To właśnie te pozorne drobiazgi wpływają na twoje zdrowie – szczególnie jeśli zdarzają ci się często, bo przecież nie mogą ci zaszkodzić… Uważaj: negatywnych skutków zazwyczaj nie widać od razu, więc tłumaczenie w stylu: „Robię tak od dawna i nic się nie dzieje” nie ma racji bytu. Choroby często ujawniają się po latach. Niektórych symptomów możesz nawet nie wiązać z tymi drobiazgami – tylko nagle, nie wiadomo skąd, zaczyna brakować ci sił, masz problemy z pamięcią, trawieniem, pojawiły się boczki, nic ci się nie chce… Sprawdź, co wydaje się nieszkodliwe, a jednak takie nie jest.
Podjadanie między posiłkami
To ktoś poczęstował cię ciastkiem. To sięgnęłaś po przekąskę, bo miałaś dużo pracy przed komputerem albo nauki. To w drodze do domu wpadłaś na lody. To coś pochrupałaś… Uważaj! Właśnie jesteś na prostej drodze do przybrania na wadze i zniszczenia sobie metabolizmu oraz zdrowia. Problem jest poważny, bo z badania IRCenter przeprowadzonego w 2014 wynika, że blisko połowa Polaków codziennie sięga po różnego rodzaju przekąski – nie zdając sobie sprawy, ile dostarcza się wtedy organizmowi dodatkowych kalorii (i to zwykle pustych). Podjadanie niekorzystnie wpływa na przemianę materii i sprzyja tyciu.
Co możesz zrobić? Po prostu przestań podjadać. To jednak może okazać się wyzwaniem. Dlatego zacznij zapisywać wszystko (!), co jesz w ciągu dnia. Taki dzienniczek pomoże ci odzyskać kontrolę nad jadłospisem. Zadbaj również o to, by mieć pod ręką zdrowe przekąski: owoce, pestki, orzechy.
Narzekanie
Malkontentom naprawdę trudniej się żyje. I mają kiepskie zdrowie. Udowodniono to naukowo. Uczeni z uniwersytetu w Stanford odkryli, że ciągłe narzekanie i kiepskie samopoczucie wpływają negatywnie na funkcjonowanie mózgu. Okazuje się, że uszkodzeniu ulegają neurony w hipokampie – obszarze, który odpowiada m.in. za rozwiązywanie problemów oraz funkcje poznawcze. Bardzo szkodliwe jest również przebywanie wśród niezadowolonych z życia i wiecznie narzekających osób.
Co możesz zrobić? Zmień nastawienie do życia i otaczaj się radosnymi ludźmi. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu przekonują, że optymistyczne nastawienie ma uzdrawiające działanie, a nawet może przedłużyć życie!
Zarywanie nocy
Która z nas nie ma tego na sumieniu? Gdy czasu okazuje się niebezpiecznie mało, nie ma wyjścia – trzeba poświęcić noc na naukę, dokończenie ważnego projektu czy… czytanie. Życzę ci, żeby chodziło o to ostatnie. Pamiętaj jednak, że zarywanie nocy nie jest najlepsze dla twojego zdrowia. Sen jest niezbędny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Udowodniono naukowo, że jego niedostatek grozi rozwojem groźnych chorób – w tym nowotworów, cukrzycy czy Alzheimera. Brak snu fatalnie wpływa również na metabolizm i sprawia, że zaczynasz przybierać na wadze. Potwierdzono to badaniami!
Co możesz zrobić? Lepiej połóż się spać i ustaw budzik na wczesną godzinę. Zarwana noc to ostateczność, która powinna mieć miejsce jak najrzadziej (a najlepiej w ogóle). Dbaj o jakoś wypoczynku. Śpij w wywietrzonym, ciemnym, cichym pokoju. Na lepszy sen wypij szklankę ciepłego mleka.
Pomijanie śniadania
Rano nigdy nie chce ci się jeść. Albo zwykle wstajesz za późno i na śniadanie nie masz czasu. Możliwe również, że przyzwyczaiłaś się do tego, że pierwszy posiłek jesz w pracy koło południa… Źle, źle, źle! Japońscy uczeni dowiedli, że pomijanie śniadań – najważniejszego posiłku w ciągu dnia! – może prowadzić do poważnych zaburzeń, m.in. skoku poziomu cholesterolu, otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, a nawet zawału serca. Z kolei brytyjscy naukowcy zwracają uwagę, że pominięcie śniadania sprawia, że w ciągu dnia czujesz się zmęczona, ociężała i pozbawiona energii. Chętniej sięgasz również po niezdrowe przekąski.
Co możesz zrobić? Jeść śniadanie. Zawsze. Niech brak czasu nie będzie wymówką – wstań wcześniej i znajdź kwadrans na spokojne zjedzenie posiłku. Dietetycy, lekarze i trenerzy personalni apelują, by nigdy nie rezygnować ze śniadań. Nieprzypadkowo!
Dodawanie cytryny do herbaty
Wiele z nas nie wyobraża sobie dnia bez ulubionej herbaty z cukrem i cytryną. Że herbata z cukrem nie wpływa dobrze na zdrowie, na pewno wiesz – by być w dobrej formie fizycznej i psychicznej, lepiej nie słodzić. A czy wiedziałaś, że łączenie herbaty z cytryną jest równie kiepskim pomysłem? Chodzi o to, że herbata zawiera aluminium (glin). Po połączeniu jej z kwasem cytrynowym tworzy się cytrynian glinu, którzy może być dla zdrowia szkodliwy (odkłada się w tkankach i może przyczyniać się do rozwoju chorób). Ale uwaga: dotyczy to sytuacji, gdy sok z cytryny dodajesz do herbaty podczas jej parzenia.
Co możesz zrobić? Jeśli nie chcesz rezygnować z cytryny, dodawaj ją do już zaparzonego naparu, w którym nie ma fusów! Poczekaj również, aż napar przestygnie – w przeciwnym wypadku stracisz sporo witaminy C (pamiętaj przy okazji, że wbrew temu, co się mówi, cytrusy mają przeciętną zawartość tej witaminy – więcej jest np. w dzikiej róży, porzeczkach czy natce pietruszki).
Nałogowe korzystanie ze smartfona
Trudno wyobrazić sobie życie bez urządzeń mobilnych, zwłaszcza nowoczesnego telefonu komórkowego. Niestety, naukowcy nie mają dla nas dobrych wiadomości: światło emitowane przez tego typu urządzenia zaburza nasz rytm biologiczny, co sprzyja bezsenności, a ta z kolei wpływa negatywnie na wiele aspektów życia. Korzystnie ze smartfonów i tabletów grozi również tzw. szyją technologiczną, która wygina się nienaturalne, a skóra staje się obwisła.
Co możesz zrobić? Poszukaj innego sposobu na nudę niż smartfon czy tablet. Poczytaj książkę, idź na spacer, pobaw się z psem. Korzystaj z telefonu tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne – i nigdy przed snem, w ciemnym pokoju.
To też wydaje się błahostką, a jednak szkodzi zdrowiu:
- Zasypianie przed telewizorem;
- Obgryzanie paznokci;
- Picie kawy na pusty żołądek;
- Pożyczanie (komuś i od kogoś) ręczników, szczoteczki do zębów czy szczotki do włosów;
- Niezmywanie makijażu na noc;
- Łączenie pomidora z ogórkiem;
- Siedzenie w jednej pozycji powyżej czterech godzin;
- Nocne podjadanie;
- Częste chodzenie w szpilkach i japonkach;
- Noszenie tanich okularów przeciwsłonecznych.
EPN