Czy mikrofalówki są szkodliwe?

Wiele mówi się na temat szkodliwości jedzenia przyrządzanego w kuchence mikrofalowej – czy to tylko niczym niepoparte mity? Przekonaj się sama!
Czy mikrofalówki są szkodliwe?
15.04.2009

Wiele mówi się na temat szkodliwości jedzenia przyrządzanego w kuchence mikrofalowej, jednak większość tych przekonań to niczym niepoparte mity. Zagrożenie niesie ze sobą jedynie bezpośrednie oddziaływanie mikrofali na człowieka. Zobacz, jak prawidłowo korzystać z tego urządzenia oraz poznaj jego największe zalety!

1. Mikrofale z kuchenki przenikają tylko przez szkło, porcelanę oraz tworzywa sztuczne, dlatego w mikrofalówkach można używać jedynie naczyń wykonanych z tych materiałów. Należy również pamiętać, aby nie wkładać do niej metalowych garnków i miseczek, gdyż mikrofale odbijają się od metalu, nie nagrzewając zawartości naczynia.

2. Wbrew istniejącej opinii, działanie kuchenki mikrofalowej nie niszczy witamin i innych ważnych dla organizmu substancji odżywczych oraz naturalnego smaku, aromatu i barwy dań. Energia, z jaką mikrofale oddziałują na potrawy, jest zbyt mała, aby zmienić ich strukturę, a najnowsze badania pokazują, że np. warzywa podgrzewane w mikrofalówce zachowują o 7% więcej witaminy C, o 20% witaminy A oraz 50% witaminy B1, niż podczas tradycyjnego gotowania w wodzie.

3. Kuchenki mikrofalowe są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia, pod warunkiem, że mikrofale nie oddziałują bezpośrednio na człowieka, dlatego specjaliści zalecają, aby co jakiś czas kontrolować szczelność drzwiczek w kuchence. Prawidłowo zamknięta mikrofalówka nie jest szkodliwa, gdyż metalowa obudowa kuchenki nie pozwala na przepływ mikrofal na zewnątrz.

4. Mikrofalówka to doskonałe miejsce wyjaławiania z bakterii – wydzielane przez nią fale usuwają 99% chorobotwórczych mikroorganizmów, nawet tych odpornych na silne środki dezynfekujące. Można w niej na przykład odkażać ściereczki i zmywaki kuchenne oraz dziecięce butelki i smoczki.

5. W kuchenkach mikrofalowych można przygotowywać najróżniejsze potrawy, ale niestety nie wszystkie. Nie należy w niej przyrządzać dań wymagających smażenia, wypieków wystających podczas pieczenia, ciast francuskich, suchych makaronów oraz jaj w skorupkach. Z powodzeniem można tu za to gotować zupy (w naczyniach żaroodpornych), ryby (to gwarancja równo ściętego białka), lekkie potrawy mięsne, sosy, desery oraz gotowe dania (zapiekanki, pizzę, frytki).

6. Potrawy przyrządzane w kuchence mikrofalowej są uznawane za zdrowsze od tych przygotowywanych w standardowy sposób, ponieważ nie trzeba do nich dodawać tłuszczu w postaci masła, oliwy czy smalcu.

7. W mikrofalówkach nie powinno się podgrzewać zamkniętych pojemników, gdyż parowanie zwiększa ciśnienie w ich wnętrzu, grożąc rozerwaniem. Ta sama zasada dotyczy również jajek!

Zobacz także:

Sprawdź, czy masz prawidłową wagę!

Bieda powoduje zmiany w mózgu

Nadia Tyszkiewicz

Polecane wideo

Komentarze (106)

Ocena: 4.92 / 5
Arths (Ocena: 5) 07.10.2017 18:53
"Co za kretynizm ...najbardziej szkodliwy to jest mózg tego który pisał ten artykuł ..drodzy państwo nawet stanie koło mikrofali jest szkodliwe a pożywienie z niej niezawiera niż poza trującymi substancjami tzw pseudo jedzeniem" Co za kretynizm? To nie stój na słońcu, bo Cię zabiją fale elektromagnetyczne, identyczne jakie emituje mikrofalówka. Do szkoły nieuki i nie pisać bzdur jak nie rozumiecie o czym piszecie.
odpowiedz
Arths (Ocena: 5) 07.10.2017 18:51
"W procesie promieniowania piecyk mikrofalowy powoduje rozpad i zmianę struktury molekuł pokarmu. Proces ten tworzy także nowe związki, tzw. związki radiacyjne połączenia niespotykane w przyrodzie. Powstają one przez rozpad molekuł, jako bezpośredni produkt promieniowania." Literatura proszę. Źródła. Badania naukowe. Słońce emituje również TE SAME promieniowanie elektromagnetyczne, więc jak to możliwe, że połączenia takie nie istnieją w przyrodzie? Sterta pseudonaukowych bzdur.
odpowiedz
Ja (Ocena: 1) 15.02.2016 20:17
W procesie promieniowania piecyk mikrofalowy powoduje rozpad i zmianę struktury molekuł pokarmu. Proces ten tworzy także nowe związki, tzw. związki radiacyjne połączenia niespotykane w przyrodzie. Powstają one przez rozpad molekuł, jako bezpośredni produkt promieniowania.
odpowiedz
Ruk (Ocena: 5) 06.09.2015 09:01
Unikać mikrofalówek - pracuje od dwóch miesięcy w gastronomii, gdzie muszę podgrzewać jedzenie w trzech mikrofalówkach - po dwóch miesiącach pracy wyglądam gorzej (podkrążone oczy), czuję się słaby i lekko odrealniony, a powodem nie jest zmęczenie, bo nie pracuję wiele godzin ... czuję jak te mikrofalówki wysysają ze mnie energię ... zawijam się z tej pracy w trosce o swoje życie
odpowiedz
gall (Ocena: 4) 04.05.2015 20:11
Jak dla mnie mikrofalówki są dla leniwych, nie interesujących się swoim zdrowiem osób.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie