Kwas hialuronowy - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć!

Dlaczego to jedna z najpopularniejszych substancji w medycynie estetycznej i kosmetyce?
Kwas hialuronowy - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć!
16.06.2016

Co to jest kwas hialuronowy?

Na początku musisz wiedzieć, że kwas hialuronowy jest substancją powszechnie występującą w naszym organizmie. To biopolimer odpowiedzialny przede wszystkim za wiązanie wody w organizmie i to nie byle jakie wiązanie, bo jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać około 250 – 1000 cząsteczek wody!

W naszym ciele występuje on pod naturalną postacią soli sodowej – hialuronianu sodu, a największe jego ilości zlokalizowane są w ciele szklistym oka, mazi stawowej, powięziach, jamach ciała oraz w skórze. To właśnie kwas hialuronowy odpowiada za to, że jest ona właściwie nawilżona i jędrna. Skoro zatem kwas hialuronowy występuje w naszym organizmie, dlaczego musimy uzupełniać jego poziom? Odpowiedź jest prosta: ponieważ jego ilość zmniejsza się z wiekiem. Szacuje się, że każdego dnia 30% cząsteczek kwasu hialuronowego w naszym organizmie ulega rozpadowi, a ich miejsce zajmują nowe, z tym, że w ciągu naszego życia ich ilość stopniowo maleje. Najwięcej kwasu hialuronowego mamy w okresie niemowlęcym, a około 40 roku życia jest go już o połowę mniej. Objawia się to suchością i obwisaniem skóry, wiotczeniem i powstawaniem zmarszczek.

Czy kremy z kwasem hialuronowym działają?

Kwas hialuronowy jest składnikiem szeregu kremów,  maseczek odmładzających, przeciwzmarszczkowych i nawilżających. Każda kobieta ma na swojej półce chociaż jeden krem do twarzy, którego składnikiem jest kwas hialuronowy. Producenci kosmetyków obiecują nam spektakularne efekty po ich zastosowaniu. Prawda niestety jest nieco inna. Jak mówi dr Krzysztof Łuksza z kliniki Biogenica z Poznania (http://www.biogenica.pl).  – Należy pamiętać o tym, że stosowanie nawet najlepszych, bogatych w różne składniki aktywne kremów do twarzy to działanie na najbardziej zewnętrzną warstwę naszej skóry.  Niestety kosmetyki te nie mają wpływu na to, co dzieję się zaraz pod warstwą rogową naskórka, a tym bardziej w skórze właściwej. Co w tej sytuacji możemy zrobić? Przede wszystkim działać na głęboką warstwę skóry i to właśnie tam aplikować kwas hialuronowy. Z pomocą przychodzą nam zatem różnego typu zabiegi medycyny estetycznej, które przywracają skórze jędrność i odpowiedni poziom nawilżenia.  – Skoro kwas hialuronowy ze względu na wielkość swej cząsteczki nie wchłania się w głąb skóry, należy go tam wstrzyknąć. Dodam tylko, że mezoterapia igłowa z zastosowaniem koktajli z kwasem hialuronowym to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który daje bardzo szybko efekty i na który decydują się kobiety bez względu na wiek. – przekonuje dr K. Łuksza.

Kwas hialuronowy ma naprawdę wiele zastosowań!

Mimo że kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kosmetyków, najczęściej jednak stosuje się go podczas wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. – Preparat ten jest powszechnie używany przy przeprowadzaniu wielu zabiegów, które mają za zadanie „odmłodzić” nasz wygląd i wymodelować konkretne partie. Przede wszystkim stosuje się go przy zabiegach w obrębie twarzy – wypełnia się nim zmarszczki i bruzdy, służy do modelowania i przywracania właściwych proporcji i owalu,, sprawdza się w modelowaniu ust, nosa, żuchwy i w podnoszeniu brwi. Za pomocą kwasu hialuronowego można również niwelować cienie pod oczami.  – dodaje K. Łuksza (BIOGENICA).  

Kwas hialuronowy najczęściej wykorzystuje się do:

 • modelowania ust
 • wypełniania zmarszczek palacza
 • odmładzania okolicy ust
 • wypełniania zmarszczek
 • korekty brody i nosa
 • korekta płatka ucha
 • likwidowania cieni pod oczami
 • uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej pod oczami
 • poprawy jakości skóry na szyi, dekolcie, dłoniach czy łokciach.
 •  stosuje się w wolumetrii twarzy i dołów skroniowych, modelowaniu ciała w tym pośladków czy ogólnym nawilżaniu skóry.
 • Kwas hialuronowy ze względu na swoje doskonałe właściwości wiązania wody jest jedną z najpopularniejszych substancji używanych w kosmetyce i medycynie estetycznej. Potocznie nazywany jest eliksirem młodości, gdyż doskonale nawilża skórę, wypełnia zmarszczki, przywraca objętość i jędrność tkankom oraz zapobiega starzeniu się skóry. Jego największą zaletą jest fakt, iż jest bardzo bezpieczny dla pacjenta, a po jego zastosowaniu uzyskuje się znakomite i długotrwałe efekty odmłodzenia. Dlatego właśnie taką popularnością cieszą się zabiegi medycyny estetycznej z jego wykorzystaniem.

  Materiał zewnętrzny

  Komentarze (4)

  Ocena: 5 / 5
  alka (Ocena: 5) 14.03.2017 11:31
  U mnie sprawdziły się globulki z hialuronianem sodu, które świetnie nawilżają sfery intymne, przyśpieszają gojenie i poprawiają sprężystość śluzówki. Poleciła mi je położna po porodzie, bardzo mi pomogły. Nie są drogie, łatwo się je zakłada i nie brudzą bielizny.
  odpowiedz
  gość (Ocena: 5) 15.09.2016 13:18
  Jeśli chcecie bezpiecznie same wstrzykiwać sobie kwas to polecam szkolenie w Klinice Urody w tym zakresie. Jeśli przyjdzie z wami pacjent, to on całkiem pokrywa koszt kursu:)
  odpowiedz
  Panna na wydaniu (Ocena: 5) 30.06.2016 11:36
  ja wypełniałam kwasem bruzdy wokół ust w MTTEstetica i efekt utrymywał się u mnie chyba ponad półtora roku, robiłam tez mezoterapię z koktajlem witaminowym z kwasem. W sierpni mam swój ślub i w lipcu ponawiam wypełniania kwasem plus nawilżam usta kwasem princess volume. Będę piękną panną młodą :)
  odpowiedz
  Anonim (Ocena: 5) 22.06.2016 09:43
  Warto troszkę więcej poczytać o kwasie. Ma wiele zastosowań i jako jeden z nielicznych preparatów, faktycznie daje efekty! www.hakwashialuronowy.pl
  odpowiedz

  Polecane dla Ciebie

  Polecane wideo