Dlaczego pięty pękają?

Popękane pięty to dolegliwość, z którą zmaga się wiele kobiet. Poznaj przyczyny tego zjawiska, a zapobiegniesz poważnemu problemowi.
Dlaczego pięty pękają?
Fot. Thinkstock
09.10.2016

Stopy to jedna z najbardziej problematycznych części ciała i wymaga codziennej pielęgnacji. Zaniedbanie może doprowadzić do różnych dolegliwości oraz brzydkiego wyglądu naszych stóp. Modzele, odciski, wrastające paznokcie, martwy naskórek czy pękające pięty to tylko niektóre z problemów.

Wiele osób zmaga się zwłaszcza z pękającymi piętami. Nie zawsze jest to nasza wina. Czasami decydują kwestie genetyczne albo choroby, ale przyczyną może też być nadwaga oraz noszenie źle dobranego obuwia. Większość kobiet postrzega pękające pięty jako problem wyłącznie natury estetycznej, warto jednak mieć świadomość, iż to poważna przypadłość. Pęknięcia przypominają szczeliny i przeważnie występują jedynie w obrębie zrogowaciałego naskórka. Większym problemem jest, gdy docierają aż do skóry właściwej. Wtedy może dojść do powstawania ran, a nawet wytwarzania ropy. Towarzyszący temu zjawisku ból jest niczym w porównaniu z zagrożeniem przedostania się do rany zarazków oraz bakterii. W takim przypadku grozi nam poważne zakażenie.

Najlepiej zapobiegać problemowi, dlatego tak istotne jest poznanie przyczyn pękania pięt. Może ich być kilka. Oto najważniejsze z nich.

Przy okazji sprawdźcie, czy suplementy diety to gwarancja zdrowia i urody, czy raczej zwykłe oszustwo.

 

brzydkie pięty

Fot. Thinkstock

Pękające pięty a tarczyca

Jeżeli Twoje pięty mają stwardniałą nawierzchnię i tworzą się na niej szczeliny pomimo pielęgnacji, być może przyczyna tkwi w niedoczynności tarczycy. Upewnisz się w tym, wykonując odpowiednie badania, ale także uważnie obserując inne części Twojego ciała. O niedoczynności tarczycy będzie świadczyła także ziemista cera, wysuszona skóra na kolanach i łokciach oraz swędzenie skóry. Niedoczynność tarczycy sprawia, że pojawia się problem z nawilżeniem, ponieważ zachodzą nieprawidłowości w wydzielaniu łoju przez komórki gruczołu łojowego.

brzydkie pięty

Fot. Thinkstock

Pękające pięty a brak witamin

Przyczyną popękanych pięt bardzo często jest brak witaminy A, E oraz B5. Witamina B5 odpowiada za gojenie się ran i regenerację skóry, dlatego w wyniku niedoboru mogą pojawić się nieestetyczne zmiany skórne. Trzeba wziąć pod uwagę, że jeśli nie zadbamy o jej dostarczenie organizmowi, pozbycie się problemu będzie trudniejsze. Witamina A podobnie odpowiada za wygląd naszej skóry. Dlatego zadbaj o to, aby urozmaicić dietę produktami bogatymi w ten składnik. Z kolei witamina E pomaga pozbyć się dolegliwości skórych, a niektórym zapobiega (np. powstawaniu przebarwień). Jeżeli chcesz pozbyć się popękanych pięt, przede wszystkim zmień dietę. Możesz także kupić maść na pięty z witaminą A.

brzydkie pięty

Fot. Thinkstock

Pękające pięty a cukrzyca

W przypadku cukrzycy problem jest podwójny, ponieważ pękające pięty mogą być spowodowane samą chorobą albo insuliną, którą zażywają chorzy na cukrzycę. Skóra cukrzyków jest o wiele bardziej delikatna i podatna na zranienia niż zdrowych ludzi. Jej suchość to jeden z najwięszuch utrapień osób zmagających się z cukrzycą. Wykonaj odpowiednie badania i dowiedz się, czy poziom cukru w Twoim organizmie mieści się w normie. Jeżeli nie, lekarz powinien też polecić Ci specyfiki potrzebne do odpowiedniej pielęgnacji stóp.

Zobacz także: W jakich butach NOGI wyglądają najlepiej? Trening na zgrabność!

 

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
Izka (Ocena: 5) 10.08.2018 10:50
O stopy warto dbać każdego dnia stosując różne kremy nawilżające, ale uważam że warto też czasem zainwestować w wizytę u specjalisty, który najlepiej zadba o nasze stopy. U nas w Tarnowie jest Centrum Podologiczne w którym można zrobić dobry pedicure leczniczy. Pani Adriana, która tam pracuje to specjalistka do spraw stóp ;)
odpowiedz
x (Ocena: 5) 09.10.2016 15:45
a nie można tego na jednej stronie napisać? tylko trzeba przewijać przez kilka.... aż sie czytać dechciewa. róbcie artykuły na jednej stronie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie