłyśmy. Fakt jest jeden, trzeba na prawdę uważać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.09.2012 17:35
Z tego co wiem to leczenie jest strasznie uciążliwe, no ale cóż czasami się to niestety przytrafia i trzeba sobie radzić.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2012 21:28
A nawet nie chcę sobie tego przypominać, też kiedyś nabawiłam się boreliozy. Myślałam że ten koszmar się nie skończy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2012 12:04
ja nienawidzę kleszczy. zaraziły mnie boreliozą już ponad rok temu i teraz jestem pod stałą obserwacją doktor Więcek, jednej z lepszych lekarzy w Polsce jeśli chodzi o boreliozę. kleszczy nie powinno być na ziemi, zdecydowanie!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.08.2012 14:08
ale nie ma ulu xD
odpowiedz

Polecane dla Ciebie