Masz anemię? KONIECZNIE przeczytaj, jak ją pokonać i jak jej zapobiegać!

Niedokrwistość można rozpoznać po specyficznych objawach. Skłonność do niej mają zwłaszcza kobiety. Jak przywrócić równowagę w organizmie?
Masz anemię? KONIECZNIE przeczytaj, jak ją pokonać i jak jej zapobiegać!
20.10.2015

Anemia, czyli niedokrwistość (łac. anaemia) to najczęstsza choroba krwi. Pod tymi nazwami kryje się zespół objawów chorobowych, w których stwierdza się niższe od normy wartości hemoglobiny (Hb) oraz erytrocytów. Istnieją różne postaci tej choroby – m.in. niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego, niedokrwistość hemolityczna, aplastyczna, złośliwa.

U kobiet najczęściej stwierdza się anemię z niedoboru żelaza. Może być ona skutkiem stosowania niewłaściwej diety (zbyt ubogiej w ten pierwiastek), utraty krwi czy choroby jelit. Na niedokrwistość skazane są zwłaszcza kobiety obficie miesiączkujące. Przyczyną może być ponadto nadmierne krwawienie w wyniku urazu albo zabiegu operacyjnego, słabe wchłanianie żelaza z pożywienia czy zakażenia układu moczowego.

Gdy brakuje żelaza, pierwiastka niezbędnego dla utrzymania procesów życiowych w organizmie człowieka, szpik kostny nie wytwarza wystarczająco dużo hemoglobiny, czyli przenoszącego tlen barwnika czerwonych krwinek. Organizm nie dostaje wtedy odpowiedniej ilości tlenu.

– Jeżeli pierwiastka jest za mało, pojawia się niedokrwistość z niedoboru żelaza. Wśród objawów wymienia się zmęczenie, osłabienie, apatię oraz bladość błon śluzowych. Częściej wtedy zapadamy na infekcje, mamy gorszą koncentrację, a u dzieci może dojść do spowolnienia rozwoju poznawczego – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Rzeszotek, ekspert ds. żywienia firmy Nestlé Polska.

Do objawów anemii należą: bladość skóry, problemy z koncentracją, zmęczenie, brak apetytu i kłopoty żołądkowe (niestrawność), kołatanie serce, duszności, bóle i zawroty głowy, bezsenność, zaburzenia widzenia, a w ciężkich przypadkach również obrzęk kostek nóg. U osób starszych mogą wystąpić bóle w klatce piersiowej. Jeśli anemia rozwija się stopniowo, organizm może przyzwyczaić się do zmniejszonej ilości tlenu – objawy będą wtedy mniej nasilone. W anemii z niedoboru żelaza kobieta może też zaobserwować u suchość i łamliwość paznokci, wypadanie włosów, bolesność języka i występowanie zajadów, czyli stanu zapalnego w kącikach ust.

anemia

Niedokrwistość w ciąży

Anemia grozi zwłaszcza kobietom spodziewającym się dziecka – szacuje się, że ma z tym problem nawet co czwarta ciężarna. W okresie ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest zwiększone. – Żelazo jest jednym z najbardziej istotnych składników w okresie ciąży. Powinno być spożywane przez kobietę w odpowiednich ilościach. Poza codzienną dietą, od momentu, w którym kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, a w okresie od drugiego trymestru, należy dodatkowo suplementować ten mikroelement w dawce około 30 mg dziennie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Pawłowska-Wypych, biotechnolog, dyrektor ds. Nauki i Rozwoju firmy Sequoia.

anemia

Pawłowska-Wypych tłumaczy, że właściwa podaż żelaza u kobiet w ciąży ma wpływ nie tylko na rozwój dziecka w łonie matki, ale również w późniejszym okresie. – Wyniki badań naukowych wykazały, że właściwa podaż żelaza w okresie ciąży wpływa korzystnie na rozwój dziecka oraz pozwala zbudować zapasy tego składnika na pierwsze miesiące życia noworodka. Udowodniono także, że niedobory żelaza w pierwszych miesiącach życia dziecka przekładają się na jego późniejsze efekty rozwojowe w 8-10. roku życia. Te dzieci, u których żelazo było zapewnione w odpowiednich ilościach, szybciej się uczą, lepiej kojarzą, mają podstawy do sprawniejszego rozwoju intelektualnego. Dodatkowa suplementacja żelaza ma również wpływ na odporność dziecka – podkreśla specjalistka.

anemia

Dlatego do diety sześciomiesięcznego dziecka, którego jadłospis należy zacząć rozszerzać, trzeba wprowadzić pokarmy bogate w żelazo: – W wieku niemowlęcym oprócz mięsa, ryb czy żółtka jaja, źródłem żelaza mogą być też takie pokarmy, jak kaszki czy mleko modyfikowane. Te produkty są obowiązkowo wzbogacane w żelazo ze względu na to, że około połowa dzieci w wieku niemowlęcym ma niedobory żelaza – tłumaczy Anna Rzeszotek z Nestlé Polska.

Diagnoza i leczenie

By stwierdzić niedokrwistość z niedoboru żelaza, należy wykonać podstawowe badanie krwi (w tym typie anemii liczba czerwonych krwinek będzie niższa od normy). Dla pewności możesz również sprawdzić poziom żelaza w organizmie (badanie wykonuje się z krwi).

anemia

Anemię z niedoboru żelaza leczy się najczęściej preparatami żelaza w tabletkach. Kluczowa jest też właściwie skomponowana dieta bogata w żelazo. Trzeba jeść wątrobę, natkę pietruszki, rośliny nasion strączkowych, zielone warzywa liściaste, pełnoziarniste pieczywo, suszone owoce, jajka, orzechy. Uwaga: pokarmów bogatych w żelazo nie należy łączyć z takimi, które zaburzają wchłanianie tego pierwiastka z przewodu pokarmowego, np. produktami mlecznymi, herbatą i kawą. Przyswajanie żelaza zwiększa natomiast spożywanie cytrusów, dzikiej róży, śliwek czy papryki, czyli pokarmów bogatych w witaminę C. Leczenie anemii z niedoboru żelaza można połączyć z wypijaniem herbatki z mniszka lekarskiego czy liści pokrzywy.

Uwaga – bardzo ważne jest skonsultowanie wyników badań z lekarzem. Dawkę żelaza ustali specjalista. Preparatów zawierających żelazo nie wolno brać według uznania – nadmiar tego pierwiastka może być równie szkodliwy co jego niedobór. Na konsultację lekarską muszą zdecydować się zwłaszcza kobiety w ciąży, które nie mogą na własną rękę przyjmować żadnych leków.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.10.2015 17:58
Zalecenie, by jeść wątróbkę jest trochę bez sensu, bo nie trzeba jeść mięsa, by mieć odpowiednią ilość żelaza nawet w ciąży (jestem w ciąży, nie jem mięsa i wszystkie wyniki badań krwi mam idealne). Co więcej, wątróbka zawiera bardzo dużo witaminy A i w ciąży nie jest wskazana, bo może przyczynić się do chorób płodu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.10.2015 13:00
MI na anemie nie pomagało nawet przepisane zelazo i witamina b6....Dopiero jak zaczelam pić codziennie sok z marchwii to po anemii ani sladu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie