Śnią Ci się koszmary?

Kolejna noc z głowy. Powód? Okropny sen, który wytrącił cię z równowagi. Warto wiedzieć, dlaczego śnią się koszmary.
Śnią Ci się koszmary?
23.10.2015

Sen powinien zapewnić nam niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania odpoczynek. Niestety zdarza się – niektórym bardzo często – że zamiast wypocząć, wybudzają się kilka razy w ciągu nocy, a rankiem czują się okropnie. Wszystkiemu winne są koszmary. Czasem sny są tak przykre, że budzimy się z płaczem albo krzykiem. I nie możemy zasnąć przez resztę nocy. Skutek taki, że jesteśmy niewyspane, w kiepskim nastroju, a przez resztę dnia nieefektywne.

Na koszmary skarżą się przede wszystkim dzieci, a okazyjnie śnią się one również dorosłym. Ich tematyka bywa różna: najczęściej śni nam się spadanie, wypadanie zębów, wojna, śmierć bliskich, zjawy i duchy, topienie się, potwory, brak możliwości ucieczki (paraliż), zwierzęta wywołujące w nas strach. Mogą być to również sny o treści samobójczej albo kryminalnej.

Koszmary pojawiają się w fazie REM – jest to trzecia faza snu; występują w niej szybkie ruchy gałek ocznych (stąd nazwa: REM – ang. Rapid Eye Movement). W fazie REM następuje wysoka aktywność mózgu, co ma związek z występowaniem marzeń sennych, w tym koszmarów.

Skąd ten horror?

Występowanie koszmarów u dzieci wiąże się prawdopodobnie z kształtowaniem się sumienia i poczucia winy. Często bywają również reakcją dziecka na problemy rodzinne czy urazy psychiczne. U dorosłych bywa podobnie – koszmary pojawiają się, gdy coś nas dręczy, mamy rozterki i problemy. Wydaje się, że właśnie stres w dużej mierze odpowiada za występowanie koszmarów. Nierozwiązany konflikt, trudna sytuacja rodzinna czy materialna, przykre doświadczenie mogą spowodować występowanie koszmarów.

Koszmar może przyśnić się dziecku przed pierwszym dniem w nowej szkole, a dorosłemu – przed pierwszym dniem w nowej pracy (tak wynika z badań uczonych z American Academy of Sleep Medicine). Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych koszmary mogą pojawić się po obejrzeniu brutalnego, przerażającego filmu (horroru, kryminału) czy wysłuchaniu mrożącej krew w żyłach historii.

Miles Aldridge

Rady na dobry sen

Żeby dobrze przespać noc, nie wybudzać się i odpocząć w ciągu tych kilku godzin, należy zadbać o higienę snu i pamiętać o paru zasadach. Przede wszystkim powinniśmy kłaść się i wstawać o jednakowych porach. Oznacza to, że stałych godzin zasypiania i pobudki trzeba się trzymać również w weekend, bo wstawanie w dni robocze o szóstej, a w weekend o jedenastej nie wpływa korzystnie na zdrowie (oczywiście to naturalne, że w wolne dni lubimy sobie pospać, chodzi jedynie o to, aby z odsypianiem nie przesadzać).

Bardzo ważne są odpowiednie warunki w sypialni. Pokój, w którym śpisz, powinien przypominać jaskinię: musi być w nim ciemno i nie za gorąco. Wywietrz go przed snem i staraj się w nocy nie przegrzewać.

Wieczorami nie należy się objadać – zjedz lekką kolację maksymalnie na trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Sięgnij po jogurt, garść orzechów, twarożek, lekką kanapkę. Daruj sobie natomiast słodycze, potrawy smażone, solidnie doprawione i ciężkostrawne. Dobrą praktyką jest wypicie na dobranoc szklanki ciepłego mleka albo ziołowej herbaty, która pomoże ci się wyciszyć i uspokoić.

Miles Aldridge

Naukowcy z American Academy of Sleep Medicine nie mają wątpliwości, że u dorosłych koszmary zwykle mają związek z naszą psychiką – pojawiają się jako reakcja na złość czy depresję. Na występowanie koszmarów szczególnie narażone są osoby w dołku psychicznym, zranione, czujące się samotnie.

W 2014 roku amerykańscy uczeni przeprowadzili badania, których wyniki trafiły do specjalistycznego magazynu „Sleep Medicine”. Okazało się, że osoby niewidome czterokrotnie częściej miały koszmary niż osoby widzące. Zdaniem uczonych ma to związek z emocjami, jakich doświadczamy w ciągu dnia: niewidomi miewają częste obawy związane z codziennym funkcjonowaniem, co wpływa na aktywność ich mózgu w nocy.

Miles Aldridge

Zaskoczeniem może być natomiast fakt, że koszmary często pojawiają się wtedy, gdy przed snem zjemy coś kalorycznego albo ciężkostrawnego. Spożywanie takich posiłkach w późnych porach zwiększa aktywność mózgu i podkręca metabolizm. Skutek taki, że w twoim umyśle zaczynają pojawiać się niesamowite obrazy, które zaburzają odpoczynek i przerywają sen. Ciekawostką może być fakt, że zdaniem naukowców koszmary mogą pojawić się wskutek zjedzenia konkretnego produktu (nazywa się to specyficznym rodzajem alergii). Przykładowo: niektórzy mogą mieć koszmary po zjedzeniu krewetek, orzechów czy lodów, choć na co dzień jedzą je z apetytem. Jeśli więc masz za sobą ciężką noc, spróbuj sobie przypomnieć, co zjadłaś na kolację.

Również nadużywanie alkoholu i leków oraz zażywanie narkotyków mogą pobudzać aktywność mózgu, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia koszmarów.

Miles Aldridge

Przed snem warto się zrelaksować: wziąć kąpiel, posłuchać spokojnej muzyki, poczytać książkę. Niech jednak nie będzie to kryminał czy horror. Nie zaleca się oglądania telewizji przed snem. Badania naukowe dowiodły ponadto, że jakość snu znacząco obniża wieczorne korzystnie z nowoczesnych urządzeń emitujących intensywne światło takich jak smartfon, laptop czy tablet.

Pamiętaj, że jakość snu jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Nieprzespana noc i występowanie koszmarów nie tylko sprawiają, że czujesz się zmęczona i masz kiepski nastrój – zaburzenia snu związane są ponadto z występowaniem otyłości, depresji i chorób serca. Dlatego jeśli od dłuższego źle sypiasz i nie umiesz poradzić sobie z tym problemem, wybierz się do poradni leczenia zaburzeń snu.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (19)
Ocena: 4.95 / 5
Wiktoria (Ocena: 4) 22.02.2021 08:35
Codziennie śnią mi się koszmary to już 6 dzień , i jem kolacje o 18 zawsze a idę spać o 22 , nie mam stresujących sytuacji . Gdy budzę się zapominam ten sen i nie mogę nic powiedzieć o tym śnie choć pamiętam trochę że była wojna i jakieś zombie a innych snów nie pamiętam z kilku dni. Dzisiaj od razu gdy wstałam to udało mi się zapamiętać nie wiele . Uciekałam z innymi osobami przed klaunem z innymi osobami . Nie znam tam nikogo kto mógł tam być . Dookoła widziałam piwnice i w górę uciekaliśmy po schodach do jakiegoś mieszkania i pozamykaliśmy wszystko i tyle tylko pamiętam.
odpowiedz
Inka (Ocena: 5) 03.09.2019 14:48
Często śni mi się, że jestem szalona - dziś ten sen był intrygujący, byłam panią tego szaleństwa, podczas gdy po śmierci taty, tego typu koszmary raczej mnie przerażały. Może się Wam to wydać zabawne, ale to właśnie te sny skłoniły mnie do chodzenia na terapię. Chodzę do Psychologgii Plus od kilku miesięcy. Muszę przyznać, że analizowanie swoich myśli, przeżyć i potrzeb daje pewne wrażenie kontroli i spokoju, pewności, że nad sobą panujemy. Cieszę się, że tam trafiłam :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.08.2019 14:19
ja uwielbiam koszmary nie wiem czemu, lubie ogladac horrory i wgl lubie sie bać więc robie wszystko żeby je mieć haha
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.07.2019 21:46
Mi się ostatnio śniło, że mój ukochany wcale mnie nie kocha i wybrał jakiś "plastik" zamiast mnie :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.10.2015 21:14
A mi często się śni, że ruszają mi się zęby. Są to bardzo realistyczne sny, że czasem nie wiem czy to się dzieje naprawdę czy to sen...A raz w żuciu miałam tak, że widziałam siebie jak śpię w swoim pokoju, stałam obok...ktoś mi powiedział, że to moja dusza wyszła ze mnie, dlatego wszystko widziałam, szczególnie siebie, można się pośmiać.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie