Śnią Ci się koszmary?

Kolejna noc z głowy. Powód? Okropny sen, który wytrącił cię z równowagi. Warto wiedzieć, dlaczego śnią się koszmary.
Śnią Ci się koszmary?
23.10.2015

Sen powinien zapewnić nam niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania odpoczynek. Niestety zdarza się – niektórym bardzo często – że zamiast wypocząć, wybudzają się kilka razy w ciągu nocy, a rankiem czują się okropnie. Wszystkiemu winne są koszmary. Czasem sny są tak przykre, że budzimy się z płaczem albo krzykiem. I nie możemy zasnąć przez resztę nocy. Skutek taki, że jesteśmy niewyspane, w kiepskim nastroju, a przez resztę dnia nieefektywne.

Na koszmary skarżą się przede wszystkim dzieci, a okazyjnie śnią się one również dorosłym. Ich tematyka bywa różna: najczęściej śni nam się spadanie, wypadanie zębów, wojna, śmierć bliskich, zjawy i duchy, topienie się, potwory, brak możliwości ucieczki (paraliż), zwierzęta wywołujące w nas strach. Mogą być to również sny o treści samobójczej albo kryminalnej.

Koszmary pojawiają się w fazie REM – jest to trzecia faza snu; występują w niej szybkie ruchy gałek ocznych (stąd nazwa: REM – ang. Rapid Eye Movement). W fazie REM następuje wysoka aktywność mózgu, co ma związek z występowaniem marzeń sennych, w tym koszmarów.

Skąd ten horror?

Występowanie koszmarów u dzieci wiąże się prawdopodobnie z kształtowaniem się sumienia i poczucia winy. Często bywają również reakcją dziecka na problemy rodzinne czy urazy psychiczne. U dorosłych bywa podobnie – koszmary pojawiają się, gdy coś nas dręczy, mamy rozterki i problemy. Wydaje się, że właśnie stres w dużej mierze odpowiada za występowanie koszmarów. Nierozwiązany konflikt, trudna sytuacja rodzinna czy materialna, przykre doświadczenie mogą spowodować występowanie koszmarów.

Koszmar może przyśnić się dziecku przed pierwszym dniem w nowej szkole, a dorosłemu – przed pierwszym dniem w nowej pracy (tak wynika z badań uczonych z American Academy of Sleep Medicine). Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych koszmary mogą pojawić się po obejrzeniu brutalnego, przerażającego filmu (horroru, kryminału) czy wysłuchaniu mrożącej krew w żyłach historii.

Miles Aldridge

Rady na dobry sen

Żeby dobrze przespać noc, nie wybudzać się i odpocząć w ciągu tych kilku godzin, należy zadbać o higienę snu i pamiętać o paru zasadach. Przede wszystkim powinniśmy kłaść się i wstawać o jednakowych porach. Oznacza to, że stałych godzin zasypiania i pobudki trzeba się trzymać również w weekend, bo wstawanie w dni robocze o szóstej, a w weekend o jedenastej nie wpływa korzystnie na zdrowie (oczywiście to naturalne, że w wolne dni lubimy sobie pospać, chodzi jedynie o to, aby z odsypianiem nie przesadzać).

Bardzo ważne są odpowiednie warunki w sypialni. Pokój, w którym śpisz, powinien przypominać jaskinię: musi być w nim ciemno i nie za gorąco. Wywietrz go przed snem i staraj się w nocy nie przegrzewać.

Wieczorami nie należy się objadać – zjedz lekką kolację maksymalnie na trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Sięgnij po jogurt, garść orzechów, twarożek, lekką kanapkę. Daruj sobie natomiast słodycze, potrawy smażone, solidnie doprawione i ciężkostrawne. Dobrą praktyką jest wypicie na dobranoc szklanki ciepłego mleka albo ziołowej herbaty, która pomoże ci się wyciszyć i uspokoić.

Miles Aldridge

Naukowcy z American Academy of Sleep Medicine nie mają wątpliwości, że u dorosłych koszmary zwykle mają związek z naszą psychiką – pojawiają się jako reakcja na złość czy depresję. Na występowanie koszmarów szczególnie narażone są osoby w dołku psychicznym, zranione, czujące się samotnie.

W 2014 roku amerykańscy uczeni przeprowadzili badania, których wyniki trafiły do specjalistycznego magazynu „Sleep Medicine”. Okazało się, że osoby niewidome czterokrotnie częściej miały koszmary niż osoby widzące. Zdaniem uczonych ma to związek z emocjami, jakich doświadczamy w ciągu dnia: niewidomi miewają częste obawy związane z codziennym funkcjonowaniem, co wpływa na aktywność ich mózgu w nocy.

Miles Aldridge

Zaskoczeniem może być natomiast fakt, że koszmary często pojawiają się wtedy, gdy przed snem zjemy coś kalorycznego albo ciężkostrawnego. Spożywanie takich posiłkach w późnych porach zwiększa aktywność mózgu i podkręca metabolizm. Skutek taki, że w twoim umyśle zaczynają pojawiać się niesamowite obrazy, które zaburzają odpoczynek i przerywają sen. Ciekawostką może być fakt, że zdaniem naukowców koszmary mogą pojawić się wskutek zjedzenia konkretnego produktu (nazywa się to specyficznym rodzajem alergii). Przykładowo: niektórzy mogą mieć koszmary po zjedzeniu krewetek, orzechów czy lodów, choć na co dzień jedzą je z apetytem. Jeśli więc masz za sobą ciężką noc, spróbuj sobie przypomnieć, co zjadłaś na kolację.

Również nadużywanie alkoholu i leków oraz zażywanie narkotyków mogą pobudzać aktywność mózgu, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia koszmarów.

Miles Aldridge

Przed snem warto się zrelaksować: wziąć kąpiel, posłuchać spokojnej muzyki, poczytać książkę. Niech jednak nie będzie to kryminał czy horror. Nie zaleca się oglądania telewizji przed snem. Badania naukowe dowiodły ponadto, że jakość snu znacząco obniża wieczorne korzystnie z nowoczesnych urządzeń emitujących intensywne światło takich jak smartfon, laptop czy tablet.

Pamiętaj, że jakość snu jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Nieprzespana noc i występowanie koszmarów nie tylko sprawiają, że czujesz się zmęczona i masz kiepski nastrój – zaburzenia snu związane są ponadto z występowaniem otyłości, depresji i chorób serca. Dlatego jeśli od dłuższego źle sypiasz i nie umiesz poradzić sobie z tym problemem, wybierz się do poradni leczenia zaburzeń snu.

EPN

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.10.2015 21:14
A mi często się śni, że ruszają mi się zęby. Są to bardzo realistyczne sny, że czasem nie wiem czy to się dzieje naprawdę czy to sen...A raz w żuciu miałam tak, że widziałam siebie jak śpię w swoim pokoju, stałam obok...ktoś mi powiedział, że to moja dusza wyszła ze mnie, dlatego wszystko widziałam, szczególnie siebie, można się pośmiać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.10.2015 21:53
A mi się często śni, że jestem w szkole, a dokładnie w liceum. Mimo, że maturę zdałam już 8 lat temu i skończyłam już studia. Śnią mi się kartkowki, sprawdziany. Nie cierpię zwłaszcza sprawdzianów z matematyki- nie lubiłam, nie rozumiałam. I z historii, mimo, że lubiłam i czytałam dużo książek historycznych i miałam dużą wiedzę to baba od historii nie mogła tego znieść i celowo mi zanizala oceny. Ile razy było tak, że ją poprawialam, bo mylily jej się daty... Ostatnio dość często mi się śni, że wymiotuje. Raz nawet krwią zwymiotowalam i wypadł mi ząb mądrości. Śni mi się też, że biorę ślub, chociaż nie jestem w związku i że rodze dziecko. Często też śnią mi się zmarli z rodziny i znajomych. Zachowują się tak jakby żyli dalej i wcale nieumarli. Ciekawe co te wszystkie sny znaczą?
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 23.10.2015 20:15
Mi najczesciej sni sie jeden i ten sam koszmar - ze jestem w samolocie i samolot zaczyna spadac.. Wiem, ze za niedlugo umre, ale zawsze budze sie zanim samolot uderzy w ziemie. Strasznie realistyczny ten sen, budze sie cala zalana potem i serce bije mi bardzo szybko.. Coz, pewnie to dlatego ze ciagle podrozuje samolotem a do dzisiaj to jest jeden z najwiekszych moich lekow..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.10.2015 14:39
Mi to się w życiu śniło tak wiele koszmarów, że ciężko jest mi wybrać ten najgorszy. Przynajmniej raz w miesiącu musi mi się przyśnić coś naprawdę okropnego, że ktoś mnie goni, torturuje, chce zabić, że nie jestem w stanie uciec. Jacyś psychopaci mi się śnią, albo, że ktoś z bliskich umiera, że facet zdradza na mnie na moich oczach i setki innych rzeczy. Jestem dość emocjonalną osobą ( choć na pozór w miarę chłodną, dużo zostawiam "dla siebie" ) i to może dlatego.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.10.2015 11:46
Przyśniła mi się moja chora córeczka, która powiedziała "mamusiu nie martw się, teraz już będzie dobrze, nic mnie nie boli". Obudziłam się przerażona kilka minut po 4 nad ranem, a chwilę później dostałam telefon ze szpitala, że moja córka zmarła.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo