Niby nic a szkodzi zdrowiu...

Wydaje się, że to drobiazgi, błahostki, które nie mogą mieć większego wpływu na twój organizm. A jednak mają!
Niby nic a szkodzi zdrowiu...
25.08.2015

To właśnie te pozorne drobiazgi wpływają na twoje zdrowie – szczególnie jeśli zdarzają ci się często, bo przecież nie mogą ci zaszkodzić… Uważaj: negatywnych skutków zazwyczaj nie widać od razu, więc tłumaczenie w stylu: „Robię tak od dawna i nic się nie dzieje” nie ma racji bytu. Choroby często ujawniają się po latach. Niektórych symptomów możesz nawet nie wiązać z tymi drobiazgami – tylko nagle, nie wiadomo skąd, zaczyna brakować ci sił, masz problemy z pamięcią, trawieniem, pojawiły się boczki, nic ci się nie chce… Sprawdź, co wydaje się nieszkodliwe, a jednak takie nie jest.

Podjadanie między posiłkami

To ktoś poczęstował cię ciastkiem. To sięgnęłaś po przekąskę, bo miałaś dużo pracy przed komputerem albo nauki. To w drodze do domu wpadłaś na lody. To coś pochrupałaś… Uważaj! Właśnie jesteś na prostej drodze do przybrania na wadze i zniszczenia sobie metabolizmu oraz zdrowia. Problem jest poważny, bo z badania IRCenter przeprowadzonego w 2014 wynika, że blisko połowa Polaków codziennie sięga po różnego rodzaju przekąski – nie zdając sobie sprawy, ile dostarcza się wtedy organizmowi dodatkowych kalorii (i to zwykle pustych). Podjadanie niekorzystnie wpływa na przemianę materii i sprzyja tyciu.

Co możesz zrobić? Po prostu przestań podjadać. To jednak może okazać się wyzwaniem. Dlatego zacznij zapisywać wszystko (!), co jesz w ciągu dnia. Taki dzienniczek pomoże ci odzyskać kontrolę nad jadłospisem. Zadbaj również o to, by mieć pod ręką zdrowe przekąski: owoce, pestki, orzechy.

Narzekanie

Malkontentom naprawdę trudniej się żyje. I mają kiepskie zdrowie. Udowodniono to naukowo. Uczeni z uniwersytetu w Stanford odkryli, że ciągłe narzekanie i kiepskie samopoczucie wpływają negatywnie na funkcjonowanie mózgu. Okazuje się, że uszkodzeniu ulegają neurony w hipokampie – obszarze, który odpowiada m.in. za rozwiązywanie problemów oraz funkcje poznawcze. Bardzo szkodliwe jest również przebywanie wśród niezadowolonych z życia i wiecznie narzekających osób.

Co możesz zrobić? Zmień nastawienie do życia i otaczaj się radosnymi ludźmi. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu przekonują, że optymistyczne nastawienie ma uzdrawiające działanie, a nawet może przedłużyć życie!

kobieta na łóżku

Zarywanie nocy

Która z nas nie ma tego na sumieniu? Gdy czasu okazuje się niebezpiecznie mało, nie ma wyjścia – trzeba poświęcić noc na naukę, dokończenie ważnego projektu czy… czytanie. Życzę ci, żeby chodziło o to ostatnie. Pamiętaj jednak, że zarywanie nocy nie jest najlepsze dla twojego zdrowia. Sen jest niezbędny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Udowodniono naukowo, że jego niedostatek grozi rozwojem groźnych chorób – w tym nowotworów, cukrzycy czy Alzheimera. Brak snu fatalnie wpływa również na metabolizm i sprawia, że zaczynasz przybierać na wadze. Potwierdzono to badaniami!

Co możesz zrobić? Lepiej połóż się spać i ustaw budzik na wczesną godzinę. Zarwana noc to ostateczność, która powinna mieć miejsce jak najrzadziej (a najlepiej w ogóle). Dbaj o jakoś wypoczynku. Śpij w wywietrzonym, ciemnym, cichym pokoju. Na lepszy sen wypij szklankę ciepłego mleka.

kobieta na łóżku

Pomijanie śniadania

Rano nigdy nie chce ci się jeść. Albo zwykle wstajesz za późno i na śniadanie nie masz czasu. Możliwe również, że przyzwyczaiłaś się do tego, że pierwszy posiłek jesz w pracy koło południa… Źle, źle, źle! Japońscy uczeni dowiedli, że pomijanie śniadań – najważniejszego posiłku w ciągu dnia! – może prowadzić do poważnych zaburzeń, m.in. skoku poziomu cholesterolu, otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, a nawet zawału serca. Z kolei brytyjscy naukowcy zwracają uwagę, że pominięcie śniadania sprawia, że w ciągu dnia czujesz się zmęczona, ociężała i pozbawiona energii. Chętniej sięgasz również po niezdrowe przekąski.

Co możesz zrobić? Jeść śniadanie. Zawsze. Niech brak czasu nie będzie wymówką – wstań wcześniej i znajdź kwadrans na spokojne zjedzenie posiłku. Dietetycy, lekarze i trenerzy personalni apelują, by nigdy nie rezygnować ze śniadań. Nieprzypadkowo!

kobieta na łóżku

Dodawanie cytryny do herbaty

Wiele z nas nie wyobraża sobie dnia bez ulubionej herbaty z cukrem i cytryną. Że herbata z cukrem nie wpływa dobrze na zdrowie, na pewno wiesz – by być w dobrej formie fizycznej i psychicznej, lepiej nie słodzić. A czy wiedziałaś, że łączenie herbaty z cytryną jest równie kiepskim pomysłem? Chodzi o to, że herbata zawiera aluminium (glin). Po połączeniu jej z kwasem cytrynowym tworzy się cytrynian glinu, którzy może być dla zdrowia szkodliwy (odkłada się w tkankach i może przyczyniać się do rozwoju chorób). Ale uwaga: dotyczy to sytuacji, gdy sok z cytryny dodajesz do herbaty podczas jej parzenia.

Co możesz zrobić? Jeśli nie chcesz rezygnować z cytryny, dodawaj ją do już zaparzonego naparu, w którym nie ma fusów! Poczekaj również, aż napar przestygnie – w przeciwnym wypadku stracisz sporo witaminy C (pamiętaj przy okazji, że wbrew temu, co się mówi, cytrusy mają przeciętną zawartość tej witaminy – więcej jest np. w dzikiej róży, porzeczkach czy natce pietruszki).

kobieta na łóżku

Nałogowe korzystanie ze smartfona

Trudno wyobrazić sobie życie bez urządzeń mobilnych, zwłaszcza nowoczesnego telefonu komórkowego. Niestety, naukowcy nie mają dla nas dobrych wiadomości: światło emitowane przez tego typu urządzenia zaburza nasz rytm biologiczny, co sprzyja bezsenności, a ta z kolei wpływa negatywnie na wiele aspektów życia. Korzystnie ze smartfonów i tabletów grozi również tzw. szyją technologiczną, która wygina się nienaturalne, a skóra staje się obwisła.

Co możesz zrobić? Poszukaj innego sposobu na nudę niż smartfon czy tablet. Poczytaj książkę, idź na spacer, pobaw się z psem. Korzystaj z telefonu tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne – i nigdy przed snem, w ciemnym pokoju.

kobieta na łóżku

To też wydaje się błahostką, a jednak szkodzi zdrowiu:

- Zasypianie przed telewizorem;

- Obgryzanie paznokci;

- Picie kawy na pusty żołądek;

- Pożyczanie (komuś i od kogoś) ręczników, szczoteczki do zębów czy szczotki do włosów;

- Niezmywanie makijażu na noc;

- Łączenie pomidora z ogórkiem;

- Siedzenie w jednej pozycji powyżej czterech godzin;

- Nocne podjadanie;

- Częste chodzenie w szpilkach i japonkach;

- Noszenie tanich okularów przeciwsłonecznych.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.11.2015 18:44
Moje problemy nawarstwiały się. Tymczasem mój stan psychiczny stale się pogarszał. Nie radziłam sobie kompletnie, a nie miałam nikogo, kto by mi pomógł, na kogo mogłabym liczyć. Kiedy już byłam na skraju wyczerpania, zdecydowałam się spróbować poszukać ratunku w ezoteryce. Zamówiłam oczyszczenie energetyczne na stronie moc-energii.pl . I rzeczywiście podziałało. Zaczęłam czuć się lepiej, mieć więcej energii, przez co poradziłam sobie z problemami, które wcześniej wydawały mi się nie do przezwyciężenia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2015 19:52
POWIETRZE TEZ SZKODZI
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2015 18:09
Nie wyobrażam sobie iść spać na głodnego - to nie jest zdrowe. Dlatego jeśli zjem kolację, a później siedzę jeszcze jakiś czas i staję się głodna, to sobie coś przekąszę, bo inaczej nie zasnę z burczącym brzuchem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2015 15:23
podjadam przed snem bo jestem głodna :) nie jestem w stanie zjeść kolacje o 20 bo koło 22 jestem już głodna, zawsze podjadam między posiłkami bo jestem głodna i oczywiście narzekam :P nie mam nadwagi raczej mi to nie grozi mam prawidłową wagę 66 kg 178 wzrostu :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2015 02:07
z pomidora i ogórka nie zrezygnuję NIGDY - to najlepsze połączenie na świecie i nie wyobrażam sobie innych kanapek :D
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie