Jak wygląda czerniak? Jeśli zauważysz na skórze COŚ TAKIEGO, koniecznie idź do lekarza!

Nowotwór wygląda jak zwyczajny pieprzyk...
Jak wygląda czerniak? Jeśli zauważysz na skórze COŚ TAKIEGO, koniecznie idź do lekarza!
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/p/BYUdCPFlN1H/)
03.09.2017

Tamra Judge to amerykańska gwiazda reality show, u której wykryto nowotwór skóry. Zaczęło się od tego, że na pośladku kobiety pojawiło się niewielkie znamię. Tamra zlekceważyła je. Po pewnym czasie okazało się, że to czerniak. Gwiazda opublikowała na swoim Instagramie zdjęcie i przejmujący wpis. Zachęca do tego, aby się badać i nie ignorować narośli, ponieważ skutek może być śmiertelny.

„Ciężko pracuję na to ciało. Miałam zamiar wziąć udział w zawodach w listopadzie tego roku z okazji 50. urodzin, ale teraz nie jestem pewna, czy zrealizuję swój plan. Wszystko wskazuje na to, że Bóg ma dla mnie inny. Pokazuję wam to zdjęcie, ponieważ tak wygląda czerniak. Nie chcę od was współczucia, pragnę tylko, abyście chronili swoje tyłki i badali skórę. To była tylko mała, czarna, płaska plamka na skórze. Nie miałam pojęcia! Wszystko będzie ze mną w porządku, ponieważ mam silną wiarę, a mój tyłek nie jest taki zły. Byłam trochę zmartwiona, smutna i wkurzona, ale wykryliśmy problem wcześnie i to sprawia, że jestem szczęśliwa. Wszystkiego najlepszego dla mnie”.

Na zdjęciu Tamry rzeczywiście widać małą, czarną plamkę. Sprawia wrażenie zwykłego, niegroźnego znamienia, ale jest inaczej. Słowa kobiety uczulają nas, aby unikać myślenia typu „mnie coś takiego nie spotka”. Nikt z nas nie zna dnia i godziny, a czerniak zbiera śmiertelne żniwo.

Zobacz także: Lubisz chodzić na solarium? Jej historia sprawi, że przestaniesz! Ma 27 lat i 6 razy wykryto u niej raka skóry...

czerniak

Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/p/BYUdCPFlN1H/)

Czym charakteryzuje się czerniak złośliwy?

Wyglądem przypomina zwykły pieprzyk. Czasami ma kilka albo kilkanaście centymetrów średnicy, a innym razem zaledwie kilka milimetrów. Jest odrobinę większy niż klasyczny pieprzyk i charakteryzują go nieregularne krawędzie.

Jedną z przyczyn powstania czerniaka jest długotrwałe przebywanie na słońcu, oparzenia słoneczne, urazy i podrażnienia znamion, a także predyspozycje genetyczne i hormony. Jeżeli chcemy zachować ostrożność i zapobiegać zamiast leczyć, należy co miesiąc robić przegląd skóry. Przede wszystkim musisz sprawdzać, czy nie masz nowych pieprzyków. Gdy takowy się pojawia, skonsultuj się z dermatologiem, zwłaszcza gdy nie masz zbyt wiele znamion. Obserwuj też stare pieprzyki. Powinna cię zaniepokoić zmiana rozmiaru, kształtu albo koloru. Np. gdy pieprzyk na brzegach jest ciemniejszy, a w środku jaśniejszy albo gdy jest ciemniejszy pośrodku. Kolejny niepokojący sygnał to swędzenie i krwawienie. Jak tylko coś cię zaniepokoi, pamiętaj, że lepiej się upewnić – nawet kilkanaście razy, niż zbyt późno rozpoznać czerniaka. Szczególną uwagę powinny przywiązać do zachowania ostrożności kobiety w okresie ciąży, połogu oraz przekwitania.

czerniak

Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/p/BYUdCPFlN1H/)

Szanse na przeżycie

Jeżeli czerniak zostanie wykryty szybko, szanse na przeżycie wynoszą ponad 90 proc., a poza tym zmniejsza się ryzyko nawrotu w ciągu następnych 5 lat. Gdy stadium jest już zaawansowane, tylko kilkanaście proc. ludzi je przeżywa.

Dobrze jest też mieć świadomość, że czerniak nie musi pojawić się na skórze. Może wystąpić wszędzie, gdzie są obecne komórki barwnikowe. Twojej obserwacji powinny podlegać także: macierz paznokcia, oko, błony śluzowe narządów płciowych oraz jamy ustnej.

Jeżeli masz tendencję do pojawiania się pieprzyków, z pewnością w twoim przypadku szczególnie wskazana jest regularna kontrola, ponadto dbanie o ochronę przed słońcem. Raka skóry może także wywołać korzystanie z solariów – nieważne czy jesteś obciążona genetycznie czy nie.

Zobacz także: Usuwanie pieprzyków – tak czy nie?

 

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.09.2017 16:17
Ja mam pełno takich od dziecka. Unikam ekspozycji na słońce. Musiałabym się cała pokazać lekarzowi, od stóp do głów i gwarantuję, że naliczyłby takich znamion ze sto. Chyba czas zacząć się martwić. Mam dopiero 25 lat...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.09.2017 12:28
Niby nic a takie niebezpieczne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie