Siedzący tryb życia - jak bardzo Ci szkodzi? (Tyjesz, słabniesz, chorujesz...)

Siedzimy w szkole, pracy, domu... A to szkodzi zdrowiu. Czy wiesz, co ci grozi?
Siedzący tryb życia - jak bardzo Ci szkodzi? (Tyjesz, słabniesz, chorujesz...)
fot. Thinkstock
26.11.2015

Aż 70 proc. czynnej zawodowo ludności wykonuje pracę siedzącą. Problem w tym, że po przyjściu do domu też najczęściej siedzimy. Jeśli życie mija ci w pozycji siedzącej, a do sportu się nie garniesz, uważaj, bo twoje zdrowie jest zagrożone. Zacznijmy od tego, że człowiek nie został stworzony do siedzenia – taka pozycja nie jest naturalna dla jego kręgosłupa; podczas siedzenia z wyprostowanymi plecami na kręgosłup wywierany jest nacisk o sile ponad 140 kg, a gdy pochylisz się do przodu – ponad 170! Im bardziej się garbisz, tym nacisk na kręgosłup jest większy.

Szacuje się, że w pozycji siedzącej spędzamy średnio… 10 lat życia. Trudno się dziwić, że co drugi Polak skarży się na bóle kręgosłupa, w tym masa nastolatków. Bóle tej części ciała są przyczyną 20 proc. nieobecności chorobowych, co stanowi drugą, po przeziębieniach, najczęstszą przyczynę absencji.

Nie ma wątpliwości, że siedzący tryb życia szkodzi zdrowiu. – Taka postawa osłabia mięśnie i więzadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji i w następstwie prowadzi do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa – mówi dr n. med. Hanna Stankowiak-Kulpa z poznańskiego szpitala Med Polonia. To właśnie bóle pleców są pierwszym sygnałem, który wysyła nam przeciążony organizm. Brak ruchu i przeciążenia związane z siedzeniem osłabiają mięśnie oraz więzadła, które utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji.

Udowodniono w badaniach, że siedzący tryb życia stanowi czynnik ryzyka dla rozwoju wielu chronicznych schorzeń, wśród których należy wymienić przede wszystkim choroby sercowo-naczyniowe stanowiące główną przyczynę zgonów w świecie zachodnim. Siedzący tryb życia prędzej czy później prowadzi do rozwoju chorób. Specjaliści alarmują, że wszelkie wady postawy u dzieci spowodowane są właśnie nadmiernym siedzeniem. Nieleczone powodują dolegliwości bólowe, skrzywienie kręgosłupa, schorzenia kolan, płaskostopie, a nawet nerwowość i rozdrażnienie.

siedzący tryb życia

fot. Thinkstock

Tyjesz, słabniesz, chorujesz

Siedzący tryb życia sprzyja tyciu. Gdy przyswajasz więcej kalorii niż spalasz, przybierasz na wadze. To zatem oczywiste, że nadmierne siedzenie związane jest ze współczesną plagą otyłości. Osłabione mięśnie brzucha spowalniają metabolizm, co może skutkować tzw. syndromem jelita leniwego. Pojawiają się wtedy problemy z trawieniem, zaparcia, wzdęcia, uczucie przelewania i ociężałości w brzuchu. W organizmie zaczynają zalegać toksyny. Problem nasila się, jeśli do tego stosujesz niedbałą dietę.

Siedzenie prowadzi również do rozwoju osteoporozy, deformacji kręgosłupa, cukrzycy. Bóle głowy, pogorszenie samopoczucia, uczucie osłabienia i rozbicia także związane są z siedzącym trybem życia. Cały organizm zaczyna słabnąć i chorować, gdy zbyt dużo siedzisz. Również rwa kulszowa, lumbago (postrzał) czy dyskopatia spowodowane są nadmiernym siedzeniem. Do tego mogą dojść hemoroidy, żylaki, cellulit. Siedzący tryb życia uważa się ponadto za jedną z przyczyn problemów z płodnością, z którą zmaga się ponad 2,5 mln Polaków!

siedzący tryb życia

fot. Thinkstock

Gdy ból pleców jest dotkliwy i nie mija, trzeba wybrać się do lekarza. Ulgę przyniesie leczniczy masaż, a w przypadku poważniejszych zwyrodnień może być zalecana rehabilitacja. W przypadku bólu kręgosłupa zaleca się także wykonanie badania metodą McKenziego. – Ta metoda opiera się na diagnozie postawionej po przeprowadzeniu szczegółowych badań opracowanych na podstawie specjalnych protokołów przygotowanych oddzielnie dla każdego odcinka kręgosłupa, a także kończyn. Zwraca się w niej uwagę na objawy bólowe oraz ich zmianę na skutek ruchów testujących – mówi dr n. med. Hanna Stankowiak-Kulpa. – Choć takie badanie trwa od 1,5 do 2 godzin, jest niezwykle skuteczne i umożliwia wykrycie wielu schorzeń szybciej niż zrobią to skomplikowane i drogie urządzenia typu rezonans magnetyczny czy tomografia.

EPN

siedzący tryb życia

fot. Thinkstock

Ruch to zdrowie!

Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna – badania przeprowadzone w ostatnich 20 latach potwierdziły istnienie zależności pomiędzy aktywnością fizyczną a spadkiem przedwczesnej umieralności, niezależnie od przyczyn. Ruch odpowiada za prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, zdrowe serce, prawidłową masę ciała, dobre samopoczucie. Dzięki aktywności fizycznej spada ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, otyłość, niektóre rodzaje nowotworów czy choroby serca. Dzięki ruchowi tętnice stają się czystsze, płuca sprawniejsze, a krew ma prawidłowe parametry.

Ruszać trzeba się codziennie. Pamiętaj, że aktywność fizyczna to nie tylko ćwiczenia. To również wszelkie czynności, których nie robisz na siedząco. Jest wiele sposobów na to, by więcej się ruszać. Kilka przykładów: jeśli tylko możesz, zrezygnuj ze środków lokomocji i jak najczęściej chodź pieszo; sprzątanie czy praca w ogródku to również ruch; przygarnij psa i wychodź z nim na spacery; parkuj dalej od sklepu i zmuszaj się do przejścia większych odległości; jeśli pracujesz przy biurku, wstawaj za każdym razem, gdy ktoś do ciebie dzwoni, a zamiast wysyłać maile do koleżanki zza ściany, przejdź się do niej. Do tego powinnaś dołożyć ćwiczenia fizyczne, a szybko zauważysz poprawę!

siedzący tryb życia

fot. Thinkstock

Co jeszcze możesz dla siebie zrobić?

- Korzystaj ze schodów zamiast z windy.

- Nie unikaj lekcji w-f-u!

- Ćwicz w domu, korzystając z treningów za darmo udostępnionych w internecie.

- Gdy ktoś wysyła cię po zakupy, nie kręć nosem: potraktuj to jako dodatkową formę ruchu, częściowo na świeżym powietrzu.

- W niedzielę wybierz się z rodziną albo przyjaciółmi do lasu, na długi spacer albo odwiedźcie (piechotą) bliskich.

- Zadbaj o prawidłowe miejsce pracy przy biurku. Siedź wyprostowana, nie garb się.

- Jeśli dużo siedzisz, kup specjalną poduszkę korekcyjną, która pomoże odciążyć kręgosłup.

- Podczas przerwy reklamowej wstań z kanapy i zrób kilka skłonów, pajacyków, przejdź się po mieszkaniu itp.

- Koleżanka chce wyciągnąć cię na kijki albo na basen? Nie zasłaniaj się brakiem czasu, nadwagą, brakiem odpowiedniego stroju, przeziębieniem. Przeziębieni Skandynawowie zamiast leżeć pod kocem, idą się poruszać. Nic dziwnego, że należą do najzdrowszych w Europie!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Anapolis (Ocena: 5) 26.11.2015 14:50
Chciałabym nadmienić, że stojąca praca/ tryb życia także nie jest zdrowy i owocuje np żylakami... Jak zwykle, trzeba znaleźć jakiś złoty środek. Co za dużo, to nie zdrowo. Tyczy się wszystkiego.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie