Dobra wiadomość dla leniuchów: Sprzątanie szkodzi zdrowiu bardziej niż palenie papierosów

Nie wierzysz? Poznaj prawdę.
Dobra wiadomość dla leniuchów: Sprzątanie szkodzi zdrowiu bardziej niż palenie papierosów
Fot. iStock
22.02.2018

Nie lubisz sprzątać? Na samą myśl o szorowaniu łazienki i kontakcie z chemikaliami czujesz niechęć? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Od tej pory będziesz miała konkretną wymówkę, aby ograniczyć sprzątanie. Okazało się, że używanie środków czystości przez długi czas ma negatywny wpływ na nasze płuca. Zostały przeprowadzone badania, które to wykazały.

Krótkoterminowy wpływ środków czyszczących na powstawanie astmy jest coraz lepiej udokumentowany, ale brakuje nam wiedzy na temat skutków zdrowotnych w dłuższym okresie. Obawialiśmy się, że chemikalia, uszkadzając dzień po dniu drogi oddechowe nawet w niewielkim stopniu, mogą z upływem lat doprowadzić do znacznego pogorszenia pracy płuc – czytamy komentarz profesor Cecilie Svanes z Centrum Zdrowia na portalu tvnmeteo.tvn24.pl. Trzeba wziąć sobie do serca, że jest bardzo prawdopodobne, iż długotrwały kontakt z chemikaliami czyszczącymi znacząco zaszkodzi naszym płucom – tvnmeteo.tvn24.pl podaje również wypowiedź doktoranta Wydziału Nauk Klinicznych z Bergen - Oisteina Svanesa.

Dlatego pod lupę wzięto unijny program monitorowania stanu zdrowia układu odechowego. Wzięło w nim udział ponad 6 tys. uczestników. Stwierdzono, że stan płuc sprzątaczek czy kobiet regularnie sprzatających w domu, znacznie się pogarsza w okresie długoterminowym.

Analiza wykazała, że jeżeli chodzi o objawy astmy, najczęściej dotykały właśnie sprzątaczek i kobiet pracujących zawodowo. Procentowo można to przedstawić w następujący sposób:

- zawodowe sprzątaczki – 13,7 proc.

- kobiety sprzątające w domu – 12,3 proc.

- kobiety, które nie sprzątają – 9,6 proc.

Problem stanowi podrażnianie błon śluzowych przez chemikalia. Na stronie tvnmeteo.tvn24.pl możemy przeczytać, że skutki są porównywalne do palenia dziennie jednej paczki papierosów.
Badacze przyznali, że podczas analizy brali pod uwagę czynniki, które mogłyby zafałszować wynik analizy, w tym właśnie palenie papierosów.

Wniosek jest taki, że jeżeli chcemy oszczędzić nasze płuca, musimy ograniczyć stosowanie chemikaliów.

Zobacz także: Ile godzin tygodniowo poświęcamy na prace w domu? (Gotowanie, pranie, sprzątanie...)

 
 

 

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.02.2018 01:00
Są naturalne środki czystości, a osoby, które mają bałagan w domu, mają go też w głowie, należy trzymać się od nich z daleka.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie