Dlaczego tyjesz? (Wcale nie dlatego, że za dużo jesz. Poznaj inne powody nagłego tycia!)

Chciałabyś czuć się i wyglądać dobrze, tymczasem zauważyłaś, że od pewnego czasu zaczęłaś przybierać na wadze. Dlaczego?
Dlaczego tyjesz? (Wcale nie dlatego, że za dużo jesz. Poznaj inne powody nagłego tycia!)
02.11.2015

Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa, brzmi: bo za dużo jesz. Gdy liczba spożytych kalorii przewyższa liczbę kalorii spalonych, przybierasz na wadze. Analogicznie, by schudnąć, spalonych kalorii musi być więcej niż dostarczonych organizmowi. Przeanalizuj swój jadłospis, bo często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych kalorii spożywamy – a to one powodują tycie. Może zajadasz stres? Podjadasz między posiłkami? Urządzasz sobie wycieczki do lodówki późnym wieczorem i nocą? To wszystko może przyczynić się do odkładania tkanki tłuszczowej. Batoniki, które zjadasz między lekcjami, fast foody w porze lunchu, chipsy zajadane przy komputerze albo przed telewizorem, jeśli nie zostaną spalone, sprawiają, że zaczynasz tyć.

Zajadanie stresu jest szczególnie częste wśród nastolatek. Bardzo często ma to związek z nieakceptowaniem swojego wyglądu, co, według statystyk, dotyczy miażdżącej większości młodych Polek. – Dziewięćdziesiąt procent polskich dziewczyn uważa się za brzydkie. Nie akceptują swojego wyglądu i ciała. Polki są piękne dla obcokrajowców, ale już same dla siebie – nie. Brak akceptacji prowadzi do zaburzeń odżywiania, dlatego coraz więcej młodych dziewczyn wpada w anoreksję, bulimię i kompulsywne jedzenie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Sztyler-Turovsky, psychodietetyk i autorka książki „Nastolatki na głodzie”.

Jeśli do tego dochodzą problemy w szkole lub w domu, poczucie niezrozumienia i wyobcowania, młoda osoba zaczyna szukać pocieszenia w jedzeniu, zajada stres, czyli dostarcza organizmowi więcej kalorii niż trzeba. Niechęć do aktywności fizycznej nie pozwala pozbyć się tkanki tłuszczowej. Nastolatka tyje, więc tym bardziej unika lekcji wychowania fizycznego czy treningu – pojawia się błędne koło, z którego bardzo trudno się wyrwać.

Zaburzenia, które powodują tycie

Na młode osoby czyha jeszcze jedna pułapka, która może spowodować przybieranie na wadze: zarywanie nocy. Potwierdzono badaniami, że brak snu zaburza metabolizm i wiąże się z tyciem.

too fat

Jeżeli tyjesz, a wykluczyłaś wszystkie z możliwych wymienionych wcześniej powodów, przyczyna może być jeszcze inna. Na przykład rzucanie palenia. Z obserwacji ekspertów wynika, że na tycie po rozstaniu z nałogiem skarży się aż 80-90 proc. osób! W tym mechanizmie nie ma jednak żadnych haczyków – tyjesz, bo po rzuceniu papierosów zaczynasz więcej jeść. Pojawia się stres związany z wychodzeniem z nałogu. Zaczynasz intensywniej odczuwać smaki i zapachy, a to zaostrza apetyt. Poza tym papieros wielu osobom zastępuje posiłek… Inna sprawa, że palacze najczęściej mają kiepską wydolność i nie są aktywni fizycznie, co wiąże się z tym, że nie spalają nadprogramowych kalorii.

Co powinnaś zrobić, jeśli problem dotyczy ciebie?

- Musisz znaleźć przyczynę, która powoduje tycie – i pozbyć się jej ze swojego życia. Warto o problemie porozmawiać z kimś zaufanym, kto pomoże ci zrobić pierwszy krok ku zdrowiu i lepszemu samopoczuciu.

 

too fat

- Nie bierz żadnych leków bez konsultacji lekarskiej – szczególnie tych wydawanych na receptę (które dała ci koleżanka, siostra, mama).

- Wykonuj regularne badania profilaktyczne. Myślisz, że jesteś okazem zdrowia? Doskonale, upewnij się jednak, że potwierdzają to wyniki badań. Wiele chorób jest podstępnych, a w porę rozpoznane, będzie można szybko i bezboleśnie wyleczyć.

- Ruszaj się – aktywność fizyczna jest zalecana każdemu, bez względu na stan zdrowia, wagę, wiek czy płeć (trzeba tylko dobrać właściwy dla siebie rodzaj treningu). Podkręca metabolizm, usprawnia funkcjonowanie całego organizmu, chroni przed chorobami i poprawia humor.

 

too fat

- Pamiętaj, że metabolizm zmienia się z wiekiem, więc to, co mogłaś bezkarnie jeść jako nastolatka, teraz, gdy dobiegasz trzydziestki, może szybko odłożyć się w postaci tkanki tłuszczowej.

- Jeśli nie umiesz kontrolować tego, co jesz, zapisuj wszystko, co zjadłaś w ciągu dnia. Wszystko oznacza, że do dzienniczka wpisuje się również puszkę coli czy czekoladowego cukierka.

- Nie panujesz nad swoim metabolizmem, odżywiasz się nieregularnie, coraz bardziej tyjesz? Spotkaj się z dietetykiem – specjalista ułoży dla ciebie dietę (dopasowaną do stanu twojego zdrowia i stylu życia), dzięki czemu odchudzanie będzie skuteczne i bezpieczne.

EPN

too fat

Młodzi często niedosypiają – bo wolą w tym czasie się pouczyć albo spotkać ze znajomymi. Z drugiej strony przybywa Polaków cierpiących na bezsenność i skarżących się na problemy z zasypianiem. A amerykańscy uczeni alarmują, że sen krótszy niż sześć godzin na dobę może rozregulować apetyt i w efekcie spowodować tycie. Badanie wykazało, że gdy jesteśmy niewyspani, zjadamy więcej w ciągu dnia – głównie dlatego, że niedostatek snu zwiększa aktywność neuronów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu.

Wspomniana bezsenność to jedno z zaburzeń, które prowadzą do tycia. Kolejnym jest niedoczynność tarczycy, którą diagnozuje się u wielu młodych kobiet. Niedoczynność tarczycy to choroba podstępna, bo daje niejednoznaczne objawy, które możemy pomylić chociażby ze zwykłym przemęczeniem. Osoby z niedoczynnością tarczycy szybko się męczą, stale odczuwają zimno, cierpią na zaparcia, wypadają im włosy, mają słabe paznokcie, suchą skórę i nieregularne miesiączki, są rozchwiane emocjonalnie i czują się ciągle zmęczone. A do tego tyją. Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za metabolizm – jej niedoczynność sprawia, że zaczynasz przybierać na wadze, nawet pomimo stosowania diety. Upewnij się, czy z twoją tarczycą wszystko w porządku, i zrób sobie badanie TSH (z krwi).

too fat

Inne choroby, które mogą mieć niekorzystny wpływ na twój wygląd, to zespół policystycznych jajników, depresja (choroba cywilizacyjna, której częstotliwość występowania osiągnęła rozmiary epidemii), choroby trzustki, menopauza, zespół Cushinga, cukrzyca typu 2, niedobór magnezu w diecie.

Czy bierzesz jakieś leki?

Z niektórymi chorobami związane jest przyjmowanie leków – część preparatów również może powodować tycie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują antydepresanty; tycie może być skutkiem ubocznym ich zażywania. Podobnie rzecz ma się z lekami na astmę (mogą potęgować apetyt), lekami uspokajającymi, przeciwpadaczkowymi, preparatami na nadciśnienie oraz sterydami. Niektóre kobiety skarżą się, że zaczęły tyć, odkąd rozpoczęły przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Rozwiązanie? Jeśli przyjmujesz jakieś lekarstwa, omów sprawę z lekarzem, bo preparat prawdopodobnie został źle dobrany. Powinna pomóc zmiana leku na inny.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
Anonim (Ocena: 1) 02.11.2015 12:06
inteligentne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie