Co piersi mówią o Twoim zdrowiu? Przyjrzyj im się uważnie!

Nagle zmieniły swoją wielkość? Stały się nadwrażliwe? Pojawiły się na nich włosy? Nie ignoruj tych znaków.
Co piersi mówią o Twoim zdrowiu? Przyjrzyj im się uważnie!
Fot. Thinkstock
01.07.2016

Nawet jeśli nie jesteś do końca usatysfakcjonowana wielkością czy kształtem swoich piersi - to nie powód by je ignorować. Wbrew pozorom, ich rola nie ogranicza się do uwodzenia mężczyzn i karmienia dzieci. Gruczoły sutkowe spełniają także rolę ostrzegawczą. Jeśli coś Ci dolega - najprawdopodobniej będziesz mogła to z nich wyczytać. Warto regularnie się nim przyglądać i dotykać, żeby jak najszybciej zareagować na niepokojące objawy.

O czym mowa? Twój biust reaguje na wszelkie wahania hormonalne, alergie, braki w higienie i znacznie poważniejsze dolegliwości. Zmiana wielkości, wystąpienie brodawek i innych zgrubień, podrażnienie czy nadmiar owłosienia w tym miejscu to znaki ostrzegawcze, które powinnaś umieć odczytać.

Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę. Bogatsza o tę wiedzę wykonaj proste badanie przed lustrem, które w skrajnych przypadkach może nawet uratować Ci życie!

Zobacz również: Oto dumne właścicielki GIGANTYCZNYCH implantów... Takie piersi to kalectwo? (Ekstremalne zdjęcia!)

 

choroby piersi

fot. Thinkstock

Piersi są coraz większe

Najczęstszą przyczyną jest przybranie na wadze. Kiedy tyjesz, tkanka tłuszczowa odkłada się także w biuście. Jeśli reszta ciała się nie zmieniła, a piersi nagle urosły - najprawdopodobniej winne są hormony. Może to wynikać z wahań cyklu menstruacyjnego, zmiany pigułek antykoncepcyjnych, a nawet ciąży. Nie martw się na zapas, ale lepiej wykluczyć wszystkie możliwości.

Jedna pierś jest większa od drugiej

Najprawdopodobniej taka Twoja uroda. Jeśli piersi różnią się wielkością od dłuższego czasu, raczej nie ma się czym martwić. Gorzej, kiedy jedna z nich zaczyna się powiększać nagle i bez wyraźnego powodu. Wtedy konieczne jest wykonanie mammografii, która wykluczy obecność guza w powiększonej piersi.

choroby piersi

fot. Thinkstock

Podrażnienie piersi

Nagle stały się tkliwe, swędzą lub pieką? Przyczyn może być kilka:

Alergia - możesz być uczulona na nowy kosmetyk do ciała albo metalowe fiszbiny w biustonoszu.

Nieodpowiedni stanik - piersi za bardzo przylegają do skóry brzucha, a gromadzący się pod nimi pot wywołuje stan zapalny.

Brudny biustonosz - jeśli dawno go nie zmieniałaś, lepiej zrób to teraz, bo na bieliźnie aż roi się od bakterii i grzybów.

Zobacz również: 7 typów piersi. Jakie są Twoje?

choroby piersi

fot. Thinkstock

Guzki na otoczce sutkowej

Wszelkie tego typu zmiany powinny zostać przebadane. Być może to nic groźnego, ale nikt nie może wykluczyć cysty czy nawet nowotworu. Najprawdopodobniej nie ma się czym martwić, ale wizyta u lekarza jest w tym przypadku konieczna.

Nadmiar owłosienia na sutkach

Wcześniej nie było ich wcale, a teraz regularnie musisz golić biust? Istnieje spore ryzyko, że to zespół wielotorbielowatych jajników (inaczej nazywany zespołem policystycznych jajników). Jeśli dodatkowemu owłosieniu towarzyszą nieregularne miesiączki, otyłość, trądzik, łysienie czy ból w miednicy - konieczne są badania w tym kierunku.

choroby piersi

fot. Thinkstock

Piersi są chropowate i obolałe

U wielu kobiet to zupełnie niegroźny objaw, który występuje na chwilę przed miesiączką. Inną przyczyną może być picie zbyt dużej ilości kawy i napojów gazowanych. Jeśli to nie menstruacja - postaraj się ograniczyć kofeinę i kolorowe napoje.

Wyciek mleka z piersi

Spokojnie, wcale nie musisz być w ciąży. U wielu kobiet wystarczy stymulacja sutków, by doszło do niewielkiego wycieku białej wydzieliny z piersi. Jeśli objaw występuje bez dotyku - może to wynikać z przyjmowania niektórych leków (zwłaszcza antydepresantów), które podwyższają poziom prolaktyny w organizmie.

choroby piersi

fot. Thinkstock

Zgrubienie w piersi

Łagodna cysta - zaokrąglona zmiana, miękka w dotyku, najczęściej wypełniona płynem.

Rak piersi - zmiana bardziej zbita, twarda, bolesna przy dotyku.

W obu przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza.

Prześwitujące żyły

Nie ma się czym martwić, jeśli Twoje piersi wyglądają tak od zawsze. Zachowaj jednak szczególną ostrożność, bo przy tak cienkiej skórze wzrasta ryzyko jej nowotworu.

Zobacz również: GDY BOLĄ PIERSI

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie