12 rzeczy, których nigdy (ale to przenigdy!) nie powinnaś robić ze swoimi soczewkami!

Zwilżanie ich śliną? Niektórzy wpadają na takie pomysły. To się może źle skończyć!
12 rzeczy, których nigdy (ale to przenigdy!) nie powinnaś robić ze swoimi soczewkami!
Fot. Thinkstock
31.03.2016

Zdaniem facetów okularnice są sexy, ale my, kobiety, zdecydowanie preferujemy okulary przeciwsłoneczne. Typowe kujonki może i wyglądają na nosie stylowo, jednak generują masę problemów. Jak się umalować, by make-up dobrze wyglądał zza szkieł? Jak się uczesać, by fryzura pasowała do oprawek? Czy założyć kolczyki i opaskę na włosy, czy raczej zrezygnować z dodatkowych ozdób wokół twarzy? Każda dziewczyna z wadą wzroku doskonale zna te rozterki.

Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na szkła kontaktowe. Małe, wygodne i przede wszystkim niewidoczne – soczewki mogą nam bardzo ułatwić życie, ale pod jednym warunkiem: że będziemy się z nimi prawidłowo obchodzić.

Niestety, nie zawsze się tak dzieje. Kiedy zapomnimy o odpowiedniej higienie tego produktu, skutki mogą być opłakane, przede wszystkim dla naszego wzroku. Profesor okulistyki, Scott MacRae podpowiada na łamach elleuk.com, czego nigdy nie wolno robić ze swoimi soczewkami.

soczewki kontaktowe

Fot. Thinkstock

6. Zwilżać soczewek śliną

- Niektórzy wkładają soczewki do ust, by zwilżyć je śliną. To karygodna praktyka – ostrzega dr Scott MacRae i dodaje: - Tego typu postępowanie może zakończyć się poważną infekcją oka.

7. Zbyt długo nosić soczewek na oczach

Oczom trzeba dać odpocząć, dlatego nie wolno nosić soczewek kontaktowych po kilkanaście godzin bez przerwy.

soczewki kontaktowe

Fot. Thinkstock

8. Spać w kontaktach

Spanie w soczewkach łączy się z punktem wcześniejszym. Nasze oczy muszą się dotlenić, dlatego przed snem lub drzemką należy zdjąć szkła kontaktowe. W przeciwnym wypadku obudzisz się z zaczerwienionymi, łzawiącymi gałkami ocznymi.

9. Brudzić kontaktów kosmetykami

Jeśli zdarzy się tak, że nakładając eyeliner przy okazji maźniesz szkła, nie zostawiaj na nich kosmetyku. Zdejmij soczewkę i wymyj ją płynem. Jeśli tego nie zrobisz, produkt będzie miał stały kontakt z okiem i działał na nie drażniąco.

soczewki kontaktowe

Fot. Thinkstock

Nie wolno:

1. Dotykać szkieł kontaktowych brudnymi rękami

Nawet jeśli wydaje ci się, że twoje dłonie są czyste, znajdują się na nich setki mikroskopijnych bakterii. Dlatego zawsze (!) przed dotknięciem soczewek, porządnie wyszoruj ręce. W przeciwnym wypadku bakterie dostaną się najpierw do kontaktów, a potem do twoich gałek ocznych.

2. Trzymać płynu do szkieł kilka dni w pojemniku

Wiele osób robi tak z oszczędności. Płyn do szkieł nie jest najtańszym produktem, lecz w tym wypadku oszczędzanie może się dla nas źle skończyć. Płyn powinien być używany jednorazowo, to znaczy każdego ranka, kiedy zakładasz na oczy soczewki, wylej z pojemników płyn, w którym leżały. W przeciwnym wypadku nagromadzi się w nim masa bakterii, które następnie przejdą na szkła kontaktowe.

3. Wysuszać szkieł

Upewnij się, że twoje soczewki nie są zbyt przesuszone. Jeśli tak – może się to skończyć owrzodzeniem rogówki.

soczewki kontaktowe

Fot. Thinkstock

4. Rezygnować z codziennego mycia soczewek

W ciągu dnia na kontaktach gromadzi się masa mikroskopijnych pyłków i zanieczyszczeń. Dlatego codziennie przed włożeniem ich do pojemników z płynem powinnaś położyć je na czystej dłoni, wylać na nie odrobinę wyżej wspomnianego płynu i delikatnym ruchem palca wskazującego drugiej ręki je przemyć. Dopiero po tej czynności włóż je do pojemników.

5. Rezygnować z mycia pojemnika

Nawet jeśli umyjesz szkła kontaktowe, włożenie ich do brudnego pojemnika i tak spowoduje, że przylepią się do nich bakterie. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu czyść pojemnik wodą i delikatnym mydłem i zostawiaj go do całkowitego wyschnięcia.

Zobacz także: Kobieta zamówiła soczewki kontaktowe przez Internet. Dwa dni później straciła oko!

soczewki kontaktowe

Fot. Thinkstock

10. Nosić szkieł przy zapaleniu spojówek

Twoje oczy są zaczerwienione? Zrezygnuj z soczewek na rzecz okularów, ponieważ tylko pogorszysz stan swoich oczu. Narazisz się na łzawienie, ból i nieznośne pieczenie. Tego byś nie chciała, prawda?

11. Pływać w szkłach

Nigdy nie wchodź do basenu, sauny czy morza w szkłach kontaktowych. Woda, która dostanie się do soczewek sprawi, że staną się niebezpiecznym siedliskiem bakterii. Stąd już tylko krok do problemów z widzeniem.

12. Pocierać oczu

Tarcie oczu, na których są soczewki, może mieć poważne skutki, zwłaszcza jeśli robisz to nagminnie i brudnymi rękami. W najgorszym przypadku taka praktyka może się skończyć… przeszczepem rogówki!

Zobacz także: Makijaż dla okularnicy. Co zrobić by twoje oczy wyglądały na większe?

Komentarze (14)

Ocena: 4.71 / 5
Anonim (Ocena: 3) 02.04.2016 11:19
Plywalam w soczewkach wieeele razy, czym z okularami do pływania czasem bez., żyje i ja i one. Nie wyobrażam sobie inaczej przy wadzie -3.75
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 31.03.2016 17:50
nie mówię o tych sieciówkach VE tam rzeczywiście jest drożyzna
odpowiedz
marietta (Ocena: 5) 31.03.2016 14:55
wiecie co, ja zakładam soczewki, dopiero po nałożeniu makijażu.. wiem, że zalecane jest, aby robić to na odwrót, jednak kiedy nakładałam make-up już z soczewkami na oczach to zdarzało się, że miałam mgłę przed oczami itp... trochę dziwne, mam nadzieję, że mi to nie zaszkodzi.. wieczorem natomiast najpierw zdejmuję soczewki, a potem zmywam make-up.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 3) 31.03.2016 14:24
Akurat po to są między innymi soczewki, żeby uprawiać w nich sport, w tym pływanie. A jama ustna i ślina to i tak najlepsze rozwiązanie kiedy nie mamy kropli/płynu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.03.2016 11:57
Ja nie wyobrażam sobie iść pływać (fakt chodzę na basen czy pływam w morzu/jeziorze raczej rzadko) bez soczewek bo mam wadę -3,25 więc po prostu bez okularów / soczewek bardzo słabo widzę ale zakładam okulary do pływania :) no i soczewki noszę raczej rzadko (głównie w lato jak świeci słońce i chce założyć okulary przeciwsłoneczne albo jak idę pływać) więc nie myje ich codziennie jak sobie leżą umyte w płynie w pojemniku. W ogóle to wygodniej mi jakoś w okularach i lepiej chyba wyglądam jak mam je na nosie. Soczewki kupuje w Rossmannie ale nie są jakieś super. Możecie polecić jakieś dobre, w miarę niedrogie które sprawdzą się właśnie w takim noszeniu raz na jakiś czas?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo