6 oznak, że starzejesz się... zbyt szybko

Ten problem może dotyczyć każdej z nas.
6 oznak, że starzejesz się... zbyt szybko
Fot. iStock
11.03.2018

Starzenie jest nieuniknionym procesem. Prędzej czy później doświadczy go każda z nas. Ale znaczące są właśnie słowa „prędzej” czy „później”. Dzięki przestrzeganiu pewnych zasad, możemy opóźnić starzenie, a jeżeli będziemy zaniedbywać pewne rzeczy, z pewnością pojawi się wcześniej niż powinno.

Chociaż może myślisz, że ciebie problem przyspieszonego starzenia nie dotyczy, mylisz się. Niektóre objawy nie są tak oczywiste, jakby się wydawało. Starzenie przyspiesza zła dieta, brak ruchu, zbyt mała ilość snu oraz nałogi. Jeżeli w pracy przeważnie siedzisz, pijesz dużo kawy, nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości wody, nie stronisz od słodyczy i zdarza ci się często nie zmywać makijażu, jesteś na najlepszej drodze do przyspieszenia procesu starzenia.

Koniecznie przekonaj się, czy nie występują u ciebie pierwsze oznaki. Jeżeli zadziałasz szybko, możesz zapobiec najgorszemu.

Zobacz także: Oznaki starzenia się włosów

przedwczesne starzenie

Fot. unsplash.com

Twoje oczy straciły blask

Od jakiegoś czasu widzisz, że twoje oczy nie mają takiego blasku jak kiedyś. Stały się podrażnione i zaczerwienione. Niewykluczone, że winny temu jest stan zapalny – czytamy na ohme.pl. Zadbaj o właściwą dietę (wzbogać ją w migdały, ogórki, czosnek, orzechy włoskie). Jeżeli to nie pomoże, udaj się do specjalisty.

Tyjesz (zwłaszcza w okolicy brzucha)

W pewnym wieku metabolizm spowalnia. Podobno większość kobiet tyje ok. 5 kilogramów, gdy dobiega trzydziestki. Wtedy nawet te dziewczyny, które dawniej nie miały problemów z dodatkowymi kilogramami, zobaczą różnicę. Tycie przeważnie dotyczy brzucha. Nie ma innego wyjścia, jak zdrowe jedzenie, ruch i duża ilość wody.

Kondycja twojej skóry pogorszyła się

Mówi się, że wygląd skóry jest odbiciem zdrowia organizmu. Złe nawyki żywieniowe, zaniedbana pielęgnacja oraz zbyt duży stres sprawiają, że zaczyna się łuszczyć, swędzieć i pojawiają się na niej zmarszczki. Kolejny sygnał świadczący o zbyt szybkim starzeniu to przesuszenie. Musisz zacząć szybko działać. Przede wszystkim zmień nawyki żywieniowe. Ważne jest zwłaszcza picie odpowiedniej ilości wody. Zainwestuj również w kosmetyki pielęgnacyjne.

przedwczesne starzenie

Fot. unsplash.com

Masz problem z koncentracją

Jednym z objawów przedwczesnego starzenia się organizmu są kłopoty z koncentracją. Nie masz już takiej pamięci do nazwisk i numerów. Z trudem przypominasz sobie pewne informacje. Często nie możesz się też skoncentrować nad jakimś zadaniem. Możesz temu zaradzić, dbając o wysiłek intelektualny (na przykład rozwiązywanie krzyżówek). Pracę mózgu wspomoże też odpowiednia dieta.

Pojawiają się siwe włosy

U niektórych osób pojawia się przedwczesne siwienie. Winne mogą być geny, choroba, brak witamin albo nadmierny stres. Jeżeli chodzi o chorobę czy brak witamin, preces siwienia bywa odwracalny, ale tylko w przypadku, gdy włosy straciły kolor. Z martwymi włosami nic nie da się zrobić. Rozejrzyj się za odpowiednimi kosmetykami, zmień dietę i przede wszystkim zredukuj stres.

Zmiany na szyi

Pierwsze zmarszczki są mało widoczne. Może je powodować nieprawidłowa postawa i brak odpowiedniej pielęgnacji. Dbaj o to, aby siedzieć wyprostowana zwłaszcza wtedy, gdy spędzasz długie godziny przed komputerem. Ból szyi sygnalizuje problem. Dobrze jest także codziennie na noc smarować szyję i dekolt kremem nawilżającym.

Zobacz także: Kiedy powinnaś urodzić dziecko?
 

Polecane wideo

Komentarze (16)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.03.2018 20:01
Kobiety postarza ciąża. Co do alkoholu się nie zgodzę. Dużo pije i nic nie jest mojej twarzy Ani zdrowiu.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 11.03.2018 20:00
Mam w rodzinie takiego chora, żula na najwyższym levelu. Ma 60 lat i włosy jak dwudziestoletni włoski Armando. Ani jednego siwego kłaczka
odpowiedz
m. (Ocena: 5) 11.03.2018 17:23
I tak wszyscy umrzemy, to co za różnica, jak szybko?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.03.2018 14:03
Kobietę najbardziej postarza palenie papierosów, spożywanie dużej ilości alkoholu, brak demakijażu i nadmierne opalanie. Co do słodyczy - moja ciocia ma 45 lat a wygląda na 35 choć od dzieciństwa jadła dużo słodyczy i nadal je, ja również kocham słodycze i jem je niemal codziennie od dziecka, lat mam 26 a wyglądam na 16 hehe ale nie palę i prawie nie piję alkoholu. Do tego nawilżam skórę i codziennie na noc zmywam makijaż
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 11.03.2018 12:03
Na siwe włosy ma wpływ przede wszystkim stres, no i geny, ciemne włosy też szybciej siwieją. Mój tata (blondyn) w wieku 60 lat miał kilka siwych włosów, jego brat (brunet) mając 70 lat ma jeszcze większość ciemnych włosów, a dzieci tego brata (również bruneci) posiwieli przed 30. Teraz są takie czasy, że ludzie żyją w ciągłym stresie np. Przez ciągłą pracę i kredyty do spłacenia.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie