Masz odstający brzuch? Nie uwierzysz, ale to może być... (Szok!)

To część ciała, która powinna być płaska i jędrna, jednak często niezbyt estetycznie sterczy zza spodni czy spódnicy. Dlaczego?
Masz odstający brzuch? Nie uwierzysz, ale to może być... (Szok!)
Fot. Thinkstock
04.11.2017

O płaskim brzuchu marzy wiele kobiet, jednak często tylko na marzeniach się kończy. Tak jak w przypadku Weroniki. „Jestem dość wysoką i szczupłą kobietą, ale moje proporcje zaburza odstający bęben, zwłaszcza po posiłkach wyglądam dość groteskowo, choć staram się nie jeść przesadnie dużo. Już naprawdę nie wiem, w czym tkwi problem” – żali się młoda kobieta.

Problem może tkwić jednak nie w tym ile, ale co jemy i pijemy. Odstający brzuch niejednokrotnie bywa bowiem symptomem nietolerancji laktozy – cukru mlecznego. W naszych organizmach często brakuje potrzebnego do jego trawienia enzymu, czyli laktazy. Z tego powodu laktoza nie ulega rozkładowi i przemianie w glukozę, pozostaje w stanie nienaruszonym i absorbuje dużą ilość wody. W efekcie nagromadzony płyn pobudza perystaltykę – rytmiczne skurcze jelit, przesuwając ich zawartość.

Dlatego w ciągu kilku godzin po spożyciu produktu mlecznego pojawia się wzdęcie brzucha i kolka jelitowa. Jakby tego było mało, niektóre bakterie jelitowe wywołują fermentację laktozy, co zwiększa wytwarzanie gazów i powoduje wydalanie wodnistych stolców.

Zobacz także: Jak wygląda czerniak? Jeśli zauważysz na skórze COŚ TAKIEGO, koniecznie idź do lekarza!

Nietolerancja laktozy nie jest oczywiście jedyną przyczyną odstającego brzucha. Bywa on konsekwencją diety bogatej w produkty o właściwościach wzdymających, czyli przede wszystkim rośliny strączkowe i kapustne (groch, fasola, kapusta, kalafior czy brukselka zawierają oligosacharydy, które są trudne do strawienia przez nasz organizm), niektóre owoce  (jabłka, śliwki, gruszki i winogrona to skarbnica sorbitolu – cukru mogącego powodować wzdęcia) czy napoje gazowane (zawarty w nich dwutlenek węgla dosłownie rozpycha ściany jelit), zamiast których lepiej pić wodę mineralną, nisko- lub średniozmineralizowaną.

Lista przysmaków, które rozpychają nasz brzuch, jest oczywiście znacznie dłuższa. Znajdują się na niej także potrawy smażone, szczególnie na głębokim tłuszczu, zupy zaprawiane śmietaną, alkohol, mocna kawa i herbata oraz produkty wysoko przetworzone (zupki w proszku, gotowe dania, fast-foody).

Jeśli zależy nam na płaskim brzuchu warto również znacznie ograniczyć zużycie soli (której nadmiar zatrzymuje wodę w organizmie i przyczynia się nie tylko do „puchnięcia w pasie”, ale również zapychania tętnic oraz wzrostu ryzyka nadciśnienia) oraz niektórych przypraw, np. curry, ziela angielskiego, liścia laurowego, gorczycy i gałki muszkatołowej.

odstający brzuch przyczyny

Fot. Thinkstock

Bardzo często winę za ten defekt estetyczny ponoszą problemy hormonalne. Na przykład produkowana w trzustce insulina, która jest odpowiedzialna za regulację poziomu cukru we krwi. Gdy organizm staje się na nią mniej wrażliwy, zwiększa produkcję insuliny, co prowadzi do otyłości brzusznej, ale również grozi rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycy typu 2.

Duży brzuszek bywa też konsekwencją nadmiaru kortyzolu, nieprzypadkowo nazywanego hormonem stresu. Jego zwiększone wydzielanie następuje bowiem w chwilach zdenerwowania czy przemęczenia. Gdy w organizmie zbyt długo utrzymuje się nadwyżka kortyzolu, skutkuje to odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicach pasa. Mamy też wówczas zwykle problemy ze snem i zmagamy się z permanentnym zmęczeniem, co często znów powoduje stres i produkcję kortyzolu.

Warto pamiętać, że nerwowy nastrój uwalnia także zwiększoną dawkę neuropeptydu Y – produkowanego w mózgu hormonu odpowiedzialnego za gromadzenie tłuszczu w komórkach. W sytuacjach stresowych zmniejsza się natomiast wytwarzanie leptyny, która zapewnia nam poczucie sytości. Efektem tych procesów jest niekontrolowany apetyt, co szybko prowadzi do powstania oponki na brzuchu. Innym odpowiedzialnym za nią hormonem bywa progesteron, intensywnie produkowany zwłaszcza na kilka dni przed menstruacją i powodujący gromadzenie się płynów w organizmie, co ma przygotować go do ewentualnej ciąży.

odstający brzuch przyczyny

Fot. Thinkstock

Bardzo często wystający brzuszek jest jednak po prostu efektem zbyt małej aktywności fizycznej. Dlatego, jeśli chcemy poprawić sylwetkę, warto odwiedzić siłownię lub klub fitness i skorzystać z porad doświadczonego instruktora, który poleci nam skuteczny zestaw ćwiczeń angażujących nie tylko brzuch, ale wszyst­kie grupy mię­śnio­we. Taki ruch przyspieszy me­ta­bo­lizm i spa­la­nie tkan­ki tłusz­czo­wej.

Brzuch zmniejszy też trening aerobowy, który możemy sobie zaaplikować w domowym zaciszu. To zestaw ćwiczeń wykonywanych w określonym czasie, kolejności, ilości serii i powtórzeń. Powinien trwać co najmniej czterdzieści minut i być wykonywany przynajmniej trzy razy w tygodniu. Uzupełnieniem treningu musi być aktywność na świeżym powietrzu: spacery, bieganie, jazda na rowerze czy rolkach albo pływanie na basenie.

Jeśli tradycyjne metody zawiodą, można skorygować wygląd brzucha w gabinecie medycyny estetycznej. Coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg odessania tłuszczu. Tkankę tłuszczową wypłukuje się wówczas specjalnym roztworem wodnym, który wprowadzany jest pod ciśnieniem przez niewielkie nacięcie w skórze, a następnie odsysany tym samym sposobem.

RAF

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
Ruda (Ocena: 5) 06.11.2017 14:23
A kto powiedział że brzuch powinien być jędrny i płaski? Mi lekko odstaje i jakoś nie robie dramatu z tego powodu ani nie mam zamiaru sie odchudzać
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 04.11.2017 10:31
Ja mam wzdęcia i brzuch jak balon już ok 30-40 minut po posiłku. Zrezygnowałam z glutenu i pokarmów mlecznych a nadal mam ten problem. To koszmar. Nie mogę zjeść nic przy ludziach bo chwilę potem wyglądam jak w 5 miesiącu ciąży i czuję sie ociężała.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie