Jak wpływa na Ciebie (i Twoje sny) pozycja spania?

To, czy śpisz na boku lub plecach ma ogromny wpływ na zdrowie i... to, o czym śnisz.
Jak wpływa na Ciebie (i Twoje sny) pozycja spania?
fot. Thinkstock
28.01.2016

Nawet jeśli wydaje Ci się, że masz całe życie pod kontrolą, na własny sen nie masz prawie żadnego wpływu. Organizm sam podpowiada, kiedy powinnaś odpocząć, a także w jakiej pozycji. To nie Ty decydujesz, czy będziesz spać na plecach, a może jednak na lewym boku. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań i potrzeb. Tobie pozostaje jedynie to obserwować i wyciągać wnioski. Tak – pozycja spania sporo o nas mówi, a nawet może być zwiastunem kłopotów.

Dziennikarka portalu „Daily Mail” przyjrzała się badaniom na temat ułożenia ciała w czasie snu. Okazuje się, że pozycja jaką przyjmujesz w czasie wypoczynku może wpływać na niektóre dolegliwości zdrowotne oraz... marzenia senne. Jeśli chcesz uniknąć zgagi i przerażających koszmarów – koniecznie powinnaś o tym wiedzieć. Jak się ułożyć, żeby na nic nie narzekać?

Poznaj fakty udowodnione naukowo. I spróbuj zapanować nad swoim ciałem w czasie snu, co wcale nie będzie łatwe...

 

pozycja spania

fot. Thinkstock

SPANIE NA LEWYM BOKU

 

Jeśli wciąż narzekasz na zgagę, czyli pieczenie w przełyku, powinnaś zmusić swoje ciało do spania właśnie na lewym boku. Udowodniono, że pozycja ta wpływa pozytywnie na dolegliwości tego typu, które zazwyczaj dokuczającą o wiele bardziej nocą. Nie do końca wiadomo, jak to działa, ale... działa.

Z badań przeprowadzonych jakiś czas temu w Turcji wynika, że osoby śpiące na lewym boku o wiele częściej budzą się z krzykiem. Aż 40 procentom z nich regularnie śnią się koszmary, w porównaniu z zaledwie 14 proc. śpiących na prawym boku.

pozycja spania

fot. Thinkstock

SPANIE NA PLECACH

 

Tę pozycję powinny polubić zwłaszcza osoby, które narzekają na bóle kręgosłupaSpanie na plecach z odpowiednio dopasowaną poduszką pod głową i dodatkową pod kolanami znacznie zmniejsza dolegliwości. To nie koniec pozytywów – udowodniono także, że oszczędzając twarz (która w tej pozycji nie dotyka poduszki), nie marszczysz się tak bardzo i szybko, jak osoby śpiące na boku.

Istnieją także przeciwskazania. Badania wykazały, że ludzie śpiący na plecach zdecydowanie częściej chrapią, a nawet cierpią z powodu bezdechu sennego. Wszystko przez to, że w tym położeniu język zatyka gardło i utrudnia oddychanie.

pozycja spania

fot. Thinkstock

SPANIE NA BRZUCHU

 

Ta pozycja jest szczególnie polecana po obfitym posiłku, kiedy czujesz się ociężała. Śpiąc na brzuchu twoje ręce układają się w bardzo swobodnej pozycji, a organy wewnętrzne wracają na swoje miejsce. To nie koniec zalet – wykazano, że ludzie wypoczywający w ten sposób miewają najbardziej ekscytujące sny. Także te o charakterze erotycznym...

Przy okazji to kiepska pozycja dla całego układu szkieletowego człowieka i narządów ruchu. Twoje ciało spoczywa na brzuchu, ale głowa jest nienaturalnie odwrócona w jedną ze stron, co może doprowadzić do bólu szyi czy karku. Zwiększa także dolegliwości bólowe w plecach i utrudnia prawidłowe oddychanie.

pozycja spania

fot. Thinkstock

SPANIE NA PRAWYM BOKU

 

Pozycja idealna dla wszystkich osób z nadciśnieniem tętniczym. Śpiąc na prawym boku sprawiasz, że Twoje serce po lewej stronie ma nieco więcej miejsca i nie jest narażone na ucisk. Inne badania wykazały, że dzięki takiemu ułożeniu ciała zmniejsza uszkodzenia mózgu, co może uchronić przed np. chorobą Alzheimera.

O spaniu na prawym boku powinny zapomnieć kobiety w zaawansowanej ciąży. Badania wykazały, że może się to wiązać z większym ryzykiem przedwczesnego porodu.

A w jakiej pozycji Ty zasypiasz najczęściej?

Komentarze (8)

Ocena: 4.63 / 5
tekla (Ocena: 4) 04.02.2016 00:33
Artykuł byłby ciekawszy jeśli napisano by jaka pozycja wpływa na jaki sen.A tak sami musimy do tego dojść.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 4) 29.01.2016 01:17
Ja zwykle śpię na prawym boku i mam totalnie surrealistyczne sny... ;-)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2016 22:12
Mi najlepiej zasypia się na boku. Od wakacji na prawym boku w nocy, a około 4-7 rano na lewym. :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 4) 28.01.2016 11:48
mi zazwyczaj śnią się koszmary kiedy śpię na plecach... dziwne
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2016 11:10
Na brzuchu. Nie umiem inaczej zasnąć.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo